Home PATRONATY PLAYING ARCHITECTURE
PLAYING ARCHITECTURE
0

PLAYING ARCHITECTURE

0
0

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy OVO Grąbczewscy Architekci „Playing Architecture”, który odbędzie się 12 marca 2020 r. o godzinie 19.00 w Architektur Galerie Berlin.

Wernisaż otworzy Ulrich Mueller – dyrektor Architektur Galerie. O wystawie rozmawiać będą Oskar Grąbczewski oraz Marcin Szczelina (Architecture Snob), krytyk architektoniczny, ekspert Mies van der Rohe Award. Wernisaż uświetni koncert zespołu Szklane Oczy.

OVO Grąbczewscy Architekci to biuro architektoniczne założone w 2002 roku przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich. OVO Grąbczewscy Architekci są laureatami kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych nagród, wyróżnień i nominacji za twórczość architektoniczną, w tym nominacji do Mies van der Rohe Award i German Design Award, nagrody Europe 40 under 40 Award, Nagrody Roku SARP w 2006 i 2016 r, finalistami nagrody Życie w Architekturze 2012 i 2015, laureatami nagrody Firma Roku. W 2019 roku wygrali konkurs na zespół mieszkaniowy TBS w Katowicach przy ul.Mariackiej.

Najbardziej znaczące budynki ich autorstwa to Muzeum Ognia w Żorach, Centrum Administracyjne w Wielkiej Wsi, Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie (wraz z Goczołowie Architekci), ośrodki zdrowia w Gierałtowicach i w Przyszowicach, siedziba firmy EXG w Częstochowie.

http://www.ovo-grabczewscy.pl/

Architektur Galerie Berlin to jedna z najbardziej prestiżowych europejskich galerii architektonicznych. Założona i kierowana przez Ulricha Muellera, w ciągu 20 lat gościła premierowe wystawy najbardziej znanych światowych i europejskich architektów, takich jak Tatiana Bilbao, David Chipperfield, Caruso St John, Gigon/Guyer czy Philippe Rahm. Obok uznanych architektów galeria zaprasza najwybitniejszych fotografów architektury, takich jak Helene Binet, Iwan Baan czy Christian Richters. Galeria oprócz wystaw prowadzi szeroki program działań interdyscyplinarnych, dyskusji, wykładów i innych wydarzeń związanych z szeroko rozumianą sztuką kształtowania przestrzeni. Galeria mieści się w zabytkowym budynku przy Karl-Marx Alee 56 w Berlinie.

https://architekturgalerieberlin.de/

Szklane Oczy to jeden z najlepszych młodych zespołów rockowych w Polsce. Ania Grąbczewska (wokal, gitara elektryczna), Agnieszka Noga (bas, chórki), Ola Noga (perkusja, chórki) założyły zespół w 2016 roku w gimnazjum, do którego chodziła wtedy Ola. Od tego czasu zagrały ponad 100 koncertów, w tym na Enea Spring Break, w studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, na urodzinach Katowic, w katowickim więzieniu, w licznych klubach i na scenach w kraju i za granicą. Są laureatkami nagrody Dzielnica Brzmi Dobrze Katowic Miasta Muzyki UNESCO, finalistkami nagrody Sanki Gazety Wyborczej, Top 10 konkursu Start Na Granie radiowej Trójki, nagrody Muzyczna Cegła Gazety i wielu innych. Zostały uznane przez Gazetę Wybiorczą za jedne z 10 najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce w 2019 roku. Ich muzyka to rock inspirowany poezją romantyczną, punkiem i psychodelią. Koncert w Berlinie odbędzie się w ramach trasy „Rzeczywistość Tour”, promującej debiutancką płytę „Rzeczywistość”, która ukazała się w styczniu 2020 roku i zbiera świetne recenzje.

https://www.facebook.com/Szklane-Oczy-1744102075803072/

Wystawa „Playing Architecture” stanowi podsumowanie dotychczasowego dorobku twórczego OVO Grąbczewscy. Idea „zabawy w architekturę” jest antytezą projektowania   banalnych, powtarzalnych budynków. Metodą działania jest zaskoczenie, wywołanie emocji, stworzenie niecodziennej sytuacji i wywalczenie maksymalnej wolności w ramach architektury,czyli dyscypliny wprawdzie twórczej, ale ściśle określonej i ograniczonej przez kontekst, program funkcjonalny, budżet, przepisy prawa i zasady fizyki. Jak piszą autorzy „Nie jesteśmy zadowoleni z oczywistych, standardowych rozwiązań. Jesteśmy świadomi, że każdy budynek może być zaprojektowany jako pudło, ale nie zgadzamy się na takie postępowanie. Zapraszamy wszystkich do zabawy w architekturę. Chcemy mówić zrozumiałym językiem, nie zamykamy się w wieży z kości słoniowej. Architektura najwyższej jakości nie jest zarezerwowana dla elity, musi być dostępna dla wszystkich. Architektura to radosna przygoda, a naszym zadaniem jest zdefiniowanie reguł gry, tak aby przyniosła wszystkim jak najwięcej przyjemności i pożytku.”

OVO GRĄBCZEWSCY „PLAYING ARCHITECTURE”
Architektur Galerie Berlin, Karl Marx Alee 56, Berlin
Wernisaż 12.03.2020
Powitanie: Ulrich Mueller
Rozmowa: Marcin Szczelina (Architecture Snob), Oskar Grąbczewski
Koncert: Szklane Oczy
Wystawa: 13.03.2020 – 26.04.2020
Organizatorzy: Architektur Galerie Berlin, Instytut Polski w Berlinie
Kurator: Ulrich Mueller
Partner medialny: Builder
Sponsor generalny: King Klinker
Sponsorzy główni: Miasto Żory, Milke, Velux
Sponsorzy: Deceuninck, Geberit, Multiko, Peri, WSC Witold Szymanik

 

open