Home PATRONATY Autodesk BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0 – podsumowanie konferencji
Autodesk BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0 – podsumowanie konferencji
0

Autodesk BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0 – podsumowanie konferencji

0
0

5 intensywnych dni, 35 sesji tematycznych, 44 prelegentów, blisko 1000 uczestników – tak w statystykach prezentuje się zakończona 9 października wirtualna konferencja BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0. Nagrania z sesji są już dostępne na stronie https://www.autodesk.pl/campaigns/bim-days

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm reprezentujących wszystkie etapy procesu budowlanego – architekci, konstruktorzy, instalatorzy, wykonawcy, deweloperzy, inwestorzy – publiczni i prywatni. Swoją wiedzą dzielili się eksperci polscy i zagraniczni, przykłady wykorzystania BIM – element zawsze wysoko oceniany – prezentowali przedstawiciele firm działających w Polsce. Po raz pierwszy konferencja była realizowana w trybie wirtualnym.

„Cieszy nas wysoka frekwencja na pierwszej wirtualnej konferencji BIM Days. Udział wszystkich grup związanych z branżą architektoniczno-budowlaną pokazuje, że BIM przestaje być domeną świata projektowego. Korzyści z pracy w oparciu o jeden inteligentny model dostrzegają zarówno firmy budowlane, jak i deweloperzy i inwestorzy. To trend, który wzmacnia się z roku na rok.” – mówi Grażyna Kołodziejek, Country Marketing Manager, Autodesk – „Dziękuję uczestnikom, prelegentom, partnerom i sponsorom. Ich zaangażowanie sprawia, że BIM Days to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce.”

Słuchacze  docenili wysoki poziom merytoryczny agendy, bardzo dobre przygotowanie i dobór prelegentów, a także różnorodność zagadnień. Multidyscyplinarne podejście do BIM przedstawili klienci Autodesk, mówiąc o prowadzeniu projektów, zarówno w tych twardych, jak i miękkich obszarach. Tak o roli komunikacji w zespole projektowym mówiła Aleksandra Zielazna-Pawlukiewicz​, Project | BIM Manager z Fort Polska „w pracy z zespołami BIM wyróżniam dwa rodzaje komunikacji, pierwszą z nich jest komunikacja menedżerska, drugim rodzajem jest komunikacja poprzez model BIM, czyli przekazywanie informacji o budynku za pomocą modelu, o instalacjach, jego konstrukcji, jego wyglądzie, materiałach wykończeniowych, obciążeniach, analizie nasłoneczniania itd. Te informacje są zawarte w BIM, niezbędna jest jednak właściwa komunikacja, aby je efektywnie wykorzystać”.

O praktyce BIM mówili przedstawiciele Warbud, prezentując punkt widzenia Generalnego Wykonawcy. „BIM jako podstawa to model 2D/3D, wizualizacje i zbiór informacji, natomiast za tą podstawą kryją się niezliczone procesy związane z komunikacją, wykorzystywaniem danych, legislacją, o czym często zapominamy, a z punktu widzenia Generalnego Wykonawcy jest dla nas bardzo ważne” – podkreśla Jakub Kulig, Kierownik Zespołu ds. wdrożenia BIM, Warbud.

Cele, dla których Tétris, międzynarodowa firma zajmująca się realizacją wnętrz, zdecydowała się wdrożyć BIM, przedstawiała Joanna Gajewska-Sokołowska, Zastępca Dyrektora ds. Operacyjnych, Tétris – „zrobiliśmy to ze względu na rozwój naszego biznesu i potrzebę integracji w regionie EMEA. Działamy w wielu krajach, dlatego ważna jest dla nas digitalizacja procesów i optymalizacja narzędzi oraz dostęp do szerszego zakresu danych projektowych, tak abyśmy mogli jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów. Nie bez znaczenia były też trendy na rynku budowlanym i nasze ambicje w tym zakresie, jako firmy wykańczającej wnętrza. BIM się w to wpisuje.”

Perspektywę dopełniła obecność inwestora. „W Dom Development głównym powodem wdrożenia BIM i platformy BIM360 była potrzeba usprawnienia komunikacji między inwestorem, generalnym wykonawcą a projektantem. Wśród wielu korzyści z implementacji BIM w organizacji mogę wymienić standaryzację dokumentów, a także stały dostęp do plików i procesów, co eliminuje ilość wydruków, a my stajemy się bardziej eko” – mówi Adam Samsonowicz, BIM Manager, Dom Development.

Zwieńczeniem konferencji były sesje tips & tricks, w których partnerzy Autodesk pokazywali  praktyczne wskazówki usprawniające codzienną pracę , m.in. w programie Revit, BIM 360 Design, CMI 3D, CAD, czy Formit.

Materiały i nagrania z konferencji dostępne na stronie: https://www.autodesk.pl/campaigns/bim-days

Patroni instytucjonalni: Europejskie Centrum Certyfikacji BIM, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Proptech Foundation, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.
Sponsorzy Złoci: Dell, HTC
Sponsor: TPI
Partnerzy Autodesk: AEC Design, Arkance Systems Poland, Cadsoft, CADVISION PANOVA Group, Graitec, Man and Machine, MAT, Procad, Tech Data.

open