PAWILON INSPIROWANY NATURĄ
Odwiedzający polską wizytówkę na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju doświadczą podróży do świata polskiej przyrody, sztuki, tradycji i innowacyjnej technologii sprzyjającej środowisku. W ten sposób pawilon ma wyrażać polskie podejście do natury, oferować zasoby oraz rozwiązania, inspirować i przyczynić się do ogólnoświatowej debaty o kierunkach rozwoju naszej planety.
Pawilon Polski na EXPO 2020(21) w Dubaju został zaprojektowany jako obiekt z materiałów naturalnych, pochodzących z zasobów odnawialnych bądź z odzysku oraz planowanych do recyklingu lub ponownego użycia. W ten sposób sam pawilon współgra zarówno z głównym przekazem Wystawy Światowej EXPO w Dubaju, zdefiniowanym przez Organizatora jako promocja zrównoważonego rozwoju, jak i wyraża motto polskiej obecności na EXPO: Polska. Kreatywność inspirowana naturą.
Zaprojektowanie obiektu reprezentującego Polskę – jej kulturę oraz tradycję – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich było dużym wyzwaniem. Wiązało się to z wieloaspektową analizą uwarunkowań zarówno kulturowych, prawnych, jak i klimatycznych.
Wyróżnik, który zapadnie w pamięć i poruszy serca
Projektanci inspirowali się bogactwem oraz różnorodnością polskich krajobrazów – naturalnych i kulturowych – w tym tych naznaczonych silną tradycją budownictwa drewnianego. Twórcy zwrócili uwagę na fakt, że przez wzgląd na obfitość zasobów naturalnych to właśnie nasz kraj upodobały sobie ptaki wędrowne jako swój dom – miejsce gniazdowania. Polska jest kluczowym w Europie siedliskiem tych ptaków. Projektanci postanowili uczynić z tego przewodni motyw opowieści. Metafora – stado ptaków wykonujących w locie zjawiskowe choreografie – ma uosabiać ducha polskiej społeczności, dynamikę rozwoju, społeczną inteligencję, mobilność, wymianę kulturową, ekonomiczną oraz intelektualną. Unikalny polski motyw ma wyróżnić Pawilon Polski na tle pawilonów narodowych z całego świata i to właśnie zjawisko chmury ptaków w locie postanowiono przełożyć na język architektury.
Dynamiczna bryła zaprasza do poznania Polski
Pawilon Polski przybrał kształt dynamicznej bryły składającej się z rozrastających się ku górze modułowych struktur, z okalającą rzeźbą kinetyczną przywołującą na myśl chmurę ptaków w locie. Budynek tworzy otwartą przestrzeń i zachęca do zatrzymania się w cieniu obszernego zadaszenia. Rozległe nadwieszenia wyższych kondygnacji wraz z rzeźbą kinetyczną mocowaną do zewnętrznych ścian pawi-lonu gwarantują naturalne zacienianie, zapewniając komfort ludziom gromadzącym się w zewnętrznej strefie wejścia (kolejki), gastronomii, strefie dla dzieci oraz sceny plenerowej i chroniąc ich przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz przegrzewaniem.
Odpowiednio dobrana konstrukcja
Wysublimowana, delikatna architektura pawilonu wymagała płyn-nego zespolenia poprzez odpowiednio dobraną konstrukcję. Metafora projektowa i dążenie do przedstawienia Polski jako naturalnego sie-dliska ptaków migrujących naprowadziła projektantów na koncepcję zastosowania materiałów naturalnych, obecnych w polskiej kulturze, tradycji oraz współczesności. Mobilność, eksport idei i myśli techno-logicznych zasugerował użycie modułowości oraz zainspirował do do-stosowania konstrukcji budynku nie tylko do funkcjonowania podczas wystawy EXPO 2020, ale do możliwości demontażu i powtórnego montażu w innej lokalizacji, np. na terenie Polski, w obrębie centrów edukacyjnych, technologicznych, muzealnych, uniwersyteckich itp.
