Home Builder 4Young Architects NA ŚCIEŻKACH INSPIRACJI – DMA 14.03.2018 R.
NA ŚCIEŻKACH INSPIRACJI – DMA 14.03.2018 R.
0

NA ŚCIEŻKACH INSPIRACJI – DMA 14.03.2018 R.

0
0

Wiara w rzeczy, które tworzymy, to esencja naszego najpiękniejszego ze wszystkich zawodu parafrazując Le Corbusiera, mówiła Ewa Kuryłowicz do przeszło 500 młodych adeptów architektury i jej pasjonatów, którzy zebrali się 14 marca br. w Warszawskim Multikinie, aby wspólnie celebrować kolejną edycję Dnia Młodego Architekta.

Dni Młodego Architekta organizowane są cyklicznie przy współpracy z Partnerami Programu Builder For The Young Architects, firmami: ABB, Berndorf Baderbau, CEMEX Polska, ES-System, SSAB, King Klinker, PERI Polska, Ponzio, Porta KMI Poland, Saint-Gobain Glassolutions, Soudal, Velux Polska, WSC Szymanik i S-ka.

Pierwsi uczestnicy, którzy przyjechali z najdalszych nawet zakątków kraju, zaczęli wypełniać  Multikino w Złotych Tarasach na długo przed oficjalną inauguracją. Ich znakiem rozpoznawczym zwyczajowo były błękitne plakietki z logotypem Young Architects 2018.

Na początek praktyka
Cyklicznie organizowane święto architektury rozpoczęło się, tak jak w przypadku ostatniej edycji, od praktycznych warsztatów BIM pod hasłem: Swoboda tworzenia – Integracja narzędzi modelowania BIM. Arch. Paweł Przybyłowicz reprezentujący firmę WSC Szymanik zaprezentował i przećwiczył razem z uczestnikami możliwości pełnego wykorzystania wybranych narzędzi BIM do tworzenia własnych obiektów, komponentów balustrad i schodów, oraz kreatywnego wykorzystania własnych paneli przegrody strukturalnej. Zaprezentował również szerokie możliwości współpracy popularnego programu ARCHICAD z programami zewnętrznymi, takimi jak Rhino/Grasshopper3D. Młodzi ludzie na ekranach własnych komputerów krok po kroku mogli wspólnie z prowadzącym rozwiązywać zadania i poznać w praktyce najnowsze możliwości oprogramowania.

Studia i co dalej?
Kolejną częścią wydarzenia był wykład pod tytułem: Studia… i co dalej, czyli jak zostać najlepszym architektem przed czterdziestką? wygłoszony przez arch. Tomasza Osięgłowskiego oraz arch. Marcina Kościucha z pracowni Ultra Architects.  Inspirujący duet opowiedział historię własnej drogi zawodowej i twórczości, zdradzając zgromadzonym, jak jeszcze przed czterdziestką zostać najlepszym architektem. Całość, okraszona dużą dawką humoru, zdecydowanie przypadła do gustu młodym architektom.

Ścieżka kariery
Dr inż. arch. Rafał Barycz reprezentujący Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz, autor niedawno wydanej monografii Współczesna willa w Polsce był kolejną osobą, która stanęła przed młodym, ale wymagającym audytorium. Wystąpił on z prelekcją zatytułowaną: Oblicza drogi architekta moja droga rozwoju. Opowiedział zgromadzonym o swoich doświadczeniach, inspiracjach oraz drodze do zawodu i kariery, która zaprocentowała wieloma sukcesami i nagrodami będącymi zwieńczeniem owocnej oraz kreatywnej twórczości architekta. Mówił o satysfakcji z zawodu i pomyśle na jego kreację. O tym, czym zajmuje się na co dzień – o pasji tworzenia niepowtarzalnych i innowacyjnych projektów. Zachęcał młodych do zejścia z utartych ścieżek i łamania ustalonych schematów, rezygnacji z tzw. politycznej poprawności w architekturze i zakorzenienia własnej twórczości w rodzimości.

