Home Architecture Design W KALEJDOSKOP – LATO PEŁNE WYDARZEŃ
W KALEJDOSKOP –  LATO PEŁNE WYDARZEŃ
0

W KALEJDOSKOP – LATO PEŁNE WYDARZEŃ

0
0

Lato, słońce, zieleń – nie trzeba wyjeżdżać z miasta, by cieszyć się odpoczynkiem w takim miejscu. Na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanął właśnie Kalejdoskop, czyli nowe wrocławskie miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych.

21 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Kalejdoskopu – plenerowej odsłony projektu Archi-box, realizowanego przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. W ramach programu otwarcia odbył się pokaz filmu „Mit Pruitt-Igoe” i spotkanie z reżyserem Chadem Freidrichsem, a o oprawę muzyczną i dobrą zabawę gości zadbał Maciej Przestalski z Radia RAM.

Na zielonym skwerze przed muzeum stanęła tętniąca życiem pergola, przypominająca swoim kształtem znaną wszystkim dziecięcą zabawkę – kalejdoskop. Instalację zaprojektowali Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects, we współpracy z Martą Mnich z pracowni VROA.

Wielofunkcyjna mini-architektura drewnianego pawilonu umożliwia organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień Kalejdoskop i towarzysząca mu kawiarnia są atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych eventów stają się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów. Nowością i niewątpliwą atrakcją miejsca jest otwarcie na pomysły i inicjatywy samych mieszkańców, którzy właśnie w Kalejdoskopie będą mogli przez całe lato realizować swoje projekty. Nie tylko te związane z architekturą.

Eksperymentowanie z wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu. Na kilka tygodni przed planowanym otwarciem uruchomiliśmy swoisty open call – nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników miasta: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyć mogą jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi kurator projektu Archi-box Michał Duda.

Zgłoszenia można kierować do organizatorów przez całe lato na adres mailowy k.soska@ma.wroc.pl.

Projekt Archi-box jest realizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu od 2013 r. Oprócz prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, stawia również na dialog pomiędzy architekturą i przestrzenią miejską a jej użytkownikami.

 

open