Home Materiały i Technologie Technologia smart home Somfy z certyfikatem OK SENIOR
Technologia smart home Somfy z certyfikatem OK SENIOR
0

Technologia smart home Somfy z certyfikatem OK SENIOR

0
0

Rozwiązania smart home Somfy przyjazne seniorom. Potwierdza to certyfikat OK SENIOR, przyznany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej flagowym produktom marki: centrali sterującej TaHoma® wraz z urządzeniami do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem oraz systemowi alarmowemu Somfy Protect.

Znak Jakości OK SENIOR potwierdza, że urządzenia Somfy spełniają potrzeby seniorów i ich opiekunów, podnosząc poziom komfortu i bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Somfy  jako pierwsza firma z branży automatyki domowej i smart home otrzymuje Znak Jakości OK Senior za rozwiązania, które doskonale nadają się do zastosowania zarówno w indywidualnych domach, jak i w placówkach dziennego pobytu lub w całodobowych domach opieki – mówi Marzena Rudnicka, prezes zarządu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Technologia przyjazna seniorom

Prognozy demograficzne wyraźnie pokazują, że społeczeństwo się starzeje. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w ciągu ostatnich 25 lat w naszym kraju przybyło 3,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat. Liczba ludności w Polsce ma spadać, natomiast odsetek osób starszych będzie nadal rósł. Jednocześnie ponad 7 mln osób w wieku 60+ (czyli 82% populacji 60+) korzysta z telefonów komórkowych[1]. Szczególnie w ostatnich miesiącach grupa ta podąża za mobilnymi trendami, które umożliwiają kontakt ze światem zewnętrznym i pozwalają wprowadzić technologie smart home do domów i mieszkań, również należących do osób starszych.

Urządzenia Somfy, które otrzymały Znak Jakości OK SENIOR to nieograniczone możliwości wygodnego zarządzania domem i mieszkaniem za pomocą intuicyjnych aplikacji mobilnych, czy poleceń głosowych. W przypadku osób starszych np. z ograniczeniami ruchowymi najbardziej przydatną funkcją są scenariusze, które można skonfigurować dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Z łatwością ustawimy działanie konkretnych urządzeń w zależności od pory dnia, roku czy nawet pogody, co zdejmie z głowy naszym seniorom i ich opiekunom części domowych obowiązków – mówi Przemysław Majorek, ekspert smart home Somfy.

Wygodne i bezpieczne mieszkania dla seniorów

Dzisiejsi 60-latkowie coraz chętniej korzystają z nowych technologii, ale również często mogą potrzebować pomocy i wsparcia ze względu na choroby, samotność i ograniczenia mobilności.

Rozwiązania Somfy w dużym stopniu pozwalają na usamodzielnienie się osób starszych. Wystarczy kilka prostych rozwiązań, które zadbają o to, by drzwi były bezpiecznie zamknięte, rolety zasłonięte, a oświetlenie czy żelazko wyłączone. System czujników współpracujących z centralą TaHoma czy systemem alarmowym Somfy Protect ostrzegą przed niebezpieczeństwem zalania czy wtargnięciem do domu niepowołanych osób. Alerty mogą otrzymywać również osoby znajdujące się poza domem, dzięki czemu opiekun może od razu zareagować, gdy zajdzie taka potrzeba.

Technologie smart home przynoszą korzyści w dwóch wymiarach – po pierwsze skracają dystans, żebyśmy my mogli być bliżej naszych seniorów i żeby oni czuli nasze wsparcie na każdym kroku. A po drugie – dają poczucie spokoju. Osoby starsze czują się bezpiecznie, a my jesteśmy pewni, że naszym bliskim nic nie grozi – mówi Przemysław Majorek.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej docenił rozwiązania Somfy jako proste w obsłudze, łatwo dostępne i spełniające wymogi bezpieczeństwa. Znakiem Jakości OK SENIOR może pochwalić się firma, który oferuje wysokiej jakości usługi oraz produkty dedykowane osobom 55+. Seniorzy i ich rodziny mogą mieć pewność, że produkty są dokładnie zbadane pod kątem funkcjonalności i podlegają nadzorowi, a także widnieją w ogólnopolskim wykazie certyfikowanych dóbr i usług.

[1] Dane: Badania konsumenckie 2019 Urzędu Komunikacji Elektrycznej

open