Projektuj z satysfakcją
Kolejnym prelegentem był arch. Mirosław Nizio z pracowni Nizio Design International. Opowiedział o tym, jak spełnia się twórczo w swoim zawodzie w różnych rolach, odnosząc zawodową satysfakcję i sukcesy w zakresie projektowania architektury, architektury wnętrz, ekspozycji stałych i czasowych, rewitalizacji, obiektów rekreacyjnych, biur i rezydencji prywatnych. Odniósł się również do roli szkicu we współczesnej architekturze przy okazji odbywającej się równolegle premiery sygnowanego swoim nazwiskiem Szkicownika Architekta. Uczestnicy Warsztatów po zakończeniu wykładu mieli niepowtarzalną okazję do rozmowy z mistrzem i zdobycia autografu na otrzymanych od organizatorów szkicownikach, które rozeszły się jak świeże bułeczki.

Najpiękniejszy z zawodów
Prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz z Kuryłowicz&Associates również była w gronie prelegentów. Jej wykład traktował o inspiracjach w pracy architekta, które można czerpać nawet z rzeczywistości ubogiej w substancje materialne. Wybitna architekt podkreśliła że choć nie wszyscy muszą wygrywać konkursy branżowe, to zawsze warto brać w nich udział. Chodzi o to, by rozwijać samego siebie, wypróbowywać własne założenia i konfrontować  je z założeniami i koncepcjami innych. Podkreśliła, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że projektowanie jest wypadkową talentu i wyobraźni z klarownymi decyzjami, umiejętnością zidentyfikowania problemu i jego rozwiązania.

Forum dla Młodych
Na zakończenie uznani twórcy oddali głos młodym. Podczas Forum Młodego Architekta swoją zwycięską pracę Light Scattering Window zaprezentowali laureaci konkursu International VELUX Award – Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki, studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Na scenie wystąpiły również laureatki Stypendium PRAKTYKA 2017 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza: Barbara Romańska i Ewelina Wiciak oraz laureatka Konkursu TEORIA 2017 – Kinga Zemła.
Opowiadali oni rówieśnikom o swoich doświadczeniach zawodowych, drodze, jaką obrali i korzyściach wynikających z zastosowanych przez nich rozwiązań.
Prezentację “Warsztaty, praktyki zagraniczne – rozwój osobisty czy strata czasu? Czy warto brać udział w aktywnościach architektonicznych za granicą.” Przedstawiły Karolina Czyżewska (z Politechniki w Turynie) i Magdalena Moś (z Politechniki Śląskiej).
A wykład “Roger Sławski i jego epoka” zaprezentowały Katarzyna Jędrasiewicz, Małgorzata Pokajewicz, Monika Baraniak z Koła Naukowego Historii Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej. Wykład zakończyły pokazem filmu na temat Rogera Sławskiego ( jednego z ważniejszych architektów w Poznaniu w XX w.), który zrealizowały z pomocą wnuczki architekta.

Oprócz uczestnictwa w praktykach i wykładach goście DMA mogli porozmawiać z doradcami technicznymi z firm reprezentujących dostawców technologii i usług dla budownictwa, poszerzyć swoją wiedzę na temat materiałów i technologii, które są potrzebne przy projektowaniu oraz zapoznać się z materiałami informacyjnymi.

Program Builder For The Future objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Energii. Partnerami jego składowej – programu Builder For The Young Architects są: ABB, Berndorf Baderbau, CEMEX Polska, ES-System, SSAB, King Klinker, PERI Polska, Ponzio, Porta KMI Poland, Saint-Gobain Glassolutions, Soudal, Velux Polska, WSC Szymanik i S-ka.
Duży oddźwięk, z jakim spotkały się podjęte działania, potwierdza również włączenie się we współpracę najważniejszych organizacji branżowych: Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, a także zaangażowanie ze strony wydziałów architektury i budownictwa najważniejszych polskich uczelni.

open