Home Realizacje WYSTARCZY JEDNA KŁADKA…
WYSTARCZY JEDNA KŁADKA…
0

WYSTARCZY JEDNA KŁADKA…

0
0

W 2011 r., w miejscu zburzonego w okresie międzywojennym mostu Podgórskiego, powstała kładka Ojca Bernatka. Dziś jest jedną z ikon Krakowa i zarazem przykładem spektakularnych Mefektów, jakie niesie dobrze przeprowadzona rewitalizacja.

Katarzyna Wysocka
Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urząd Miasta Krakowa

Punktowa interwencja pociągnęła za sobą ogromną zmianę w przestrzeni publicznej – zaczęła promieniować na otoczenie, a zjawiska znane z krakowskiego Kazimierza zaczęły się rozlewać na tereny do tej pory będące na uboczu. Nowe kawiarnie, restauracje, księgarnie, utworzyły po obu stronach Wisły przyczółki nowej, tętniącej życiem przestrzeni miejskiej.

Drugie życie Krakowa
Proces rewitalizacji nie jest w Krakowie niczym nowym – trwa już od wielu lat, pozwalając na kolejne przekształcenia zachodzące w różnych częściach Miasta. Już w 1993 r., w ramach unijnego programu ECOS, Miasto podjęło problematykę rewitalizacji w postaci projektu realizowanego we współpracy z Edynburgiem i Berlinem pt. „Kazimierz – Plan Działań”. W 2005 r. opracowany został Program Rewitalizacji i Aktywizacji Poprzemysłowego Obszaru Zabłocia, który stał się jednym z trzech Lokalnych Programów Rewitalizacji, będących podstawą do realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie Miasta.


Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store, Google Play lub wejść na naszą stronę https://e.buildercorp.pl/ i zarejestrować się.

Fot. arch. UMK

open