Home Topbuilder SMART BUILDING CENTER JASIN K/POZNANIA – SHOWROOM I SIEDZIBA WPIP
SMART BUILDING CENTER  JASIN K/POZNANIA – SHOWROOM I SIEDZIBA WPIP
0

SMART BUILDING CENTER JASIN K/POZNANIA – SHOWROOM I SIEDZIBA WPIP

0
0

Siedziba firmy WPIP to efekt wspólnej pracy własnej pracowni architektonicznej i 3-letnich badań Działu R&D tej firmy we współpracy z Politechniką Poznańską. Zeroenergetyczny obiekt składa się z budynku biurowego o powierzchni 2 300 m2 i hali montażowej – 2 000 m2.

Jest wyposażony w szereg ekologicznych rozwiązań, którymi zarządza automatyka budynkowa tzw. BMS (Building Management System). W efekcie podczas użytkowania całego obiektu oszczędzane są znaczne ilości energii i wody oraz wydziela się mniej CO2.

W budynku zastosowano Inteligentny System Grzewczy (ISG), który opiera się na gruntowych i powietrznych pompach ciepła, zależnie od potrzeby ogrzewających lub chłodzących obiekt. Energia elektryczna produkowana jest za pomocą paneli fotowoltaicznych, a nadwyżka jest sprzedawana do sieci miejskiej. Woda użytkowa w budynku ogrzewana jest przez kolektory słoneczne. System sterujący BMS uwzględnia także warunki meteorologiczne, takie jak temperatura, prędkość wiatru, opady czy stopień nasłonecznienia i optymalizuje czynniki wewnątrz obiektu. Zintegrowany system Air-Control System (ACS) odpowiada za kompleksowe oczyszczanie i filtrację powietrza z cząstek (w tym pyłów PM2,5 i PM10), zanieczyszczeń biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie) oraz dba o optymalny poziom temperatury, wilgotności względnej powietrza i stężenia CO2 w budynku.

Z myślą o komforcie i zdrowiu użytkowników do wykończenia i wyposażenia wnętrz wykorzystano certyfikowane materiały oraz meble nieemitujące szkodliwych substancji (LZO). Przestrzenie są dopasowane do zróżnicowanej specyfiki pracy: obszar open space uzupełniają strefy ciszy, kabiny akustyczne i strefy relaksu, w tym zielony taras na dachu. Oprócz klasycznych salek konferencyjnych powstał wygodny salon dedykowany burzom mózgów. Naturalna roślinność oraz zielone ściany z chrobotka reniferowego podnoszą estetykę, ale także jakość powietrza we wnętrzu. Wszystkie te rozwiązania zastosowane w Smart Building Center zostały docenione przez jednostki certyfikujące, które przyznały obiektowi Certyfikat LEED na poziomie Platinum oraz certyfikat WELL Building Standard (Silver).

POBIERZ PREZENTACJĘ

open