Home Builder Awards Osobowość Branży 2020 Karol Fiedor – Osobowość Branży 2020
Karol Fiedor – Osobowość Branży 2020
0

Karol Fiedor – Osobowość Branży 2020

0
0

KAROL FIEDOR, Prezes CDF Architekci. Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Po­znańskiej, broniąc w 1993 roku dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Gurawskiego. Doświadczenie zawodowe zdobył w poznańskiej pracowni ADS oraz KJ, a następnie za gra­nicą: w Hiszpanii, Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arab­skich.

Uprawnienia do projektowania zdobył w 2001 roku. Od tamtego roku jest także członkiem SARP i Wielkopol­skiej Okręgowej Izby Architektów. W latach 2014-2018 był członkiem Krajowej Rady, członek Krajowej Rady Izby Archi­tektów RP, od 2018 roku pełni także funkcję Przewodniczące­go Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Od grudnia 2019 roku Karol Fiedor jest także członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów RP.

Rozpoczynając pracę w 1995 roku, nie sądziłem, że uda mi się osiągnąć sukces w architekturze – najpierw jako Architekt, później jako Architekt Menadżer. Wywodzę się z jednego z pierwszych roczników, które zaczynały pracę w okresie przemian. Upadały duże państwowe biura projektowe i zaczynała się era prywatnych inicjatyw gospodarczych. Uczelnia nie przygoto­wywała do takich zadań. Miałem szczęście przez jakiś czas obserwować z bliska działalność Piotra i Przemka (założyciele Studia ADS) – którzy w tamtych czasach byli prekursorami na rynku pry­watnych pracowni w Polsce. Dzięki nim decyzja o budowie własnej marki była łatwiejsza. Architektura była pomysłem na zawodową część mojego życia, a myśl o niej zaczęła się jeszcze w przedszkolu. Została jednak porzucona na rzecz mundurowych wyobrażeń o życiu w oczach bar­dzo młodego człowieka. Po latach, kiedy należało podjąć decyzję, szereg zdarzeń spowodował, że rozpocząłem lekcje rysunku, a później przystąpi­łem do egzaminów. Tak trafiłem na ulicę Strusia do Instytutu Architektury Politechniki Poznańskiej. Fantastyczni ludzie na roku, a do tego niesamo­wita kadra akademicka spowodowały, że zawsze będę miło wspominał ten czas mojego życia. Dzięki ludziom spotkanym w tym okresie udało mi się polubić architekturę. Czymś innym jest jednak studiowanie, a czymś innym wykonywanie tego zawodu. Pamiętam, jak po obronie dyplomu mój promotor – znakomity człowiek i architekt Jerzy Gurawski zapytał, czy będę wykonywał ten zawód … Dziś nie pamiętam, co mu wtedy odpowiedziałem, ale po latach mogę przyznać, że nie żałuję wyboru. Każdy dzień jest inny, a na nudę nie ma co liczyć. Kilka dużych i parę małych sukcesów dało mi satysfakcję z dotychczasowych lat spędzonych na budowaniu naszej firmy. Cieszy mnie to, że nasza praca została doceniona -zmienia ona bowiem otaczającą nas przestrzeń.

open