1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. NOWOCZESNE SYSTEMY GRZEWCZE A TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA – PODSUMOWANIA I TRENDY
NOWOCZESNE SYSTEMY GRZEWCZE A TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA – PODSUMOWANIA I TRENDY
0

NOWOCZESNE SYSTEMY GRZEWCZE A TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA – PODSUMOWANIA I TRENDY

0

Trzydzieści lat temu firma Viessmann, rozpoczynając działalność na polskim rynku, nadała tempo rozwoju rodzimej branży grzewczej. Również dziś aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej, dostarczając systemy grzewcze o niskiej emisji i dużej sprawności. O podsumowaniu roku, planach na kolejny, a także o przyszłości branży OZE rozmawiamy z SEBASTIANEM WALERYSIAKIEM, Prezesem Zarządu firmy Viessmann w Polsce.

Natalia Chylińska: Koniec roku skłania do podsumowań. Jak Pan ocenia ten rok w rozwoju firmy Viessmann i w kontekście branży OZE w Polsce?

Sebastian Walerysiak: Rok 2022 byt dla polskiego oddziatu Viessmann szcze­gólnie ważny. Byt to bowiem rok, w któ­rym świętowaliśmy 30-lecie obecności fir­my na polskim rynku. Od 30 lat czynnie uczestniczymy w procesie transformacji energetycznej w kraju, nie tylko oferując nowoczesne systemy grzewcze, ale rów­nież edukując naszych klientów i partne­rów w temacie OZE.

W tym roku naszą ofertę uzupełniły przełomowe rozwiązania, jak Viessmann lnvisible. To kompaktowy system ogrze­wania i wentylacji składający się m.in. z po­wietrznej pompy ciepła, modułu wentyla­cji z odzyskiem ciepła oraz wilgoci, a także zbiornika c.w.u. – ukrytego w estetycz­nej zabudowie o niewielkiej głębokości. Viessmann lnvisible to innowacyjne roz­wiązanie pozwalające dyskretnie wkom­ponować nowoczesny system grzewczy wysokiej efektywności energetycznej w przestrzeń każdego pomieszczenia.

Jeżeli chodzi o branżę grzewczą, wyraź­nie zauważalny jest zwrot klientów w stro­nę czystego ogrzewania. Przekłada się to na coraz częstszą wymianę starych kotłów węglowych na pompy ciepła, szczególnie powietrzne, jak również na kotły gazowe elektryczne. Obserwujemy także ponow­ny wzrost sprzedaży systemów fotowolta- icznych oraz rosnące zainteresowanie ma­gazynowaniem energii.

N.Ch.: Wspomniał Pan o pompach ciepła. Jak dużą rolę odgrywają w procesie przemian energetycznych?

S.W.: Pompy ciepła to jedyna technolo­gia umożliwiająca ogrzewanie i chłodze­nie budynków oraz podgrzewanie c.w.u. z wykorzystaniem energii neutralnej dla środowiska, charakteryzująca się tak wy­soką efektywnością. W połączeniu z sys­temami fotowoltaicznymi pompy ciepła zapewniają niezależność energetycz­ną, która w obecnym kontekście klima­tycznym i geopolitycznym jest niezwykle ważna. Wraz ze wzrostem udziału czyn­ników niskoemisyjnych w strukturze pro­dukcji energii elektrycznej urządzenia te umożliwiają coraz większą dekarbonizację ciepłownictwa.

N.Ch.: Jak wygląda opłacalność eksploatacji urządzeń gazowych?

S.W.: Rola gazu ziemnego w transfor­macji energetycznej jest istotna. Jako pa­liwo przejściowe może on przyczynić się do znacznej redukcji CO2 i złagodzenia zmian klimatycznych. Opłacalność ogrze­wania gazowego podnoszą z pewno­ścią kotły gazowe nowej generacji. Wy­różnia je nie tylko wysoka efektywność czy niska emisja. Kotły Vitodens zosta­ły również przystosowane do spalania ga­zu z domieszką wodoru, dzięki czemu mogą zapewniać komfortowe, oszczęd­ne ogrzewanie gazowe zarówno dziś, jak i w przyszłości.

N.Ch.: Jakie wyzwania stoją przed Państwem w 2023 roku? Na jakie cele ukierunkowane są działania firmy?

S.W.: Viessmann odważnie patrzy w przyszłość. Kierunek jest jasny – digita­lizacja, odnawialne źródła energii, efektyw­ność energetyczna i magazynowanie ener­gii. Wszystko zależy oraz będzie zależeć od energii, a elektryczność, ta pochodząca z OZE, stanie się paliwem przyszłości.