BUILDER – LISTOPAD 2019
Inteligentne miasta to dzisiaj już nie utopia obiecująca przyjazne miasta przyszłości. To dokonujący się na naszych oczach postęp w każdej dziedzinie związanej z nowoczesnym, przemyślanym zarządzaniem strukturą miejską i budową inwestycji ukierunkowanych na energooszczędność, ekologię, wykorzystanie lokalnych surowców, zastosowanie technologii informatycznych i systemów automatyki.
Dynamiczny postęp techniczny i rozwój nowych technologii, jakich świadkami jesteśmy w ostatnich latach, sprawiły, że miasta mogą wdrażać inteligentne rozwiązania. Niektóre z nich idą już tą drogą, wiele rodzi się na nowo, z zaproponowanymi nowymi wspólnymi przestrzeniami, ale przed wieloma stoją jeszcze wyzwania ukierunkowania działań na to, by stać się miastem inteligentnym w przyszłości.
Inteligentne miasta to dzisiaj już nie utopia obiecująca przyjazne miasta przyszłości. To dokonujący się na naszych oczach postęp w każdej dziedzinie związanej z nowoczesnym, przemyślanym zarządzaniem strukturą miejską i budową inwestycji ukierunkowanych na energooszczędność, ekologię, wykorzystanie lokalnych surowców, zastosowanie technologii informatycznych, systemów automatyki itp.
I tylko od władz samorządowych współpracujących z urbanistami i architektami oraz społecznością lokalną zależy, czy idea zrównoważonego rozwoju będzie faktycznie wcielana, z myślą o poprawie jakości życia w mieście i z wrażliwością na lokalny kontekst, by rozwój miast nie był chaotyczny, przypadkowy oraz nie pozostawał wyłącznie w sferze politycznych deklaracji.
Z przyjemnością zapraszamy do zgłębiania lektury bieżącego numeru i zapewniamy, że to dopiero początek ciekawej przygody, w której warto uczestniczyć!
Zapraszamy do lektury
DANUTA BURZYŃSKA
REDAKTOR NACZELNA
W tym numerze szczególnie polecamy okładkowy wywiad pt. Patrzymy w przyszłość, a także:
BIZNES/RYNEK PRACY: Ile zarabia inżynier, dr inż. Krzysztof Kaczorek
INWESTYCJE: Korona Warszawy – najwyższe z najwyższych MENNICA LEGACY TOWER,dr inż. arch. Anna Nowak, dr inż. arch. Hubert Markowski
INTELIGENTNE MIASTA: LPWAN – Inteligentne sieci niskoenergetyczne, dr inż. Mariusz Nowak, prof. dr hab. inż. Andrzej Urbaniak
ARCHITECTURE, DESIGN: Citius, altius, fortius ze stalą i za jej sprawą, prof. dr hab. inż. arch. Ewa M. Kuryłowicz