Home Biznes i Ludzie GRUPA VELUX I SPÓŁKI SIOSTRZANE ZWIĘKSZAJĄ PRZYCHODY I ZATRUDNIENIE W POLSCE
GRUPA VELUX I SPÓŁKI SIOSTRZANE ZWIĘKSZAJĄ PRZYCHODY I ZATRUDNIENIE W POLSCE
0

GRUPA VELUX I SPÓŁKI SIOSTRZANE ZWIĘKSZAJĄ PRZYCHODY I ZATRUDNIENIE W POLSCE

0
0

Ubiegły rok Grupa VELUX i spółki siostrzane zaliczą do bardzo udanych.

Firma zwiększyła zatrudnienie w naszym kraju o 500 osób, zanotowała wzrost przychodów o ponad 10 proc. utrzymując pozycję lidera w polskim eksporcie okien. W 2018 roku Grupa planuje dalej inwestować w zakłady produkcyjne i tym samym umacniać swoją pozycję wśród producentów i eksporterów okien w Polsce.

Od wielu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane systematycznie inwestują w rozwój zakładów produkcyjnych w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych na Pomorzu. W roku 2017 wartość inwestycji po raz kolejny przekroczyła 100 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich 3 lat Grupa zainwestowała 309 mln zł. Ubiegłoroczne inwestycje dotyczyły m.in. budowy nowego centrum dystrybucyjnego o powierzchni 11 000 m2 w Wiosce Okiennej DOVISTA oraz ekologicznej instalacji ciepłowniczej w fabryce okien i kołnierzy w Namysłowie, dzięki której zakład zredukuje zużycie gazu ziemnego o 80 proc. Z kolei w Gnieźnie zakończono kolejny etap rozbudowy fabryki okuć. W 2018 roku firma zamierza dalej rozwijać swoje zakłady i tym samym umacniać pozycję na rynku stolarki okiennej.

Wraz z rozwojem produkcji rośnie zatrudnienie. W ostatnim roku Grupa przyjęła na umowę o pracę około 500 nowych pracowników i dziś w jej polskich zakładach produkcyjnych pracuje ponad 4250 osób. Firma dba o przyjazne warunki pracy i dlatego z roku na rok rośnie odsetek kobiet, które dziś stanowią nawet do 40 proc. załogi zakładów Grupy. W bieżącym roku planowany jest kolejny wzrost zatrudnienia.

„Mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy najliczniejszą grupą w całym holdingu na świecie – Polacy stanowią około 30 proc. zatrudnionych. Doceniamy i rozwijamy pracowników naszych zakładów w Polsce, dbamy o ich bezpieczeństwo, chcemy by czuli się u nas jak najlepiej ” – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.

Pracownicy Grupy VELUX i spółek siostrzanych mogą liczyć na umowę o pracę oraz szeroki pakiet socjalny, a także na wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych, jak choroba czy wypadek. Udzielaniem takiej pomocy zajmuje się specjalnie do tego celu powołana Fundacja Pracownicza, która wspiera również wartościowe inicjatywy społeczne wpływające na rozwój społeczności lokalnych.

Stały wzrost produkcji i sprzedaży

Grupa VELUX i spółki siostrzane osiągnęły w 2017 roku przychód na poziomie ponad 1,9 mld złotych. Polskie spółki po raz kolejny wykazały wysoką dynamikę wzrostu i osiągnęły przychody wyższe od roku ubiegłego o ponad 10 %. W Polsce wzrosła zarówno produkcja okien, jak również sprzedaż produktów na rynku lokalnym. Natomiast globalnie Holding VKR odnotował w 2017 wzrost przychodów na poziomie 2,9 %.

„Rok 2017 był dla całej Grupy VELUX okresem dynamicznego rozwoju. Mieliśmy do czynienia z bardzo dobrą koniunkturą na rynkach eksportowych, co pozwoliło zwiększyć produkcję w naszych zakładach. Ponadto umocniliśmy naszą pozycję jako największego producenta i eksportera okien w Polsce. Nasz udział w wartości polskiego eksportu okien nadal plasuje się w okolicy 25 proc.” – podsumowuje Jacek Siwiński.

Ponadto umocniliśmy naszą pozycję jako największego producenta i eksportera okien w Polsce. Nasz udział w wartości polskiego eksportu okien nadal plasuje się w okolicy 25 proc.” – podsumowuje Jacek Siwiński.

Produkcja i eksport okien są polską specjalnością w Unii Europejskiej. Z danych Centrum Analiz Branżowych wynika, że w 2017 roku łączna produkcja stolarki budowlanej w polskich zakładach wzrosła o prawie 6 proc. i sięgnęła 23,4 mln sztuk. Natomiast w ciągu ostatnich czterech lat liczba okien i drzwi wyprodukowanych w polskich fabrykach zwiększyła się aż o 24 proc. Za ten pozytywny trend odpowiada głównie eksport. Od 2015 roku Polska niezmiennie pozostaje liderem pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej. Głównymi odbiorcami polskich okien są Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Bardzo dobre wyniki sprzedaży na rynku lokalnym Grupa VELUX zawdzięcza m.in. wprowadzeniu do oferty wysokiej jakości energooszczędnych trzyszybowych okien dachowych w cenach przystępnych dla szerokiego grona odbiorców.

„Nowe produkty były odpowiedzią na coraz większe oczekiwania klientów w zakresie energooszczędności, a także na planowaną zmianę przepisów, które zaostrzają wymagania dla okien i mają wejść w życie w 2021 roku. Przyznaję, że był to strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie klientów nową ofertą okien z segmentu Standard Plus przerosło nasze oczekiwania” – mówi Jacek Siwiński.

20 lat produkcji VELUX w Polsce

Grupa VELUX rozpoczęła działalność w Polsce w roku 1990 w Warszawie, a produkcję – 20 lat temu w Gnieźnie. Na początku był to jeden zakład przy ul. Słonecznej, gdzie w 2 halach odbywała się produkcja okuć do okien, a następnie okien do poddaszy. W 2004 roku, wraz z rozwojem fabryki, produkcja okuć została przeniesiona na ul. Kolejową. Obecnie w Gnieźnie działają dwie fabryki VELUX, na terenie których znajduję się 23 hale produkcyjno-magazynowe, o łącznej powierzchni prawie 75 tys. m2.

„Od początku Grupa VELUX miała długofalową wizję inwestowania w rozwój produkcji w Polsce, którą konsekwentnie realizuje. Rozbudowa zakładów w Gnieźnie jest tego doskonałym przykładem. Na przestrzeni lat fabryki te zmieniły się nie do poznania, zarówno pod względem skali produkcji, jak również asortymentu. W naszych zakładach produkowane są nowoczesne, energooszczędne okna, które podbijają rynki europejskie” – mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.

Oprócz dwóch zakładów w Gnieźnie, Grupa VELUX posiada również fabrykę okien dachowych i kołnierzy w Namysłowie (woj. opolskie) oraz siostrzaną fabrykę drewnianych okien pionowych w Wędkowych koło Tczewa (woj. pomorskie). To jedne z największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej. Ich łączna powierzchnia hal produkcyjnych to około 235 tys. m2. Wszystkie zakłady należą również do największych pracodawców w swoich regionach.

Źródło: velux.pl

open