Home News PRZESUWNE DRZWI TARASOWE ALUPLAST
PRZESUWNE DRZWI TARASOWE ALUPLAST
0

PRZESUWNE DRZWI TARASOWE ALUPLAST

0
0

Trudno dziś wyobrazić sobie dom bez tarasu. Mało tego, coraz częściej projektuje się tarasy rozległe, o kilku wyjściach, a same drzwi tarasowe stają się nierzadko wiodącym elementem zarówno wnętrza, jak i elewacji. Nic dziwnego, że rynek stolarki zawojowały systemy przesuwne. Te wielkogabarytowe przeszklenia wręcz zacierają granicę między domem i ogrodem.

Marcin Szewczuk
Dyrektor Marketingu
Aluplast

 

 

Chociaż wszystkie są przesuwne, między poszczególnymi systemami są dość istotne różnice konstrukcyjne i użytkowe. Rozwiązanie z górnej półki to drzwi podnoszono-przesuwne HST, w tym lider w klasie Premium, czyli aluplast HST 85. To w tym systemie możliwe jest tworzenie największych przeszkleń o najlepszych parametrach cieplnych. Sprytną alternatywą dla HST jest system przesuwny SMART-SLIDE, który na pewno docenią inwestorzy szukający korzystnych wariantów ekonomicznych. Z pewnością sprzyjać temu może zdecydowana konkurencyjność cenowa w stosunku do drzwi typu HST, a z drugiej strony lepsza funkcjonalność i komfort obsługi w stosunku do drzwi typu PSK. Sygnały płynące z rynku deweloperskiego potwierdzają coraz większe zainteresowanie deweloperów konstrukcjami przesuwnymi, które są łatwiejsze w obsłudze, nie zabierają powierzchni wewnątrz pomieszczeń oraz pozwalają na tworzenie dużych przeszkleń. To świetne rozwiązanie zarówno pod kątem budownictwa jednorodzinnego, jak również obiektów użyteczności publicznej, gdzie oczekuje się od drzwi tarasowych łatwości ich obsługi i niezawodności.

 

Drzwi przesuwne umożliwiają tworzenie spektakularnych przeszkleń zastępujących całe fragmenty ścian. Niedoścignione pod tym względem są systemy HST – ich wysokość może sięgać 2,7 m, a całkowita szerokość nawet 6,5 m!

 

Panoramiczny widok
Drzwi przesuwne umożliwiają tworzenie spektakularnych przeszkleń zastępujących całe fragmenty ścian. To z jednej strony zapewnia doskonałe doświetlenie pomieszczeń, a z drugiej optycznie dodaje im przestronności. Niedoścignione pod tym względem są systemy HST – ich wysokość może sięgać 2,7 m, a całkowita szerokość nawet 6,5 m! Dostępne schematy dwulub czterokwaterowe, z różnym układem skrzydeł otwieranych, umożliwiają optymalne dopasowanie wariantu przeszklenia do indywidualnych potrzeb. System drzwi SMART-SLIDE nie jest tak rozbudowany. Maksymalna wysokość tego typu drzwi tarasowych to 2,3–2,5 m i najczęściej konstruuje się je w schemacie dwukwaterowym, o szerokości do 3 m. Warto przy tym zaznaczyć, że podane wartości odnoszą się do stolarki w kolorze białym. Profile ciemne, które silniej się nagrzewają i mocniej pracują, należy poddać indywidualnej analizie.

Funkcjonalność obsługi
Wszystkie nowoczesne rozwiązania przesuwnych drzwi tarasowych są komfortowe w obsłudze. Do ich otwierania i zamykania nie potrzeba siły. Duża klamka ułatwia stabilny chwyt, a okucia przejmują lwią część obciążeń i „pomagają” użytkownikowi w przesuwie ciężkiego skrzydła. Czym pod względem funkcjonalności różnią się systemy HST i SMART-SLIDE? HST to system unoszono-przesuwny. Po przekręceniu klamki skrzydło unosi się o kilka milimetrów, zwalniając docisk uszczelek, a następnie na wózku jezdnym zintegrowanym z dolnym kształtownikiem przesuwa się wzdłuż szyny umieszczonej w strefie progowej. Podczas zamykania skrzydło ponownie osiada na swoim miejscu, a okucia ryglują się w bezpiecznej pozycji utrudniającej wyważenie. Skrzydło można otwierać na całą szerokość albo zatrzymać w dowolnym położeniu, zostawiając na przykład tylko wąski prześwit w celu wywietrzenia pomieszczenia. Ogromną zaletą systemu HST jest niski próg – ma wysokość 48 mm i od strony pomieszczenia może być zrównany z podłogą, co doskonale wpisuje się w trend architektury bez barier. Stopy progu są przy tym ukształtowane w sposób pozwalający na łączenie z systemowymi poszerzeniami koniecznymi podczas montażu, więc nie ma obaw o zakłócenie stabilności konstrukcji.

SMART-SLIDE
to system przesuwny
Podczas otwierania nie dochodzi tu do uniesienia skrzydła, a jedynie do zwolnienia docisku uszczelek i delikatnego odsunięcia skrzydła od ramy. Skrzydło również porusza się na mechanizmach jezdnych, choć pozostają one niewidoczne – są ukryte w profilu. Podczas zamykania skrzydła mechanizm blokujący ułatwia ponowny docisk. Ta niezwykła lekkość przesuwu i wygoda obsługi to bez wątpienia główne atuty systemu. Podobnie jak w przypadku drzwi HST, skrzydło można bez problemu zatrzymać w dowolnym położeniu, blokując klamkę w pozycji zamknięcia. Jedynie próg jest tutaj wyższy, ma 56 mm i można go ukryć tylko częściowo.

