Home Biznes i Ludzie SPORE WYZWANIA
SPORE WYZWANIA
0

SPORE WYZWANIA

0
0

O tym, jaki wpływ na funkcjonowanie firmy ma COVID-19 oraz o niepewnej przyszłości branży w rozmowie z Natalią Chylińską opowiada MICHAŁ GRYS, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu CEMEX Polska.

Natalia Chylińska: Jak ocenia Pan sytuację rynkową przed COVID-19?

Michał Grys: Początek 2020 roku zapowiadał się obiecująco. Prognozy wskazywały na kontynuację dobrych wyników w produkcji budowlano-montażowej oraz dalsze wzrosty na poziomie ok. 2% produkcji betonu towarowego.

N.Ch.: Co się zmieniło na rynku i w biznesie po wybuchu pandemii?

M.G.: Budownictwo, dzięki swojej specyfice, gdzie zdecydowana większość pracowników wykonuje prace na otwartej przestrzeni, w pierwszym momencie nie odczuło tak mocno zamknięcia gospodarki – w przeciwieństwie do innych branż. Na przełomie marca i kwietnia część realizowanych inwestycji budowlanych dotknął spadek wydajności, aczkolwiek był to poziom ok. 10%. Prognozuję, że spowolnienie w budownictwie dotknie nas z opóźnieniem. Szacujemy, że będzie to przełom III–IV kwartału br. oraz rok 2021. Już teraz widać, że rozpoczyna się mniej inwestycji niż w 2019 r., a także wydaje się mniej pozwoleń na budowy. Przed producentami betonu towarowego stoją spore wyzwania. Muszą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zachować rentowność w kontekście stale oraz odczuwalnie rosnących kosztów działalności, a także prognozowanego czasowo mniejszego popytu na beton… WIĘCEJ


UWAGA

Całość dostępna za darmo w wersji cyfrowej!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

 

open