Home Architecture Design Neuca cieszy oko
Neuca cieszy oko
0

Neuca cieszy oko

0
0

Neuca została zbudowana przez jednego z największych generalnych wykonawców w Polsce. O wyjątkowości tego projektu Natalia Chylińska rozmawia z inż. Robertem Lemańskim, kierownikiem kontraktu z ramienia ERBUD SA Oddział Toruń.

Natalia Chylińska: Czy Neuca wyróżnia się czymś na tle innych Państwa budów?

Robert Lemański: Neuca to szczególna realizacja dla mnie i dla całej naszej firmy, a w szczególności oddziału toruńskiego. To obiekt wyjątkowy na tle innych budynków w Toruniu, szczególnie tych o przeznaczeniu biurowym. To cieszy, że takie inwestycje są realizowane w naszym mieście. Ale przede wszystkim, i tu przepraszam za nasz patriotyzm lokalny, ale ERBUD powstał 30 lat temu właśnie w Toruniu. Urodziłem się tu i mieszkam, podobnie jak większa część załogi naszego oddziału. Powiedzenie więc „budujemy jak dla siebie” nie jest przesadzone, bo to my również będziemy go oglądać, a przyzna Pani – Neuca cieszy oko.

N.Ch.: Jaki szczegółowo zakres zadań firma realizowała i jak one przebiegały?

R.L.: Zbudowaliśmy jako Generalny Wykonawca, oczywiście przy udziale naszych niezastąpionych podwykonawców, budynek wraz z zagospodarowaniem terenu, na którym jest zlokalizowany. Realizowaliśmy go kompleksowo – od przejęcia placu budowy do przekazania inwestorowi gotowego obiektu biurowego z pozwoleniem na jego użytkowanie. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie aluminiowo-szklanej fasady z elementami dekoracyjnymi na elewacji – takie same znajdują się na dachu, co daje spójny efekt. ERBUD zajmował się także kompleksowym wykończeniem całego budynku – lobby, części biurowe, sale konferencyjne, pomieszczenia indywidualne, kuchnie, zespoły toalet, pomieszczenia techniczne – to nasza robota. Myślę, że pracownicy firmy Neuca chwalą sobie finalny efekt, bo obiekt robi wielkie wrażenie nawet na osobach niezbyt wrażliwych na piękno architektury.

N.Ch.: Jak ocenia Pan zaawansowanie techniczne tego projektu?

R.L.: Obiekt był realizowany na dawnym terenie wojskowym. Jego realizacja rozpoczęła się od prac saperskich związanych z oczyszczeniem terenu z pozostałości materiałów wybuchowych – to zabieg nie tyle widowiskowy, co skomplikowany. Bryła budynku jest dość nietypowa jak na obiekt biurowy – jest rozłożysta, posiadająca skośne ściany zewnętrzne i wysokie atrium. Czy to była trudna realizacja? Na pewno tak, z uwagi na złożoność projektu oraz budowę kompletnie wykończonego i wyposażonego budynku biurowego w tak krótkim terminie. Była to realizacja skomplikowana, wymagająca dobrej koordynacji prac, a także dużego zaangażowania całego zespołu realizującego projekt. Ale co to dla nas?

N.Ch.: Jakie narzędzia, technologie i procesy ułatwiły realizację projektu?

R.L.: Jako doświadczony Generalny Wykonawca korzystamy z wielu udogodnień w realizacji naszych projektów – zarówno dzięki nowoczesnym technologiom dostępnym na rynku budowlanym, jak i procedurom wewnętrznym w ERBUD-zie. Z pewnością muszę zwrócić uwagę na zaangażowanie mojego zespołu, który dzięki doświadczeniu przy realizacji podobnych obiektów, a także świetnemu poziomowi wiedzy technicznej pozwolił na realizację projektu zakończoną sukcesem. Dobrze się pracuje w zgranym zespole, który może na siebie liczyć.

Fot. arch. ERBUD SA

N.Ch.: Jaki Pana zdaniem był najciekawszy etap realizacji?

R.L.: Realizacja projektu, w którym tak dużo się dzieje w stosunkowo krótkim okresie, sprawia, że przez cały czas jest dużo ciekawych rzeczy do robienia i całkiem sporo problemów do rozwiązywania. Cała realizacja była ciekawa, nie będę faworyzował poszczególnych zespołów oraz etapów. Myślę, że najistotniejszy jest jednak efekt końcowy. A seria nagród, które zgarnia Neuca, konkursy, do których nasz budynek zgłaszają, a potem głosują na niego mieszkańcy Torunia i nie tylko, są świetnym dowodem, że ten efekt jest całkiem niezły. Oby więcej takich odważnych projektów w moim i naszym ERBUD-owym Toruniu!

open