BUDOWANIE KULTURY BEZPIECZEŃSTWA TO PROCES DŁUGOTRWAŁY
DAWID GRALAK
P.o. Kierownika ds. Bezpieczeństwa i Środowiska Colas w Polsce
Danuta Burzyńska: Jak skutecznie budować dzisiaj kulturę bezpieczeństwa w firmach i na współczesnych budowach?
Dawid Gralak: Budowanie kultury bezpieczeństwa to proces długotrwały, który wymaga zaangażowania wszystkich pracowników na wszystkich szczeblach organizacji. W branży budowlanej, gdzie ryzyko wypadków jest wyższe niż w innych sektorach, stworzenie bezpiecznych stanowisk pracy jest kluczowe. Tylko wspólne działania i zaangażowanie całej załogi mogą przynieść zamierzone rezultaty.
W Colas pracujemy zgodnie z Programem One Colas Safety, który kładzie duży nacisk między innymi na rozmowy o bezpieczeństwie przy każdej okazji.
D.B.: A jak to wygląda w praktyce?
D.G.: Rozmawiamy i wspólnie analizujemy błędy. Jako świadoma organizacja stawiamy na transparentność naszych działań. Każdy wypadek jest dokładnie badany i omawiany nie tylko z naszymi pracownikami, ale również z podwykonawcami. Podwykonawcy stanowią integralną część naszego środowiska pracy i biorą czynny udział w codziennych zadaniach na budowach. Dzięki naszej otwartości mogą czerpać z naszych doświadczeń i stosować najlepsze praktyki na swoich stanowiskach pracy.
D.B.: Gdzie znajduje się klucz do efektywności tych działań i realnego zaangażowania pracowników?
D.G.: Poczucie sprawczości i wpływu na kwestie bezpieczeństwa pozwala na realne zaangażowanie pracowników w ten proces. Wierzymy, że każdy ma istotny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego środek ciężkości w ramach Programu One Colas Safety jest przesunięty z kontroli stanu bezpieczeństwa i represji na wymianę doświadczeń i prewencję. Każdy pracownik ma możliwość zgłaszania swoich uwag czy wątpliwości bez strachu przed konsekwencjami i może aktywnie uczestniczyć w kreowaniu bezpiecznego środowiska pracy.
Zależy nam na realnych działaniach, dlatego analiza zdarzeń wypadkowych i potencjalnie wypadkowych czy sytuacji niebezpiecznych niesie za sobą zobowiązanie do podjęcia czynności usuwających lub minimalizujących ryzyka.
Nieustannie szukamy rozwiązań problemów, a założenia Programu narzucają cykliczne spotkania, dzięki którym wymiana informacji, pomysłów i identyfikacja problemów są pełniejsze i bardziej realne. Wymiana informacji nie jest tylko jednokierunkowa – od zarządu w dół, ale rozpatrywane są różne perspektywy, a wymiana doświadczeń jest dwukierunkowa. Dzięki temu pracownicy na wszystkich szczeblach organizacji mogą czuć się zaangażowani i słyszani.
D.B.: Poprawa warunków pracy jest ważnym elementem strategii ESG i celem zrównoważonego budownictwa. To dzisiaj coś więcej niż BHP…
D.G.: No właśnie. Nasz Program One Colas Safety stanowi nie tylko narzędzie do poprawy warunków pracy, ale także platformę do budowania zaufania i współpracy. Przez codzienne rozmowy o bezpieczeństwie i wspólne analizy tworzymy kulturę, w której bezpieczeństwo jest priorytetem.
Stawiamy na transparentność i otwartość, ponieważ wiemy, że tylko dzięki pełnemu zaangażowaniu wszystkich członków naszej organizacji możemy osiągnąć prawdziwe bezpieczeństwo na budowach. Naszym celem jest nie tylko minimalizacja wypadków, ale również stworzenie środowiska, w którym każdy czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów.
Budowanie kultury bezpieczeństwa to niekończący się proces, wymagający ciągłego doskonalenia i adaptacji. Dzięki Programowi One Colas Safety mamy solidne fundamenty, na których możemy opierać nasze działania, zapewniając bezpieczne i zdrowe środowisko pracy dla wszystkich. A to przecież wpływa na całą resztę: organizację, realizację zadań inwestycyjnych, na jakość oraz bezpieczeństwo oddawanych do użytku obiektów, na środowisko.