BIM MANAGER – ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI
W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku oraz rozwoju nowych technologii zmienia się także zapotrzebowanie na nowe profesje.
Wraz z wprowadzeniem modelu projektowania i zarządzania inwestycją opartego o ideę BIM przeformował się nie tylko sposób pracy projektanta, ale również model współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami.
Obecnie specjaliści na tym stanowisku poszukiwani są przez pracodawców na całym świecie, a ich praca jest bardzo wysoko wynagradzana. Na polskim rynku sytuacja wygląda podobnie, choć jeszcze kilka lat temu stanowisko BIM Managera w firmie wydawało się nieuzasadnionym kosztem.
Skutki przemian
„Papier przyjmie wszystko” – tak mówi stare powiedzenie. Od kiedy projektowanie przeszło rewolucję cyfrową i deskę kreślarską zastąpiły zaawansowane programy, wzrosły możliwości pracy projektanta. Jednocześnie wymusiły na nim większą dbałość o detale i precyzję wykonania projektów. Inteligentna technologia nie pozostawia miejsca na braki w informacjach. Co za tym idzie, idea BIM wprowadziła nową specyfikę pracy, w dużej mierze opartej na większej dyscyplinie i konieczności ścisłej współpracy wszystkich jej uczestników. Wymusiło to automatycznie potrzebę stworzenia stanowiska odpowiedzialnego za koordynację i nadzór nad całym tym procesem.
Nisza na rynku pracy
BIM Manager to na obecną chwilę niszowy i prestiżowy zawód. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że na polskim rynku pracy jest niewielu specjalistów w tej dziedzinie. W konsekwencji profesjonaliści, którzy wykwalifikowali się w technologii BIM, nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Wręcz przeciwnie. To praca szuka ich, a oni przebierają w najciekawszych i najlepiej płatnych ofertach. Przewiduje się, że jeszcze przez kilka następnych lat stanowisko BIM Manager będzie złotym zawodem w branży i pozostanie intratną profesją.
Zadania BIM Managera…
Stanowisko managera często kojarzy się z zarządzaniem ludźmi. W przypadku BIM Managera chodzi jednak o znajomość narzędzi i procesów Building Information Modeling. BIM Manager bardzo dobrze zna oprogramowanie BIM i posiada techniczną wiedzę ze wszystkich branż: architektury, instalacji sanitarnych i wentylacyjnych, instalacji elektrycznych oraz konstrukcji. Jednym z głównych jego zadań jest koordynacja współpracy w ramach zespołu pomiędzy podwykonawcami oraz nadzór nad modelem BIM. Bezwzględnie wymagane jest doświadczenie zdobyte w pracy z wieloma modelami BIM. Jego istota wynika z konieczności rozumienia specyfiki pracy poszczególnych działów, problemów, z którymi się spotykają i tym, jak je rozwiązać. W tym wymiarze zadania i obowiązki BIM Managera można rozróżnić w zależności od tego, czy jest zatrudniony w firmie wykonawczej, czy w firmie projektowej
…w firmie wykonawczej
Do głównych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku w firmie wykonawczej należy – ogólnie rzecz ujmując – wsparcie projektantów. Jest on w stałym kontakcie z innymi biurami projektowymi i koordynuje projekty. Wiąże się to również z doszkalaniem znajomości oprogramowania, na którym pracują oraz poszukiwaniem i przedstawianiem nowych funkcjonalności. BIM Manager w firmie projektowej rozwiązuje wiele problemów dotyczących aplikacji BIM. Co to oznacza? Między innymi przygotowuje brakujące elementy, szuka urządzeń, tworzy biblioteki, co w rezultacie pozwala projektantom zająć się projektowaniem, bez obciążania ich obowiązkami, na które często brakuje im czasu. Jedną z ważniejszych funkcji pracy BIM Managera jest także stworzenie BIM Execution Plan, czyli dokumentu unifikującego sposób pracy w obrębie firmy. W tym planie BIM Manager określa między innymi: nazewnictwo plików, strukturę folderów, procedury zawierania umów, wyznaczanie odpowiedzialności pracowników w zakresie ich obowiązków oraz – to bardzo ważne – dbałość i kontrolę nad ich przestrzeganiem.
…w biurze projektowym.
W tym przypadku do głównych zadań na tym stanowisku należy koordynacja otrzymanych projektów z biur projektowych w zakresie kolizji oraz utrzymywanie najnowszych wersji tych projektów. Jednym słowem: BIM Manager prowadzi kontrolę nad sprawnym obiegiem dokumentacji. BIM Manager zarządza plikami projektowymi w odpowiedniej aplikacji, zajmuje się kontrolą dostępu dla podwykonawców, aktualizacją wersji, nadzorem nad poprawnością modelu i zgodnością z BEP. Ważnym aspektem jego pracy jest również dbałość o dotrzymywanie harmonogramu prac oraz pomoc w tworzeniu zadań, np. codzienna kontrola budowy przy użyciu odpowiednich aplikacji.
Szansa na karierę
Nie ma wątpliwości: w dzisiejszych czasach praca w budownictwie jest bardzo ciekawa i rozwijają-ca. Tworzone projekty realizowane są na całym świecie. Przekracza się granice możliwości projektowania, materiałów, trwałości. Czynnikiem sprawczym tego rozwoju jest nowa technologia, która nadaje dodatkowe tempo. Nowoczesne oprogramowanie BIM pozwala na realizację projektów – od koncepcji po eksploatację.
Mająca aktualnie miejsce BIM-rewolucja to doskonały czas na ukierunkowanie swojej kariery. Stanowisko BIM Managera to połączenie zamiłowania do projektowania i nowej technologii. BIM Manager, oprócz doskonałej znajomości narzędzi BIM, powinien wykazać się chęcią do ciągłego doszkalania siebie i pozostałych członków projektu w obsłudze oprogramowania, cierpliwością, odpowiedzialnością i spostrzegawczością.
Podsumowując: BIM Manager wspiera realizację strategii wdrożenia BIM w firmie. Zajmuje się stworzeniem dokumentów standaryzujących model BIM, współtworzy umowy zgodnie z BIM Execution Plan oraz BIM Assessment Plan. Jest fundamentem efektywnego wykorzystania technologii BIM. Do jego zadań należy również dbałość o szkolenia pracowników, rozwój ich świadomości dotyczących BIM. Pozwala też odkrywać nowe obszary zastosowania informacji zawartych w modelu. W zakresie obowiązków BIM Managera leży również ścisła współpraca z zewnętrznymi firmami i dbałość o bezpieczeństwo danych. Bez wątpienia jest to trudna i odpowiedzialna praca, która wymaga doświadczenia, wiedzy i ciągłego doszkalania. Jest to także praca bardzo ciekawa i rozwijająca. A biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe, również bardzo opłacalna.
Monika Rokosz Specjalista ds. marketingu AEC Design