Home News GDZIE POWSTANĄ NOWE MOSTY?
GDZIE POWSTANĄ NOWE MOSTY?
0

GDZIE POWSTANĄ NOWE MOSTY?

0
0

 

Już wkrótce rząd wystartuje z programem „Mosty dla regionów”. Inwestycja pochłonie ponad 2 miliardy złotych.

21 mostów, które mają powstać na terenie całego kraju, są nowym celem Ministerstwa Rozwoju. Uchwała została podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego, i obecnie trwają prace nad wdrożeniem programu

Przełomowy sierpień

Do projektu mogą się zgłaszać wszystkie samorządy-a więc zarówno gminy, powiaty jak i województwa. Priorytetowe inwestycje, wytypowane po analizie przez rząd, obejmują jednak głównie województwa mazowieckie i wielkopolskie. Zaprojektowano przeprawy przez takie miejscowości jak: Dęblin- Góra Kalwaria (województwo mazowieckie), Warszawa- Nowy Dwór Mazowiecki (województwo mazowieckie) czy Oborniki- Wronki (województwo wielkopolskie). Ich realizacja zależy od decyzji samorządów.

 „Nie do przecenienia jest fakt, że rozwój infrastruktury na poziomie gminnym, czy powiatowym, przekłada się na potencjalny wzrost zainteresowania danym obszarem wśród inwestorów. Widocznym efektem jest bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców. Istotne jest również zwiększanie dostępności obiektów infrastruktury społecznej, instytucji kultury dla lokalnej społeczności.”- podkreśla Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Wkład własny

Nabór do projektu ruszy już w połowie sierpnia. Na inwestycję przeznaczono z budżetu państwa 2,4 mld złotych, rząd zdeklarował się pokryć 80% kosztów budowy, pozostawiając 20%  samorządom. Jest to warunek konieczny wzięcia udziału w naborze. Plan obejmuje jedynie budowę nowych przepraw- nie zakłada modernizacji powstałych wcześniej, wymagających odświeżenia mostów. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2025 roku.

 

 

open