Home Builder 4Young Engineers TOMASZ KOBYLIŃSKI – PROFIL INŻYNIERA
TOMASZ KOBYLIŃSKI – PROFIL INŻYNIERA
0

TOMASZ KOBYLIŃSKI – PROFIL INŻYNIERA

0
0

Tomasz Kobyliński – Kierownik Budowy, WARBUD. Urodził się w 1981 roku w Sokołowie Podlaskim. Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej, specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie.

W 2006 roku rozpoczął prace w Warbud SA w Dyrekcji Budownictwa Specjalistycznego. W 2008 roku uzyskał uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Był najmłodszym kierownikiem robót, a następnie kierownikiem budowy w Dyrekcji Budownictwa Specjalistycznego. Brał udział w wielu ciekawych inwestycjach na terenie całej Polski. Obecnie zajmuje się tematami w formule „Zaprojektuj i wybuduj” dla potrzeb wojska.

1. Moja specjalizacja:
Konstrukcje budowlane i inżynierskie

2. Ulubiony przedmiot na studiach:
Konstrukcje metalowe

3. Pierwsze i największe wyzwanie inżynierskie:
(pierwszy projekt, rozwiązany problem na budowie): Dotychczas moim największym wyzwaniem inżynierskim był nadzór nad pracami wykończeniowymi Wielkiej Sali Koncertowej i Sali Kameralnej w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W obiektach tego typu absolutnie kluczowa jest akustyka. Powstał specjalny model projektu sali w skali 1:10, aby potwierdzić założenia akustyków, projektantów i konstruktorów, że sala spełni niezwykle wysokie wymagania. Nad pracami akustycznymi czuwał zespół projektantów z Nagata Acoustic oraz Pracowni Akustycznej dr. Piotra Kozłowskiego z Wrocławia. Poza akustyka projekt miał także bardzo wysokie wymagania pod względem jakości materiałów, wykonania oraz wszystkich detali, których było tysiące. Jako kierownik robót nadzorowałem i organizowałem montaż sufitu akustycznego, plafonu, balkonów drewnianych i ścian akustycznych, a także estrady z cedru alaskańskiego. Kiedy rozpoczynałem przygodę z tą budowa, zastałem w Wielkiej Sali Koncertowej las rusztowań, zaś estrada była skuta lodem. Po niecałym 1,5 roku zagrała tu orkiestra symfoniczna NOSPR. Niesamowite wrażenie! Nie ma w tej chwili drugiego takiego obiektu muzycznego w Polsce ani pod względem akustyki sali koncertowej, ani pod względem funkcjonalności obiektu czy skali przedsięwzięcia. Kolejnym ciekawym dla mnie projektem, w którym wziąłem udział, była budowa hangaru dla samolotów transportowych i pasażerskich wraz z płyta przedhangarową w Bydgoszczy. Była to moja pierwsza budowa prowadzona od początku do końca. Inwestycja obejmowała wykonanie hali obsługi i malarni. Wybudowana hala do lakierowania samolotów jest obecnie najnowocześniejszą i największą we wschodniej Europie. Spełnia wysokie standardy czołowych producentów samolotów, takich jak Boeing czy Airbus oraz wyśrubowane wymogi wojskowe. Jej kubatura to 195 069,9 m3, a całkowita powierzchnia użytkowa to 8 326,3 m2. Godna uwagi jest również różnorodność konstrukcji-prefabrykaty, konstrukcja żelbetowa i stalowa, posadzka antyelektrostatyczna, kanały technologiczne w posadzce, największa w Polsce i jedna z największych w Europie brama hangarowa o świetle przejazdu 118 m x 17 m. Wśród złożonych instalacji warto wymienić technologie malarni, wysokociśnieniową instalacje do mycia samolotów, instalacje przeciwpożarowa wodno–pianowa i instalacje SSP. Obiekt zrealizowany został zaledwie w ciągu 11 miesięcy. Nagrodzono go w konkursie Budowa na Medal Pomorza i Kujaw 2016 w kategorii: Budownictwo użyteczności publicznej.

4. Moja pierwsza praca:
Rozpoczynałem prace zawodowa w firmie BM-SYSTEM Mińsk Mazowiecki. Czuję się jednak wychowankiem firmy Warbud.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje:
Stadion Narodowy w Warszawie

6. Marzenia inżyniera:
(co chciałbym jeszcze wybudować, zaprojektować): Moją pasją jest piłka nożna i z tego względu chciałbym kiedyś uczestniczyć w budowie stadionu. Żałuję, że Warbud nie był zaangażowany w budowę jednego ze stadionów na Euro 2012 Handlowy” w Warszawie

7. Ulubiony przepis budowlany:
Moje ulubione przepisy to te kulinarne, zaś jeśli chodzi o branżę, to uważam, że przepisów budowlanych należy bezwzględnie przestrzegać. Nie mam swojego ulubionego. 8. Znienawidzony przepis budowlany: Przeszkadza mi ogólny układ prawa budowlanego i fakt, że kierownik budowy odpowiada praktycznie za wszystko, co dzieje się na budowie. Wielokrotnie wykonawcy wygrywając dzięki kryterium najniższej ceny, oszczędzają na BHP. O ile w dużych spółkach, choćby tych należących do Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, obowiązują wysokie standardy, to w mniejszych firmach bywa z tym różnie. Nieodpowiedzialne podejście i oszczędzanie na bezpieczeństwie kończy się często wypadkami, w tym śmiertelnymi. Dlatego też uważam, że za bezpieczeństwo powinny być odpowiedzialne wszystkie strony procesu budowlanego, nie tylko generalny wykonawca, ale także inwestor.

9. Moja odskocznia od problemów:
Mój sposób na odreagowanie i relaks jest bardzo prosty, a zarazem skuteczny. To spędzanie czasu z najbliższymi. Najbardziej lubię grać z żoną w Scrabble, chociaż najczęściej przegrywam. Próbuję także zarazić żonę pasją do jazdy na nartach, bo na mecze Legii już ze mną chodzi. Lubię też dobrą książkę, wyjście do kina i jazdę rowerem.

10. Ostatnia przeczytana książka:
„Taniec ze smokami” George’a R.R. Martina

PORTFOLIO:
– Hangar dla samolotów transportowych i pasażerskich wraz z płytą przedhangarową  w Bydgoszczy
– Budynki mieszkalne wielorodzinne A i B Mozart w Szczecinie
– Elektrownia Jaworzno –  maszynownia, nawa elektryczna – roboty żelbetowe
– Elektrownia Opole – maszynownia UMA6  – roboty żelbetowe
– Galeria Tarasy Zamkowe w Lublinie
– Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
– Biurowce PLATINIUM BUSINESS PARK III, IV i V w Warszawie
– Port Lotniczy Kraków – Balice
– Sąd Rejonowy w Rzeszowie
– Oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie
– Fabryka DELL EMF4 Europejski Zakład Produkcyjny w Łodzi
– DOMOTEKA Zespół Handlowo-Usługowy „IKEA Targówek – Park Handlowy” w Warszawie


WARBUD SA to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Działa na rynku od 25 lat. Generalny wykonawca obiektów kubaturowych, infrastrukturalnych, przemysłowych, mieszkaniowych, służby zdrowia oraz projektów w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

open