ECOFLEX
0

ECOFLEX

0
0

EcoFlex to przykład racjonalnej inwestycji na bardzo wąskiej, niewielkiej działce miejskiej. EcoFlex to dwa domy zlokalizowane w centrum miasta na bardzo małej i wąskiej działce.

Pozornie trudna do zagospodarowania przestrzeń okazała się doskonałym gruntem nie tylko dla jednorodzinnego ekonomicznego domu ECO, ale również inwestycji w dom FLEX, który może funkcjonować różnie w zależności od zapotrzebowania na rynku nieruchomości jako 4 kawalerki, dwa mieszkania czy jeden niewielki dom.

Dom ECO to ekonomiczny budynek jednorodzinny o powierzchni ok. 360 m2. Jego bryła została podyktowana warunkami prawnymi i charakterem działki. Został zaprojektowany tak aby pomimo niekorzystnej orientacji stron świata, wpuszczał możliwie dużo światła dziennego przy zachowaniu prywatności w relacji do otaczającej zabudowy mieszkalnej. Budynek pokryty został grafitowym dachem natomiast elewacje wykończone zostały grafitową cegłą oraz drewnem.

Dom FLEX to budynek inwestycyjny o elastycznym układzie przestrzenno-funkcjonalnym. Na schematach przedstawiamy zasadę działania wariantów budynku: 4 kawalerek, 2 mieszkań lub jednego domu. FLEX usytuowany bezpośrednio przy drodze stanowi bufor akustyczny dla domu rodzinnego. Pokryty grafitowym dachem i wykończony czerwoną cegłą nie będzie wymagał dużego zaangażowania w utrzymanie go w należytej kondycji. Od strony drogi budynek zyskał bardzo indywidualny charakter – cegła została ułożona w charakterystyczny ukośny sposób tworząc dynamiczną kompozycję światła i cienia. Wejście podkreśliliśmy ażurową stalową ramą.

Obydwa domy stanowią zwartą całość pod kątem konstrukcyjnym, kubaturowym, materiałowym, instalacyjnym i technicznym, co będzie miało korzystny skutek inwestycyjny. Jednocześnie są to budynki skontrastowane, o indywidualnym charakterze. FLEX jest czerwony, surowy, dynamiczny i ekstrawagancki od strony drogi, ECO jest ciepły, pokryty drewnem oraz grafitową cegłą. Od strony ogrodu otwiera się przestronnym, zadaszonym tarasem na otaczającą przyrodę.

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Kraków
Data: 2016-2018
Powierzchnia: 537 m2
Klient: Prywatny

open