Home Builder 4Young Engineers RAFAŁ GRZYMAŁOWSKI – PROFIL INŻYNIERA
RAFAŁ GRZYMAŁOWSKI – PROFIL INŻYNIERA
0

RAFAŁ GRZYMAŁOWSKI – PROFIL INŻYNIERA

0
0

Rafał Grzymałowski urodził się 20 marca 1980 r. w Makowie Mazowieckim. Skończył Liceum Ekonomiczne w Zespole Szkół Zawodowych w Makowie Maz. (technik ekonomista o specjalności finanse i rachunkowość).

Absolwent Politechniki Białostockiej na Wydziale Budownictwa. Jego specjalność to budownictwo ekologiczne i energooszczędne. W 2007 roku uzyskał uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Pasjonat budownictwa.
W 2005 roku rozpoczął pracę w firmie INSBUD SA na stanowisku inżyniera budowy. W latach 2006–2007 pracował w firmie POLNORD S.A. Od 2007 do 2013 roku pełnił funkcję kierownika robót w firmie Falco SA.
Od 2013 r. w firmie Unibep SA. Jako kierownik budowy zakończył projekt Słodowiec City – jeden z największych projektów mieszkaniowych w stolicy. Budynek ten został nagrodzony tytułem „Budowa Roku 2015” w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Obecnie kieruje budową wyjątkowego obiektu na warszawskiej Pradze – Rondo Wiatraczna.

1. Moja specjalizacja:
Budownictwo ekologiczne i energooszczędne.

2. Ulubiony przedmiot na studiach:
Fizyka budowli.

3. Pierwsze i największe wyzwanie inżynierskie (pierwszy projekt, rozwiązany problem na budowie):
Największym wyzwaniem był dla mnie awans na kierownika budowy i przejęcie po koledze z firmy inwestycji Słodowiec City na warszawskich Bielanach. Zbudowaliśmy budynek wielorodzinny o 10 kondygnacjach nadziemnych, z usługami, handlem, częścią administracyjną i trzykondygnacyjnym garażem podziemnym. Budynek został posadowiony 5 m poniżej zwierciadła wody w bliskim sąsiedztwie pierwszej linii metra, zaledwie 8 m od ściany szczelinowej. W budynku jest 777 mieszkań i 799 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Jest to jeden z budynków o największej liczbie mieszkań, który został wybudowany w ostatnich latach. Powierzchnia zabudowy wynosi 9285,07 m2, powierzchnia użytkowa 33409,0 m2, a kubatura 295855,29 m3. Przy braku terenu składowego, remontach przyległych dróg, jakie były prowadzone w trakcie budowy, ciężkiej logistyce związanej z dostarczeniem i podaniem materiałów, z sukcesu cieszyliśmy się po 24 miesiącach, a sam obiekt okazał się „inżynierskim cackiem”, zdobywając tytuł Budowy Roku 2015 (nagroda I stopnia) w konkursie PZITB.
Obecnie pracuję na 17-kondygnacyjnej inwestycji „Rondo Wiatraczna” z galerią, lokalami usługowymi, biurowymi, mieszkaniowymi oraz garażem podziemnym i nadziemnym. Największym problemem jest logistyka oraz brak placu, ze względu na lokalizację obiektu (na warszawskiej Pradze w sąsiedztwie jednego z najbardziej ruchliwych rond, na którym znajduje się dodatkowo zajezdnia autobusowa i tramwajowa). Wierzę, że tak jak ostatnio, tak i teraz będziemy się cieszyć ze wspólnego końcowego sukcesu.

4. Moja pierwsza praca:
Przygodę z budownictwem zapoczątkowałem już w liceum, wykonując prace dorywcze. Jednak prawdziwą ścieżkę rozwoju rozpocząłem zaraz po ukończeniu studiów w firmie INSBUD SA jako inżynier budowy.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje:
„Drapacze chmur” w Dubaju.

6. Marzenia inżyniera (co chciałbym jeszcze wybudować, zaprojektować):
Moją pasją jest budowanie, szczególnie stany surowe, gdzie dużo się dzieje. Urzekają mnie budowle wielkogabarytowe. Dlatego w przyszłości chciałbym pracować przy projekcie niepowtarzalnym i wyjątkowym, jak np. elektrownia jądrowa.

7. Ulubiony przepis budowlany:
Sześć łopat żwiru i jedna cementu. Za każdym razem przypominał mi o tym tata, jak budowaliśmy nasz dom, byłem jeszcze wtedy w podstawówce. A tak poważnie: idące w dobrym kierunku zmiany w przepisach budowlanych dotyczące stopniowego obniżania współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

8. Znienawidzony przepis budowlany:
„Kierownik budowy jest za wszystko odpowiedzialny”. Czasami pracuję jak urzędnik biurowy, są dni, kiedy ciężko wyjść z biura. Nie można być wszędzie i o każdej porze, szczególnie przy dużych obiektach, a jednak największa odpowiedzialność na wszystkich etapach inwestycji spoczywa na barkach kierowników. Kiedyś przeczytałem, że kierownik budowy stał się swego rodzaju „chłopcem do bicia”.

9. Moja odskocznia od problemów:
Z racji tego, że już 13. rok pracuję w delegacji, to nic mnie tak nie relaksuje, jak pobyt w domu i spędzanie czasu z rodziną, z dziećmi. 10. Ostatnio przeczytana książka: Jestem w trakcie czytania książki „STEN POD PACHĄ, BIMBER W SZKLANCE, DZIEWCZYNA I… WARSZAWA. Życie codzienne powstańczej Warszawy” autorstwa Agnieszki Cubały.

PORTFOLIO Rafała Grzymałowskiego
– Kompleks Miejski Rondo Wiatraczna w Warszawie
– Słodowiec City w Warszawie
– Zespół mieszkaniowy WSM w Warszawie
– Urząd Marszałkowski w Poznaniu – roboty żelbetowe
– PANATTONI PARK w Radomsku – roboty żelbetowe
– Przebudowa i rozbudowa Centrum Handlowego SILESIA CITY w Katowicach – roboty żelbetowe
– Garaż Wielopoziomowy AGORA w Bytomiu – roboty żelbetowe
– Galeria AGORA w Bytomiu – roboty żelbetowe
– ALLANDA RESIDENCE w Warszawie – roboty żelbetowe
– Galeria w Płocku – roboty żelbetowe
– Galeria Wisła w Płocku – roboty żelbetowe
– Budynek mieszkalny FOUNTAIN w Warszawie
– Oczyszczalnia ścieków w Izabelinie

open