Home Biznes i Ludzie ZDROWE BUDOWANIE
ZDROWE BUDOWANIE
0

ZDROWE BUDOWANIE

0
0

Temat zdrowego, zrównoważonego budownictwa jest najczęściej poruszanym zagadnieniem w ostatnim czasie w branży. Do debaty o tym, jak budować zdrowo oraz jakie działania są podejmowane, aby zadbać o środowisko, zaprosiliśmy, podczas targów PSB, czołowych producentów materiałów budowlanych w Polsce oraz kluczowych ich dystrybutorów.

Tomasz Graboń
Dyrektor Marketingu Bolix
Stawiamy sobie za cel edukację. Wymiana kotła tak naprawdę powinna nastąpić na samym końcu procesu. Najpierw należy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne oraz to, jaką warstwą izolacji należy ocieplić budynek. Moja firma zaprojektowała system Passive Therm, który pozwala na montaż izolacji o grubości nawet 50 cm do elewacji. To jest aspekt przyszłościowy, bo będą narzucane coraz większe wymagania dotyczące izolacji.

Andrzej Losor
Dyrektor Marketingu i Komunikacji Grupy Górażdże
Dla nas budowanie odpowiedzialne to budowanie trwałe, z wykorzystaniem produktów lokalnych oraz takich, które są poddawane recyklingowi. Te wszystkie cechy znakomicie spełnia beton. Ze względu na fakt, że jest on produkowany lokalnie, nie ma potrzeby transportowania go na dalekie odległości. Dobrej jakości beton towarowy produkowany w Polsce coraz częściej zastępuje inne materiały dużo gorszej jakości. Wzrost świadomości będzie nam pomagał budować coraz bardziej odpowiedzialnie.

Andrzej Kielar
Prezes Zarządu ROCKWOOL Polska
Jakość materiałów, które wykorzystujemy do budowy, będzie miała na nas wpływ w przyszłości. Zdeterminuje to komfort, klimat, samopoczucie i zdrowie użytkowników budynków. Bardzo istotne jest to, abyśmy nie przywozili materiałów z drugiego końca świata, bo mamy dostęp do nich lokalnie, a do tego mają one potwierdzoną jakość. Zwróćmy też uwagę na fakt, jak dużo plastiku zostaje po budowach. Chodzi zarówno o same produkty, jak i opakowania. Te tony plastiku to gigantyczny problem. Musimy rozważyć, z czego produkujemy towary, a także w co je pakujemy.

Marek Miernik
Dyrektor Sprzedaży Soudal
Kiedyś temat budynków energooszczędnych i ekologicznych był traktowany jako ciekawostka. Nie były to technologie stosowane na większości placów budowy. Aktualnie to nie jest moda, ale konieczność. Odpowiedzialni producenci pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi oraz edukacją. Innowacje to siła napędowa zrównoważonego budownictwa.

Krzysztof Demczyszyn
Dyrektor Regionalny i Dyrektor Handlowy Velux
Należy zająć się termomodernizacją, gdyż za smog i zły stan powietrza w 40% odpowiada budownictwo. W Polsce 70% domów jednorodzinnych jest ogrzewanych przy użyciu węgla. Dyrektywa unijna nakazuje do 2050 roku całkowite odejście i dekarbonizację budownictwa. Przed nami 20 lat ciężkiej pracy, bo dziś termomodernizacja budynków to zaledwie 1% w skali roku. Żeby dojść do celu, jaki stawia przed nami UE, musimy termomodernizować budynki w tempie co najmniej 3% rocznie.

Mirosław Lubarski
Członek Zarządu Grupy PSB
Duży nacisk kładziemy na edukację. Przekazujemy informację o najlepszych produktach i rozwiązaniach. Mamy rozbudowane portale informacyjne i poradniki, w których koncentrujemy się na tematach energooszczędności, komforcie życia i mieszkania, zdrowiu, wpływie na środowisko, ale także na całym procesie inwestycyjnym. Od tego, co zostanie wyprodukowane na rynku, zależy, w jakich budynkach będziemy mieszkać i pracować. Rolą dystrybutora jest propagowanie tej wiedzy.

open