1. Home
  2. Materiały i Technologie
  3. SKONSOLIDOWANI I UMOCNIENI
SKONSOLIDOWANI I UMOCNIENI
0

SKONSOLIDOWANI I UMOCNIENI

0

Prefabrykacja betonowa w jubileuszu 30-lecia SPB

Lata 2014–2024, część 3.

JÓZEF M. KOSTRZEWSKI
Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Betonów

Na łamach miesięcznika „Builder” podsumowujemy trzecią dekadę polskiej prefabrykacji. Charakteryzowała się ona umocnieniem struktur organizacyjnych Stowarzyszenia, dających możliwość kontynuowania przyjętej strategii działania, a także podejmowania różnorodnych wyzwań. W tym okresie szczególny nacisk położyliśmy na rozwijanie współpracy ze środowiskiem naukowym, a zwłaszcza studentami, oraz popularyzację idei prefabrykacji poprzez organizację konkursów i konferencji.

Rok 2014 był poświęcony obchodom jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Producentów Betonów. Świętowaliśmy go w gronie członków SPB, ale także zaproszonych gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy, którzy z uznaniem wyrażali się o naszych dokonaniach. Uroczystość odbyła się w hotelu Polonia Palace w Warszawie i zgromadziła ok. 100 osób. Zasłużeni członkowie Stowarzyszenia zostali wyróżnieni odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Mocne stery
W tym czasie nastąpiła również zmiana na stanowisku Prezesa SPB. Długoletni Prezes – Mieczysław Soboń w uznaniu zasług otrzymał godność Prezesa Honorowego. W 2014 roku na funkcję Prezesa SPB wybrany został Ryszard Zając, który swoją misję zakończył w 2020 roku. Następnie przez rok Prezesem był Henryk Wójtowicz, a od 2021 roku Prezesem SPB jest Grzegorz Bajek.

Kurs na współpracę i rozwój
Trzecia dekada działalności Stowarzyszenia charakteryzowała się zacieśnieniem współpracy z organizacjami zagranicznymi działającymi w obrębie prefabrykacji i ABK. Przejawiało się to naszą aktywnością w uczestnictwie i organizacji kongresów BIBM – w 2014 roku w Istambule, a w 2017 roku w Madrycie. Natomiast w odniesieniu do problematyki ABK nasza aktywność przejawiała się w szerokim uczestnictwie, a także przygotowaniu referatów na VI konferencję EAACA w Poczdamie, gdzie nasi przedstawiciele wygłosili 19 referatów.

SPB w EAACA
Nasze zaangażowanie, dokonania i doświadczenie skłoniły władze EAACA do powierzenia nam organizacji VII konferencji EAACA w Pradze, którą realizowaliśmy we współpracy z Xella Forschungsgesellschaft. Motywem przewodnim konferencji było 100-lecie ABK, w związku z czym zaprezentowano historię i osiągnięcia betonu komórkowego w Europie i na świecie. W referatach przedstawiono kierunki rozwoju branży, uwzględniające zrównoważone budownictwo, w tym mapę drogową ABK dla uzyskania zerowej emisji energii. Przedstawiciele SPB wygłosili tam 26 referatów. Doceniono naszą działalność w ramach EAACA i w 2020 r. Robert Turski został wybrany Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (EAACA), a w 2024 r. Piotr Dauksza został powołany na stanowisko Wiceprezesa i Przewodniczącego Komitetu Strategicznego. Od 2000 r. do chwili obecnej Dyrektor Biura SPB Józef Kostrzewski jest członkiem Komitetu Strategicznego.

Edukacji ciąg dalszy
Mając na względzie dotarcie do jak najszerszej rzeszy środowiska budowlanego, powróciliśmy do idei organizacji konferencji naukowo-technicznych popularyzujących stosowanie prefabrykacji i ABK. V Konferencję SPB pt. „Prefabrykacja i beton komórkowy w nowoczesnym budownictwie” zorganizowaliśmy w 2017 roku w hotelu Narvil w Serocku. Odbywające się w cyklu dwuletnim konferencje na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń projektantów, architektów, inwestorów, przedstawicieli ośrodków naukowych oraz innych uczestników procesu budowlanego.