Wrażenie lewitowania budynku
Spektakularne poderwanie pokaźnej kubatury pawilonu stanowiło ciekawe wyzwanie konstrukcyjne. Aby osiągnąć ten cel, zaprojektowano 4 sztywne trzony komunikacyjne służące jako podpory właściwej konstrukcji rozpostartej pomiędzy nimi powyżej, a także „wywspornikowanej” poza ich obrys we wszystkich czterech kierunkach. Za konstrukcję trzonów oraz konstrukcję właściwą posłużyły prefabrykowane stalowe kratownice przestrzenne w odpowiednim układzie, o wysokości kondygnacji, łączone ze sobą na śruby. Stropy oraz konstrukcję ścian osłonowych zaprojektowano w konstrukcji drewnianej.
Projekt zakładał wykorzystanie żelbetu jedynie dla płyty fundamentowej. Przy tamtejszych warunkach gruntowych optymalnym rozwiązaniem posadowienia budynku byłoby zastosowanie pali fundamentowych, jednakże zdecydowano się zrezygnować z nich na rzecz posadowienia przy wykorzystaniu płyty fundamentowej. Było to spowodowane potrzebą całkowitego oczyszczenia działki po ukończeniu wystawy i doprowadzenia jej do stanu pierwotnego sprzed jej udostępnienia.
100% materiałów do powtórnego użycia
W kontekście relatywnie krótkiego czasu trwania Wystawy Światowej EXPO projektanci chcieli zaproponować taki budynek, by po zakończeniu wystawy mógł być ponownie wykorzystany, zaadaptowany do innych potrzeb. Jego poszczególne komponenty zostały zaprojektowane jako demontowane i gotowe do efektywnego transportu oraz ponownego złożenia. Wszystkie części konstrukcyjne nadziemia zaplanowano jako dostarczane na budowę w postaci płaskich elementów prefabrykowanych i montowane na placu budowy. Takie podejście wyraża odpowiedzialne myślenie o cyklu życia surowców, a także ogranicza odpady u źródła.
Konstrukcja nadziemnej części budynku została zaprojektowana jako w 100% możliwa do powtórnego wykorzystania. Beton z płyty fundamentowej przewidziano do recyklingu i zastosowania przy podbudowie dróg. Dzięki temu projektanci znacząco przewyższyli oczekiwania organizatora EXPO, który określił wymóg zastosowania minimum 75% całości materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy jako materiałów możliwych do powtórnego użycia, recyklingu bądź zwrócenia producentowi. W obszarze świadomego gospodarowania zasobami, uwzględniając cykl życia materiałów budowlanych, tegoroczna wystawa w Dubaju ma ustanawiać nowy punkt odniesienia dla przyszłych światowych wystaw EXPO.
Refleksja nad współistnieniem człowieka i natury
Forma pawilonu oraz użyte w nim materiały inspirują do refleksji nad przetwarzaniem natury, relacją pomiędzy środowiskiem naturalnym i zabudowanym oraz rolą człowieka w ich kształtowaniu. Drewniana rzeźbiarska forma stwarza okazję do zaprezentowania kunsztu polskiego rzemiosła, ale również promuje nowe technologie bazujące na użyciu drewna (budownictwo szkieletowe, CLT, drewno klejone, materiały powstające z odpadu drzewnego), które są współcześnie używane do budowy domów i coraz większych budynków. W pawilonie użyto certyfikowanego drewna z gwarancją pochodzenia z kontrolowanego źródła, które prowadzi zrównoważoną i trwałą gospodarkę leśną. Co ciekawe, drewno jako budulec jest praktycznie nieznane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ze względu na brak lasów. Jednym z największych wyzwań w procesie projektowym było zapewnienie odporności pożarowej elementów drewnianych. Twórcy tak naprawdę przecierali szlaki, projektując zabezpieczenia przeciwpożarowe, które wpisywałyby się w wymagania organizatora EXPO i lokalnej straży pożarnej.
Pawilon – miejsce promocji zrównoważonych idei
Projektując Pawilon Polski, zespół projektowy WXCA oraz Bellprat Partner chciał utrwalić u zwiedzających obraz Polski jako źródła pięknej natury, pozyskiwanych z niej naturalnych produktów, solidnego, a także rzetelnego i skutecznego partnera w międzynarodowych działaniach. Jednoczesne projektowanie architektury oraz wystawy pozwoliło stworzyć spójną, immersyjną całość, wyjątkową przestrzeń zapraszającą odwiedzających do udziału w bogatym programie wystawy stałej i okresowych wydarzeń. Budynek pawilonu jest nierozerwalnie zespolony z ekspozycją, utożsamiając polską myśl twórczą, szacunek dla środowiska oraz kulturę mądrego nim gospodarowania.