Home Architecture Design OGRODY ULRICHA ZAZIELENIĄ SIĘ NA NOWO
OGRODY ULRICHA ZAZIELENIĄ SIĘ NA NOWO
0

OGRODY ULRICHA ZAZIELENIĄ SIĘ NA NOWO

0
0

Historyczne Ogrody Ulricha odzyskają swój dawny blask i staną się atrakcyjnym miejscem spotkań dla mieszkańców Warszawy. Rewitalizacja przestrzeni obejmuje tereny parkowe oraz zabytkowe szklarnie i jest realizowana przez inwestora, firmę Ingka Centres Polska.

Nowe centrum lokalnej społeczności

W skład Ogrodów Ulricha wchodzą Park, Willa oraz Szklarnie, których historia sięga XIX wieku. Chociaż niegdyś kojarzone z nowoczesnością (pierwsza w Warszawie żelazna szklarnia przeznaczona do uprawy ananasów była w 1835 r. prawdziwą sensacją), lata świetności mają już dawno za sobą. W 1958 r., po śmierci ostatniej właścicielki, gospodarstwo zostało znacjonalizowane i stopniowo ulegało zaniedbaniu, pomimo iż
w 1976 r. do rejestru zabytków zostaje wpisany Park, a w 2001 r. – Szklarnie, Dwór Ulrichów i budynek drewniany.

Po otrzymaniu pozwolenia konserwatora zabytków rozpocznie się proces przywracania Ogrodom Ulricha ich dawnego blasku. Firma INGKA Centres, właściciel centrum handlowego Wola Park chce stworzyć miejsce, które – uwzględniając wyniki konsultacji społecznych – będzie wpisywało się w potrzeby całych rodzin, oferując przestrzeń przeznaczoną na spotkania, handel i gastronomię. Autorem projektu rewitalizacji terenu przed centrum handlowym Wola Park i szklarni jest warszawska pracownia WXCA.

Wraz z postępującą budową metra i otwarciem kolejnych jego stacji dostępność komunikacyjna tej części Warszawy będzie rosła. Już teraz Wola Park jest ważnym punktem dla mieszkańców miasta, a zwłaszcza dla osób z Woli, Bemowa i okolic. Dziś poza zakupami, nasi klienci chętnie korzystają z nowoczesnej przestrzeni co-workingowej, siłowni czy kina. Poprzez rewitalizację Ogrodów Ulricha rozszerzymy ogólnodostępną przestrzeń publiczną, oddając do dyspozycji gości klimatyczne, atrakcyjne i angażujące centrum życia społeczności – podkreśla Anna Bożenko, dyrektor Wola Park. – Przygotowanie projektu, przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz uzgodnienia zakresu prac z konserwatorem zabytków zajmą wiele miesięcy, ale efektem tego procesu będzie miejsce, które – choć zachowa historyczny charakter oryginału – będzie także na wskroś nowoczesne.

Według planów rewitalizacja potrwa 2 lata. W oczekiwaniu na rozpoczęcie prac, po uzgodnieniu z konserwatorem, postawione zostało tymczasowe zadaszenie reliktów Szklarni, wymieniono także ogrodzenie ochronne terenu budowy. Główną funkcją zadaszenia jest ochrona zabytkowych elementów konstrukcyjnych przed niekorzystnym wpływem pogody. Natomiast na elementach nowego ogrodzenia widnieją grafiki, dzięki którym można odświeżyć sobie historię zabytkowego terenu i obiektu oraz rodziny Ulrichów, jak również zobaczyć wizualizację koncepcji architektonicznej projektu.

Stary Park rozkwitnie nową zielenią

Przekształcenie Parku polegać będzie między innymi na powiększeniu jego obszaru, co nastąpi poprzez rozwinięcie pasów zieleni na teren placu rozdzielającego dwie części parku. Wschodnia część Parku będzie poddana znacznej przebudowie, zmierzającej do uczynienia go przestrzenią przyrodniczą, oferującą ciekawe doznania zmysłowe z włączeniem elementów edukacji i zabawy.

Istniejący na terenie Parku system oświetlenia zostanie wymieniony na energooszczędny, z uzupełnieniem o dekoracyjne podświetlenie zieleni. Sieć kanalizacji zostanie zmodernizowana, a zaoszczędzona dzięki temu woda zostanie wykorzystana do podlewania roślin. Plany przewidują także uzupełniające nasadzenia, wymianę i dodanie elementów małej architektury (siedziska, kosze na śmieci) oraz altany ogrodowej.

Szklarnia otworzy się na nowe doznania

Szklarnie składają się z dwóch części nadziemnych połączonych pod ziemią murowanym łącznikiem. Dobudowane do nich charakterystyczne ceglane kominy wraz z podstawą stanowią relikt dawnych kotłowni grzewczych. Celem odbudowy Szklarni jest przywrócenie ich do życia, budynki te bowiem były nieużytkowane od wielu lat. Szklarnia zachodnia zostanie przystosowana do celów gastronomicznych (restauracje i kawiarnie), natomiast Szklarnia wschodnia będzie przestrzenią przeznaczoną dla rodzin z dziećmi do spędzania wspólnego czasu, uzupełnioną o mniejsze formaty handlowe i gastronomiczne.

Plany przewidują odtworzenie bryły budynków szklarni, zachowanie kierunku i spadków dachów przy jednoczesnym ich podniesieniu w poziomie parteru do poz. ok. 7 metrów n.p.t. Odtworzone zostaną detale białej ślusarki i przeszkleń podpartych wzmocnioną konstrukcją w szkielecie stalowym. Istniejące pomieszczenia podziemne zostaną zachowane oraz rozbudowane o nową część techniczną – wyjaśnia Monika Lemańska, współautorka projektu z WXCA.

Spuścizna Ulrichów perełką Woli

O tym, jak kiedyś wyglądały Ogrody Ulricha i jak będą wyglądać po rewitalizacji,  można się dowiedzieć w ogólnodostępnym punkcie informacyjnym, usytuowanym wzdłuż pasażu prowadzącego od ul. Górczewskiej do wejścia do CH Wola Park. Znajduje się w nim zarówno ekspozycja prezentująca historię Zakładów Ogrodniczych C. Ulrich oraz samej rodziny Ulrichów, jak i elementy prezentujące proces pracy nad projektem przebudowy, wizualizacje oraz makieta projektowanej inwestycji.

Ze względu na trwające jeszcze ustalenia z konserwatorem, przedstawione koncepcje to wstępne wizje inwestora, czekające na zezwolenie konserwatora.

open