Home Materiały i Technologie SCHÖCK DORN – WIĘCEJ NIŻ TRZPIEŃ
SCHÖCK DORN – WIĘCEJ NIŻ TRZPIEŃ
0

SCHÖCK DORN – WIĘCEJ NIŻ TRZPIEŃ

0
0

Gotowe do zastosowania trzpienie dylatacyjne firmy Schöck służą do przenoszenia sił poprzecznych i pozwalają zrezygnować ze skomplikowanych rozwiązań tradycyjnych, takich jak wsporniki i łożyska ślizgowe.

Gotowe do zastosowania trzpienie dylatacyjne firmy Schöck służą do przenoszenia sił poprzecznych i pozwalają zrezygnować ze skomplikowanych rozwiązań tradycyjnych, takich jak wsporniki i łożyska ślizgowe. Trzpienie Schöck Dorn LD oraz SLD umożliwiają proste projektowanie i wykonywanie deskowania, upraszczając równocześnie montaż zbrojenia. Wykorzystana wysokiej jakości stal szlachetna gwarantuje, że wykonane połączenie jest pewne i nie wymaga konserwacji.

Wykonanie szczelin dylatacyjnych jest bardzo ważne, by uniknąć powstawania rys tworzących się w wyniku wydłużania się materiału. Są one efektem działania temperatur przy elementach betonowych czy całych budynkach. Elementy budowlane oddzielone szczeliną wymagają podparcia, bo tylko wtedy będą mogły przenosić obciążenia. W tym celu często po obu stronach dylatacji projektowane są konsole lub podwójne ściany. Są to jednak rozwiązania czaso- i pracochłonne wymagające także dodatkowego miejsca. Rozwiązaniem, które wpłynie na efektywność pracy oraz zapewni wysoką jakość są trzpienie Schöck Dorn typu LD oraz SLD.

Jedno rozwiązanie

Efektywnym rozwiązaniem dla przeniesienia sił przekrojowych w szczelinach dylatacyjnych jest trzpień Schöck Dorn typu LD. Trzpień łączy elementy budowlane graniczące ze sobą bez konieczności tworzenia dodatkowych konstrukcji. Rozwiązanie przenosi siły poprzeczne przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej pracy części konstrukcji. Trzpienie są wykonywane ze stali szlachetnej lub ze stali cynkowanej ogniowo i są dostępne w 5 średnicach. Pozwala to na optymalne dobranie trzpieni Dorn LD do występującego obciążenia i warunków środowiska.

Dzięki zastosowaniu stali o wysokiej wytrzymałości, projektantom i inżynierom Schöck udało się zwiększyć 3,5-krotnie nośności trzpieni Dorn LD w porównaniu z Dorn Schöck ESD. Innowacja ta pozwoliła na stosowanie mniejszych średnic trzpieni do takich samych obciążeń.

Natomiast przy użyciu trzpienia Schöck Dorn typu SLD można wykonać konstrukcje dylatacji o znacznie większych siłach przekrojowych niż w przypadku pojedynczych trzpieni typu LD. Element Schöck jest wykonany ze stali szlachetnej wysokiej jakości i jest odporny na działanie korozji. Mały opór tarcia i wysoka wytrzymałość na ścieranie materiału gwarantują, że konstrukcja trzpienia dylatacyjnego wytrzymuje wielokrotne przemieszczenia, nie tracąc przy tym swojej nośności. Trzpień został sprawdzony pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i został dopuszczony do stosowania przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie.

Najwyższa jakość

Trzpienie od firmy Schöck posiadają klasę odporności ogniowej R120. Ponadto, Dorn LD jest pierwszym tego typu elementem, który otrzymał europejską ocenę techniczną ETA-16/0545 i został zaklasyfikowany jako złącze nośne do konstrukcji żelbetowych.

Wysokiej jakości materiały oraz otrzymane certyfikaty potwierdzają niezawodność trzpieni dylatacyjnych, dzięki czemu jest to doskonały produkt do wykorzystania przy bardzo wymagających i zaawansowanych konstrukcyjnie budowlach. Trzpienie dylatacyjne firmy Schöck to korzystne cenowo, bezpieczne i przemyślane rozwiązanie do mocowania stropów, balkonów i attyk.

open