 

Energooszczędność
Na początek warto zastanowić się nad tym, jak postrzegamy energooszczędność w kontekście własnego domu. Jeśli chcemy budować dom w standardzie pasywnym, musimy oczywiście sięgać po systemy maksymalnie ciepłe. Jeśli jednak decydujemy się na budowę tradycyjną, która przy obecnych warunkach technicznych i tak zahacza o budownictwo energooszczędne – powinniśmy mieć możliwość wyboru systemów ciepłych, ale niekoniecznie pasywnych, a dzięki temu nieco tańszych. Taką właśnie możliwość daje system HST. Modułowy charakter jego konstrukcji umożliwia dowolne konfiguracje profili okiennych i dobór jednej z trzech opcji termoizolacyjności: Premium, Standard lub Basic. To otwiera furtkę zarówno przed inwestorami szukającymi rozwiązań z górnej półki do budynków niskoenergetycznych oraz pasywnych, jak i przed tymi, którzy takich potrzeb nie mają, a chcą skorzystać z innych funkcji systemu HST.

Zaczynając od lidera energooszczędności – najcieplejszy jest system HST 85 w wersji Premium. Pogrubione do 85 mm profile są tu wzmacniane dzielonymi termicznie aluminiowymi kształtownikami i wypełnione pianką poliuretanową. Ich współczynnik przenikania ciepła Uf = 1,1 W/(m2K). W połączeniu z dwukomorowym szkleniem grubości 51 mm o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2K) i z ciepłym progiem, który wykonany jest z tworzywa GFK (wzmacnianego włóknem szklanym) i wypełniony pianką PU, konstrukcja o wymiarach referencyjnych (4,0 x 2,3 m) ma współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,71 W/(m2K).

Nieco gorsze pod względem termoizolacyjności, ale nadal znacznie lepsze, niż wymagają najnowsze warunki techniczne na 2021 rok – Uw ≤ 0 ,9 W /(m2K) – są systemy HST w wersji Standard i Basic. Te pierwsze mają profile o współczynniku Uf = 1,3 W/(m2K), są bez wypełnienia z pianki, ale nadal wzmacniane kształtownikami aluminiowymi z podziałem termicznym. W wersji Basic profile są umacniane zimniejszymi stalowymi kształtownikami i ich Uf = 1 ,5 W /(m2K). Również próg w wersji Standard jest cieplejszy, wykonany jest z aluminium (z niewielkim elementem z PVC po stronie wewnętrznej) i ma poliamidowe przekładki termiczne, których w wersji Basic nie ma. Okna o wymiarach referencyjnych (4,0 x 2,3 m) mają więc odpowiednio współczynniki Uw = 0,78 W/(m2K) w wersji Standard i 0,82 W/(m2K) w wersji Basic.

Drzwi tarasowe SMART-SLIDE nie są tak ciepłe jak systemy HST. Skąd ta różnica? Przede wszystkim z ich przeszklenia, bo choć również mogą być trzyszybowe, muszą mieścić się w grubości do 41 mm. To wpływa na pogorszenie ogólnego bilansu energetycznego. Warto natomiast podkreślić, że w systemie SMART-SLIDE istnieje możliwość zastosowania szyb wklejanych – bonding inside, co trochę ogranicza obwodowe straty ciepła wzdłuż styku z ramą, a przy tym poprawia sztywność całej konstrukcji. Taką możliwość system zawdzięcza profilom skonstruowanym w technologii Multifalz. Same kształtowniki mają głębokość zabudowy 70 mm (skrzydła) i 140 mm (ościeżnica), a ich współczynnik przenikania ciepła Uf = 1,3 W/(m2K).

Osiągnięcie tak korzystnych parametrów termoizolacyjnych nie byłoby możliwe bez zapewnienia odpowiedniej szczelności. W drzwiach SMART-SLIDE podczas zamykania skrzydła uszczelki są poprzecznie dociskane do ościeżnicy na całym obwodzie skrzydła, również w obszarze słupka, gdzie umieszczone są dodatkowe punkty ryglujące. W drzwiach HST przestrzenie wzdłuż profili skrzydeł ustawionych w pozycji zamkniętej chronione są przed przewiewaniem przez uszczelki przylgowe zintegrowane ze specjalnymi systemami nakładających się na siebie zaczepów.

 

Ogromną zaletą systemu HST jest niski próg – ma wysokość 48 mm i od strony pomieszczenia
może być zrównany z podłogą, co doskonale wpisuje się w trend architektury bez barier

 

Po przekręceniu klamki uszczelki obwodowe skrzydła drzwi SMART-SLIDE dociskane są po całym obwodzie do ramy

 

Atrakcyjny design
Zarówno system SMART-SLIDE, jak i HST, są klasykami w pełnym tego słowa znaczeniu. Proste, gładkie profile o delikatnie załamanych krawędziach pasują do każdego wnętrza. Dodatkowym atutem wizualnym są wąskie ramy nieruchomych części stałoszklonych – tak zwane fix frame. Szyba ma dzięki temu większą powierzchnię, a cała konstrukcja wydaje się lżejsza. W SMART-SLIDE dodatkową zaletą są całkowicie ukryte mechanizmy okuć. Wszystkie typy przesuwnych drzwi tarasowych dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, również w wykończeniu nakładkami aluskin. Rozwiązanie optymalnie dopasowane do wnętrza można dobrać, korzystając z konfiguratora kolorów na stronie Aluplast.

 

 

open