Home Architecture Design ZAKOŃCZYŁO SIĘ V FORUM DOBREGO DESIGNU W WARSZAWIE
ZAKOŃCZYŁO SIĘ V FORUM DOBREGO DESIGNU W WARSZAWIE
0

ZAKOŃCZYŁO SIĘ V FORUM DOBREGO DESIGNU W WARSZAWIE

0
0

Jakimi klientami są współcześni nomadzi? Jak projektować dla millenialsów i osób 50+? Jaka przyszłość czeka design? Forum Dobrego Designu 2017 po raz kolejny ujęło temat projektowania w wielu różnych kontekstach. V edycja wydarzenia odbyła się 6 grudnia br. w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie

Wzięło w niej udział ponad 800 osób, w tym światowej sławy designerzy i architekci oraz gwiazdy szklanego ekranu.

– Forum Dobrego Designu od lat stwarza okazję do dyskusji o tym, co w dziedzinie projektowania i w branży wyposażenia wnętrz najważniejsze. Nie inaczej było w tym roku. W gronie znakomitych gości, ekspertów i wybitnych projektantów, dyskutowaliśmy o ewolucji wzornictwa, projektowaniu dla pokolenia nomadów, trendach w urządzaniu wnętrz, re-designie i przyszłości branży. Wydarzenie uświetniło ogłoszenie wyników konkursu Dobry Design – mówi Justyna Łotowska, redaktor merytoryczna Forum Dobrego Designu.

V Forum Dobrego Designu odbyło się pod hasłem „Przyszłość designu“. Panele dyskusyjne poprzedzone zostały przez tzw. „design speeches“ – wystąpienia gości z zagranicy, poruszające m.in. temat wyzwań i osiągnięć kobiet w designie i architekturze, czy też roli designu w kontekście problemów dzisiejszego świata.

–  Jeżeli patrzysz w przyszłość, to właśnie tutaj zaczynają się dobre pomysły – mówił Rene Hougaard, designer współpracujący m.in. z marką BoConcept. – Nie lubię patrzeć w przeszłość i mam problem z projektantami i firmami, które właśnie to robią – zaznaczał zdecydowanie duński wizjoner. – Kiedy zrozumiemy kontekst, jaki tworzy nam świat i będziemy patrzeć w przyszłość, zdamy sobie sprawę z własnych możliwości – przekonywał.

Forum otworzyła sesja pt. „Pokolenie nomadów – jak projektować dla dzieci mobilnej kultury?“, w ramach której paneliści próbowali zdefiniować, kim są dzisiejsi nomadzi. Zastanawiali się również, czy przemioty produkowane w kontekście „mody na nomada“ są rzeczywiscie proste, uniwersalne, tanie i takie, których nie żal zostawić?

– Rewolucja technologiczna funduje nam całe spektrum nowych możliwości, ale również zmian. Dotyczą one pracy, życia, podróżowania i migracji, zarówno terytorialnej, jak i zawodowej, nazywanej nową nomadycznością. Mam problem, gdzie kończy się granica między nomadycznością, a gdzie jest granica między grupą pokoleniową egoistów zapatrzonych w siebie. Przemiany technologiczne i możliwości dają nam mobilność, uniezależniają nas od stałego miejsca pobytu. Niektórzy te możliwości wykorzystują tylko po to, aby nie iść do pracy, usprawiedliwiając lenistwo – stwierdził Robert Majkut, designer.

Podczas dyskusji pojawiła się również kwestia starzejącego się społeczeństwa i projektowania dla emerytów czy ludzi starszych.

– Ludzie starsi nie chcą żyć w „scenerii szpitalnej”, potrzebują użytkowych rzeczy, ale również ładnych. Rynek nie jest rynkiem młodych ludzi. To ludzie 65+, czy starzy są klientami, którzy kupują i mają na to środki – zaznaczył Pete Kercher, ambasador, EIDD Design for All Europe Włochy.

Rozmawiano również o nowych sposobach postrzegania pracy, często przeplatającej się z domem. Jak zauważył Robert Majkut, ludzie deklarujący głęboką niezależność, mają potrzeby społeczne – stąd popularność coworkingów. W ten sposób czerpią z pozytywnych aspektów bycia razem.

Jacek Chrzanowski, designer, właściciel pracowni One One Lab, podkreślił z kolei rolę jakości w projektowaniu dla współczesnych nomadów.

– Dzisiejsze pokolenie wybiera spośród setek przedmiotów. Zawsze wybieramy produkt lepszej jakości, który i wygląda najlepiej, i przetrwa tę naszą podróż. To pierwsza rzecz, którą weźmiemy, wychodząc z domu. Ludzie są zmęczeni wirtualną rzeczywistością, ja bym wolał projektować coś związanego z uczuciem – podsumował.

Obok paneli dyskusyjnych odbyły się warsztaty dla projektantów wnętrz, dotyczące m.in programów graficznych wykorzystywanych w pracy architekta i designera, czy projektowania zrównoważonego.

W V Forum Dobrego Designu udział wzięli m.in.: Daria Burlińska, projektantka, DBWT; Jacek Chrzanowski, designer, właściciel pracowni One One Lab; Ewa Gołębiowska, dyrektor, Zamek Cieszyn; René Hougaard, designer, właściciel, Arde design studio, współpracujący z marką BoConcept; Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka; Artur Indyka, projektant wnętrz, prowadzący program „Meblokreacje“ na Domo+; Pete Kercher, ambasador, EIDD Design for All Europe; Hugon Kowalski, współtwórca wystawy „Let’s talk about garbage”; Wiktoria Lenart, projektantka, Studio Projektowe Lenart; Magdalena Lubińska, prezes, Code Design; Robert Majkut, architekt wnętrz; Marcelin Matusiak, przedstawiciel GfK Polonia, ekspert ds. badań konsumenckich; Jimi Ogden, designer, prowadzący program „Rzeczy OdNowa” na antenie HGTV ; Tomasz Pągowski, projektant, designer, prowadzący program „Remont w 48h” na antenie Domo+; Marcin Szczelina, współtwórca wystawy „Let’s talk about garbage”, ArchitektureSnob.pl;  Nikodem Szpunar, projektant, Studio Szpunar; Maria Szymańska, współautorka książki „DIY. Żyj pięknie“; Anna Vonhausen, dyrektor kreatywna, VANK.

Wydarzeniem towarzyszącym było uroczyste rozdanie nagród w konkursie Dobry Design 2018, wyróżniającym najciekawsze projekty z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. W dwunastu kategoriach zgłoszono w sumie 200 produktów. Finalistów wyłoniło jury, w skład którego weszło 150 osób zawodowo projektujących wnętrza. Czytelnicy portalu dobrzemieszkaj.pl, w głosowaniu internetowym, przyznali z kolei Nagrodę Konsumenta.

Organizatorami Forum Dobrego Designu są: Grupa PTWP, wydawca portali propertynews.pl i propertydesign.pl oraz Publikator, wydawca magazynu Dobrze Mieszkaj i portalu dobrzemieszkaj.pl.

Fot. Tomasz Wawer

open