\Podczas konferencji wygłaszane są referaty zamawiane u krajowych i zagranicznych wybitnych specjalistów ukazujące kierunki rozwoju budownictwa, możliwości konstruowania i stosowania betonu komórkowego oraz prefabrykacji betonowej w nowoczesnym budownictwie. Nasze konferencje zawsze otwiera referat dotyczący aktualnej sytuacji i perspektyw rozwoju gospodarki krajowej ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa i prefabrykacji betonowej. Dotychczas referaty te wygłaszali: w 2017 r. – Małgorzata Walczak-Gomuła, w 2019 r. – prof. Grzegorz Kołodko, w 2022 r. – dr Sławomir Dudek. Natomiast w 2024 r. referat otwierający konferencję, dotyczący sytuacji i perspektyw polskiej gospodarki, wygłosi prof. Jerzy Hausner. Konferencji towarzyszą również panele dyskusyjne dotyczące bieżącej problematyki budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych. Organizowane są również wystawy przedstawiające w formie ofert rozwiązania, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na ostatniej został np. zaprezentowany robot, tzw. automatyczny murarz, układający ściany z betonu komórkowego. Wyróżnikiem naszych konferencji jest fakt, że ich uczestnicy zapraszani są na koszt członków Stowarzyszenia Producentów Betonów.

Dwa oblicza – jedna przyszłość
Istotnym elementem są również konkursy dla studentów wyższych uczelni technicznych w Polsce, które poprzedza cykl edukacyjny mający na celu przybliżenie tematyki betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej. Zwieńczeniem całorocznych przygotowań są dwudniowe warsztaty projektowe, odbywające się w hotelu Puławska Residence w Warszawie, podczas których dziesięć uczelnianych zespołów wraz z opiekunami prezentuje przed kapitułą prace konkursowe. Od 2021 r. konkursy organizowane są przy współpracy z „Builderem” pod hasłem „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej”. Tematem pierwszego wspólnego konkursu był „Akademik marzeń”, natomiast tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Nowoczesne centrum technologiczne wraz z kompleksem biurowym będącym siedzibą SPB”. Konkurs został rozstrzygnięty i zwycięski zespół zostanie nagrodzony podczas Konferencji SPB 2024 w dniu 8 października br. Prace wszystkich zespołów biorących udział w konkursach można obejrzeć obok stoisk wystawienniczych członków SPB.

SPB wspiera PKN
Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy również w działalności normalizacyjnej poprzez udział naszych przedstawicieli w Komitetach Technicznych powoływanych przez Polski Komitet Normalizacyjny. Od lat mamy swoich reprezentantów w następujących Komitetach Technicznych:
• KT 195 (prefabrykaty z betonu);
• KT 193 (elementy prefabrykowane z betonu komórkowego i elementy niezbrojone z betonu lekkiego kruszywowego);
• KT 213 (projektowanie i wykonawstwo konstrukcji z betonu i konstrukcji zespolonych);
• KT 233 (konstrukcje murowe);
• KT 274 (beton).

Więzi mocne jak beton
Dużą wagę przywiązujemy do utrzymywania więzi z byłymi członkami, którzy przeszli na emeryturę. W tym celu został powołany Klub Seniora, mający za zadanie zachowanie więzi koleżeńskich wśród członków zwyczajnych SPB. W działalności Klubu Seniora szczególnym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez biuro spotkania, a zwłaszcza wyjazdy do atrakcyjnych miejscowości połączone z wizytacją w naszych zakładach. Dotychczas zorganizowano m.in.:
• spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN;
• wyjazd do Trójmiasta, gdzie oprócz zwiedzenia Sopotu, Gdańska i Gdyni uczestnicy odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku;
• rejs po jeziorach mazurskich z wizytą w Prefbet Śniadowo;
• wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej.

Istotnym elementem integrującym jest organizowanie corocznych spotkań szkoleniowych połączonych z wspólnym wyjściem do teatru, w których uczestniczą również osoby towarzyszące członków naszego Stowarzyszenia. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem i są pozytywnie oceniane.

Skonsolidowani i umocnieni
Dokonując krótkiej oceny 30-letniej działalności Stowarzyszenia, należy z satysfakcją stwierdzić, że organizacja nasza, powołana jako jedna z pierwszych w budownictwie, w różnych okresach swej działalności z sukcesem pokonywała szereg barier wynikających z sytuacji w kraju. Dzisiaj jesteśmy skonsolidowani i umocnieni dzięki naszym członkom, którzy widzą korzyści wynikające z przynależności do Stowarzyszenia. A trzeba pamiętać, że z zasady stowarzyszenia to organizacje grupujące członków, którzy w bieżącej działalności ze sobą konkurują. W przypadku naszej organizacji mówimy o dwóch różnych branżach zgrupowanych w odrębnych sekcjach, które przy poszanowaniu swoich niezależności harmonijnie ze sobą współpracują. Dążenie do wspólnego celu, jakim jest promocja naszych rozwiązań i technologii, przy ścisłej współpracy i wzajemnym szacunku pozwala na osiągnięcie zamierzeń SPB. Mam nadzieję, że zasada ta pozwoli nam na kontynuowanie naszej działalności z pożytkiem dla budownictwa.

tags: