Home Materiały i Technologie Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 2
Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 2
0

Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 2

0
0

Budownictwo drewniane zyskuje na świecie coraz większą popularność, co nie dziwi, gdyż drewno to rozwiązanie ekologiczne, zdrowsze dla mieszkańców i pozwalające na szybszą realizację procesu budowy. Niestety w Polsce nowo wznoszone budynki z tego materiału stanowią znikomy procent na tle ogólnobudowlanym. Co należy uczynić dla realnego rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce? Co jest impulsem do rozwoju, a co go hamuje?

Pytania skierowaliśmy do przedstawicieli świata architektury, nauki, biznesu i administracji. Poniżej publikujemy komentarz Tomasza Szlązaka, Prezesa Zarządu Polskich Domów Drewnianych.

Już kilka lat temu zmieniły się przepisy, dzięki którym w prawie budowlanym domy drewniane, jak i murowane są traktowane tak samo. Nadal jednak pozostaje kwestia norm, które m.in. określają, jakiego typu budynki można realizować w konstrukcji drewnianej. Tego typu zapisy funkcjonują m.in. w Unii Europejskiej, ale też poszczególne kraje tworzą własne w oparciu o te europejskie, jak np. Niemcy. W Polsce nadal nie ma odpowiednika tych norm. To wpływa na całą branżę, która jest mocno rozdrobniona. Brakuje w Polsce m.in. wykwalifikowanych w technologiach drewnianych ekip budowlanych, architektów czy producentów prefabrykatów. Realizowane są głównie projekty indywidualne, a nie na masową skalę, co powstrzymuje szeroką popularyzację budownictwa drewnianego. Na pewno wejście na rynek dużych deweloperów, takich jak Polskie Domy Drewniane, jest szansą na zmianę, ale to nie wystarczy. Potrzebne są rozwiązania m.in. ułatwiające produkcję i obróbkę drewna w Polsce czy wprowadzenie aktywnych środków wsparcia podatkowo-finansowego dla produktów opartych ma drewnie, w tym tych ekologicznych. Bez tego trudno będzie zrealizować cele klimatyczne i ochrony czystego powietrza.

Ważną kwestią jest też budowa świadomości zalet budownictwa drewnianego wśród inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Tego typu budownictwo jest m.in. bardziej ekologiczne niż murowane, ale też zdrowsze i przyjaźniejsze dla mieszkańców. Wciąż jednak panują stereotypowe przekonania związane m.in. z łatwopalnością tego typu konstrukcji. Dlatego tak ważny jest przeprowadzony ostatnio w Pionkach eksperyment pożarowy, który udowadnia, że budynek w technologii drewnianej, w warunkach pożaru zachowuje swoją konstrukcję i pozwala na bezpieczną ewakuację.

open