
NOWOCZESNE SYSTEMY GRZEWCZE A TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA – PODSUMOWANIA I TRENDY
Trzydzieści lat temu firma Viessmann, rozpoczynając działalność na polskim rynku, nadała tempo rozwoju rodzimej branży grzewczej. Również dziś aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej, dostarczając systemy grzewcze o niskiej emisji i dużej sprawności. O podsumowaniu roku, planach na kolejny, a także o przyszłości branży OZE rozmawiamy z SEBASTIANEM WALERYSIAKIEM, Prezesem Zarządu firmy Viessmann w Polsce.
Natalia Chylińska: Koniec roku skłania do podsumowań. Jak Pan ocenia ten rok w rozwoju firmy Viessmann i w kontekście branży OZE w Polsce?
Sebastian Walerysiak: Rok 2022 byt dla polskiego oddziatu Viessmann szczególnie ważny. Byt to bowiem rok, w którym świętowaliśmy 30-lecie obecności firmy na polskim rynku. Od 30 lat czynnie uczestniczymy w procesie transformacji energetycznej w kraju, nie tylko oferując nowoczesne systemy grzewcze, ale również edukując naszych klientów i partnerów w temacie OZE.
W tym roku naszą ofertę uzupełniły przełomowe rozwiązania, jak Viessmann lnvisible. To kompaktowy system ogrzewania i wentylacji składający się m.in. z powietrznej pompy ciepła, modułu wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wilgoci, a także zbiornika c.w.u. – ukrytego w estetycznej zabudowie o niewielkiej głębokości. Viessmann lnvisible to innowacyjne rozwiązanie pozwalające dyskretnie wkomponować nowoczesny system grzewczy wysokiej efektywności energetycznej w przestrzeń każdego pomieszczenia.
Jeżeli chodzi o branżę grzewczą, wyraźnie zauważalny jest zwrot klientów w stronę czystego ogrzewania. Przekłada się to na coraz częstszą wymianę starych kotłów węglowych na pompy ciepła, szczególnie powietrzne, jak również na kotły gazowe elektryczne. Obserwujemy także ponowny wzrost sprzedaży systemów fotowolta- icznych oraz rosnące zainteresowanie magazynowaniem energii.
N.Ch.: Wspomniał Pan o pompach ciepła. Jak dużą rolę odgrywają w procesie przemian energetycznych?
S.W.: Pompy ciepła to jedyna technologia umożliwiająca ogrzewanie i chłodzenie budynków oraz podgrzewanie c.w.u. z wykorzystaniem energii neutralnej dla środowiska, charakteryzująca się tak wysoką efektywnością. W połączeniu z systemami fotowoltaicznymi pompy ciepła zapewniają niezależność energetyczną, która w obecnym kontekście klimatycznym i geopolitycznym jest niezwykle ważna. Wraz ze wzrostem udziału czynników niskoemisyjnych w strukturze produkcji energii elektrycznej urządzenia te umożliwiają coraz większą dekarbonizację ciepłownictwa.
N.Ch.: Jak wygląda opłacalność eksploatacji urządzeń gazowych?
S.W.: Rola gazu ziemnego w transformacji energetycznej jest istotna. Jako paliwo przejściowe może on przyczynić się do znacznej redukcji CO2 i złagodzenia zmian klimatycznych. Opłacalność ogrzewania gazowego podnoszą z pewnością kotły gazowe nowej generacji. Wyróżnia je nie tylko wysoka efektywność czy niska emisja. Kotły Vitodens zostały również przystosowane do spalania gazu z domieszką wodoru, dzięki czemu mogą zapewniać komfortowe, oszczędne ogrzewanie gazowe zarówno dziś, jak i w przyszłości.
N.Ch.: Jakie wyzwania stoją przed Państwem w 2023 roku? Na jakie cele ukierunkowane są działania firmy?
S.W.: Viessmann odważnie patrzy w przyszłość. Kierunek jest jasny – digitalizacja, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna i magazynowanie energii. Wszystko zależy oraz będzie zależeć od energii, a elektryczność, ta pochodząca z OZE, stanie się paliwem przyszłości.