Home Architecture Design Ruszają prace konserwatorskie zabytkowych Szklarni Ulricha
Ruszają prace konserwatorskie zabytkowych Szklarni Ulricha
0

Ruszają prace konserwatorskie zabytkowych Szklarni Ulricha

0
0

Rozpoczynają się prace konserwatorskie Szklarni Ulricha przy budynku Wola Parku. Szklarnie stanowią część restaurowanego kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha, które otworzą się na nowo jako przestrzeń odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą.

Ogrody coraz bliżej
Dzięki pozytywnej decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Ingka Centres rozpoczyna prace konserwatorskie na terenie dawnych Szklarni Ulricha. Dotychczas były one odpowiednio zadaszone oraz ogrodzone, aby ochronić zabytkowe elementy konstrukcyjne i zapobiec niekorzystnym wpływom pogody.

– Plany rewitalizacji i rozbudowy Ogrodów Ulricha prowadzimy od 2016 roku. Jest to długi i fascynujący proces ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca. Wszelkie znaleziska zostaną udokumentowane i przekazane konserwatorowi zabytków. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej docelowej stronie internetowej – mówi Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres.

Już wiosną 2022 roku Ogrody Ulricha będą tworzyć zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. Pełna zieleni przestrzeń, w której innowacyjność przeplata się z historią. Znajdowały się tu niegdyś pierwsze w Warszawie szklarnie rodziny Ulrichów, w których uprawiano tropikalną roślinność i egzotyczne owoce. 

– Rodzina Ulrichów ma niezwykłą i inspirującą historię, pełną zaangażowania i pasji, dlatego zależy nam na przywróceniu Ogrodom ich dawnej świetności i nadaniu im nowego biegu, zgodnego z oczekiwaniami okolicznych mieszkańców. Stworzymy przestrzeń, w której każdy, od najmłodszych po seniorów, odnajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Artur Drączkowski. Stawiamy przede wszystkim na zieleń, ekologię i zieloną energię, którą w ramach grupy IKEA, pozyskujemy dzięki farmom wiatrowym – dodaje Artur Drączkowski.

Dawna świetność w nowej odsłonie
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Koncepcja rewitalizacji zakłada odnowę m.in. Szklarni Ulricha, w których zachowane zostaną jego historyczne elementy – ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Szklarnie zyskają nowe przykrycie dachowe, odtwarzające historyczny układ konstrukcyjny dachów.

Park Ulricha zyska energooszczędne oświetlenie, zmodernizowaną sieć kanalizacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci ławek, altany ogrodowej. Karczma Soplicowo otworzy się na nowo nie tylko pod nową nazwą, ale też w kształcie sprzed lat, kiedy rodzina Ulrichów i pracownicy Ogrodów spędzali tu swój czas. Willa Ulricha po odnowie i wyposażeniu w ogródek zewnętrzny stanie się wyjątkowym punktem na gastronomicznej mapie Warszawy.

W kompleksie Ogrodów Ulricha znajduje się także Ogród Codzienny, miejsce spotkań stworzone w duchu idei zero-waste, już dzisiaj odwiedzane przez okolicznych mieszkańców Woli i Bemowa. Więcej informacji o Ogrodzie Codziennym można zaczerpnąć na stronie: Wola Park/Ogród Codzienny.  

Koncepcję zagospodarowania Ogrodów Ulricha, na którą składa się odrestaurowanie terenów parkowych i zabytkowych szklarni, opracowała warszawska pracownia WXCA. Zabytkowy park w zachodniej części z najcenniejszymi przyrodniczo okazami drzew zostanie zachowany w niemal niezmienionej formie, a jego odnowienie sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury. Natomiast nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą.

Chcieliśmy przywrócić łączność kompozycyjną obydwu chronionych obszarów – parków historycznego i powojennego. Pierwotnie mieliśmy do czynienia z jednorodnym zabytkiem i do tej spójności nawiązywaliśmy, projektując teren Ogrodów Ulricha – wyjaśnia Monika Lemańska z WXCA, współautorka projektu.

Wszystkie aktualności dotyczące wyglądu Ogrodów, ich przeznaczenia i historii, a także informacje dla przyszłych najemców są umieszczone na docelowej stronie www.ogrodyulricha.pl.

open