Home Firmy BUDOWNICTWO XXI WIEKU MOŻLIWOŚCI WSPÓŁCZESNEJ PREFABRYKACJI
BUDOWNICTWO XXI WIEKU MOŻLIWOŚCI WSPÓŁCZESNEJ PREFABRYKACJI
0

BUDOWNICTWO XXI WIEKU MOŻLIWOŚCI WSPÓŁCZESNEJ PREFABRYKACJI

0
0

Budownictwo, które tworzymy dzisiaj, jest początkiem budownictwa jutra. Dziś branża budowlana mierzy się z wysoką falą zapotrzebowania na mieszkania, domy jednorodzinne, obiekty przemysłowe, a także usługowe. Firmy ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk jako pierwsze na rynku dogłębnie przeanalizowały sytuację i wyszły oczekiwaniom naprzeciw, tworząc linie produktów prefabrykowanych na miarę potrzeb dzisiejszych inwestycji.

Realizacji zapotrzebowania na nowe obiekty nie ułatwia fakt niskiej dostępności wykwalifikowanych pracowników. To nie jedyny problem. Coraz mniejsza ilość gruntów przeznaczanych pod budowę w dużych miastach, utrudniająca logistykę lokalizacja przyszłych budów, wysokie ceny ziemi – to trudności, z którymi mierzą się na co dzień inwestorzy, deweloperzy oraz wykonawcy. To wszystko sprawia, że od technologii budowlanych coraz częściej oczekuje się kompaktowości i kompleksowości.

Kompleksowość

W ofercie firm ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk znajdują się wszystkie elementy niezbędne do stworzenia obiektów architektonicznych. Są to między innymi stropy filigran, ściany pojedyncze czy wielofunkcyjne podwójne ściany zespolone. Prefabrykacja do niedawna kojarzyła się z  „wielką płytą” z dawnych lat. Współczesne elementy prefabrykowane nie mają nic wspólnego z dawnymi technologiami i są tworzone w nowoczesnych fabrykach w bardzo krótkim czasie, przy użyciu linii produkcyjnych zapewniających najwyższą klasę produktów. Etap produkcji poprzedzony jest oczywiście intensywnym procesem projektowym, podczas którego planuje się również przebieg instalacji, np. elektrycznych. W elementach prefabrykowanych można zastosować specjalne otwory technologiczne, co pozwala uniknąć późniejszego kucia i bruzdowania. Prosto z fabryki element trafia na budowę, gdzie w krótkim czasie jest montowany przez ekipę przy użyciu prostych narzędzi oraz dźwigu. Łatwość i szybkość montażu ścian zespolonych czy stropów filigran jest nie do przecenienia. Nie ma potrzeby organizowania przestrzeni dla wieloosobowych ekip pracowników czy obszernych terenów magazynowych dla materiałów budowlanych. 

Technologia w parze z estetyką

Najnowocześniejsze linie technologiczne, jakimi dysponują firmy ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk, zapewniają wysoką dokładność tworzonych na nich elementów. Precyzja przekłada się na zachowanie prawidłowych parametrów technicznych konstrukcji, takich jak kąty proste czy przenoszenie obciążeń przez poszczególne elementy. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że prefabrykaty marki ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk wyróżnia-ją się wysoką estetyką wykończenia powierzchni. Dzięki temu w przypadku stropów filigran nie ma mowy o efekcie klawiszowania, który był znany w budownictwie z wielkiej płyty. Idealnie równe powierzchnie ścian zespolonych mogą pozostać nieotynkowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co wpisuje się we współczesne trendy w projektowaniu. 

Oszczędność czasu i pieniędzy

Szybka produkcja, montaż, względy estetyczne: to wszystko sprawia, że współczesna prefabrykacja oferowana przez firmy Pozbruk oraz ZPB Kaczmarek idealnie wpisuje się w oczekiwania i możliwości inwestorów, a także deweloperów. Brak konieczności wykonywania dodatkowych prac wykończeniowych, jak tynkowanie ścian oraz sufitów, znacząco skraca czas powstawania inwestycji, bezpośrednio wpływając na jej koszty. Te oszczędności można znaleźć już na wcześniejszych etapach budowy w braku konieczności stosowania szalunków – czy to przy tworzeniu ścian, czy stropów. Aspekty ekonomiczne łączą się z ekologicznym podejściem do budownictwa. Planowanie produkcji, solidne wykonanie poszczególnych elementów czy zmniejszanie ilości ekip na budowie wpływa na generowanie mniejszej ilości odpadów budowlanych i jest zgodne z duchem zrównoważonego rozwoju.

Korzyści

Zalety prefabrykowanych ścian zespolonych czy stropów doceniane są nie tylko przez osoby związane z realizacją inwestycji, ale i przez samych użytkowników. Betonowe ściany zespolone oraz stropy zapewniają korzystny mikroklimat pomieszczeń poprzez zdolność do akumulacji zadanych temperatur. Cecha ta wpływa także na aspekt ekonomiczny oraz ekologiczny, gdyż ilość energii włożonej w budynek celem jego ogrzania bądź schłodzenia jest niska. Dźwiękoszczelność to kolejny duży atut elementów prefabrykowanych. Ochrona przed hałasem z ulicy, tętniącego życiem miasta czy z sąsiedniego lokalu jest nie-wątpliwie istotną kwestią dla wielu użytkowników domów i mieszkań. Komfort życia czy wykonywania pracy w budynku ze ścianami oraz stropami prefabrykowanymi jest podnoszony także przez poczucie bezpieczeństwa, jakie oferuje. Podwójne ściany, a także stropy cechuje ogniotrwałość, co daje czas na bezpieczną ewakuację ludzi i zwierząt z danego lokalu. Cechą betonu, z którego wykonane są prefabrykaty, jest także wodoszczelność, co jest istotne w przypadku lokalizowania obiektu w trudnych warunkach gruntowych czy w miejscach o zwiększonej sumie opadów. Ściany zespolone, stropy i inne elementy prefabrykowane zapewniają suche, ciepłe i ciche miejsce do mieszkania oraz wykonywania swoich obowiązków służbowych. Przedsiębiorstwa ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk podchodzą innowacyjnie do tematu prefabrykacji dla budownictwa kubaturowego, odpowiadając na oczekiwania nie tylko inwestorów czy wykonawców, ale także późniejszych użytkowników mieszkań, obiektów przemysłowych czy publicznych.


Fot. arch. ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk

open