Home IT&BIM POTRZEBA NIEUSTANNEGO POSZUKIWANIA
POTRZEBA NIEUSTANNEGO POSZUKIWANIA
0

POTRZEBA NIEUSTANNEGO POSZUKIWANIA

0
0

O transformacji cyfrowej, odpowiedniej kontroli i planowaniu realizacji projektów, a także o skutecznym zarządzaniu PAWEŁ MORĄG, Project Manager EUROVIA Polska S.A., opowiada w rozmowie z Iwoną Bogucką.

Iwona Bogucka: Czy transformacja cyfrowa w EUROVIA to realia czy jest to wciąż kwestia przyszłości?
Paweł Morąg: W firmie EUROVIA, będącej w globalnej grupie VINCI, w pracownikach tworzących organizację, od zawsze drzemie potrzeba nieustannego poszukiwania lepszych rozwiązań w zakresie innowacji usprawniających procesy wytwórcze w kopalniach kruszyw, produkcyjne w wytwórniach mieszanek bitumicznych oraz procesy budowlane w tysiącach projektów budowlanych w różnych częściach świata. Od kilku już lat trwa proces digitalizacji wszystkich składowych obszarów działalności. Jest to projekt o budżecie wielu milionów euro, w który zaangażowanych jest kilkaset osób różnych specjalności. Celem jest identyfikacja obszarów wymagających usprawnienia poprzez digitalizację, definicja składowych procesów od nowa i znalezienie najlepszych rozwiązań informatycznych do realizacji tego procesu. Znaczna część narzędzi pochodzi od dostawców zewnętrznych, niektóre są produktami wewnętrznymi firmy. Cel nadrzędny to spójna informacja w ramach wszystkich składowych obszarów oraz unikanie wprowadzania tej samej informacji wielokrotnie w wielu modułach. Każdy z obszarów działalności ma zdefiniowane docelowe aplikacje Core Application. Większość z nich musi być spójna w ramach całej organizacji, ale w niektórych obszarach dozwolone są Local Application – narzędzia, które poszczególne kraje mogą wybierać indywidualnie. Pełny roll-out systemu planowany jest na połowę roku 2023, a obecnie trwa pilotaż w oddziale firmy w Quebec w Kanadzie. Aplikacje lokalne powinny komunikować się z bazowymi przez interfejsy. EUROVIA Polska oraz Niemcy wybrała Powerproject, który służy do planowania i zarządzania projektami budowlanymi. Rozważane jest również wdrożenie narzędzia do zarządzania projektami liniowymi Trimble TILOS oraz platformy ISETIA.

I.B.: W jaki sposób najlepiej planować i kontrolować projekty?
P.M.: Nasze budowy to niejako fabryki pod gołym niebem, różniące się od tradycyjnych tym, że każdy produkt jest unikalny. Każdy fragment drogi, rondo, obiekt inżynierski laikowi może wydawać się identyczny, prosty, wręcz rzemieślniczy. Ale dla nas jest unikalny dlatego, że powstaje w odmiennych warunkach zewnętrznych, gruntowych, pogodowych, zurbanizowanych lub nie. Każdy z nich ma swoją historię i wymaga odpowiedniego zaplanowania pod kątem lokalnych możliwości wykonania,
terminów oraz zasobów. Najlepsze metody są z reguły proste. Przypomina mi się tutaj maksyma jednego z brygadzistów, notabene z Indii, z którym miałem przyjemność pracować w początkach mojej kariery zawodowej w Wielkiej Brytanii. „Plan your work and then work your plan” – zwykł mówić podczas porannej odprawy. Moim zdaniem lepszy jest plan, nawet nieidealny, ale trzymanie się tego planu aniżeli praca bez jakiegokolwiek. Obecnie do efektywnego planowania, a także kontrolowania projektu niezbędne są cyfrowe narzędzia, takie jak Powerproject, Trimble TILOS czy ISETIA.

I.B.: Jakie są kluczowe czynniki sukcesu skutecznego zarządzania projektem w Powerproject?
P.M.: Przede wszystkim przeszkoleni w zakresie używania produktu ludzie, ich wiedza oraz doświadczenie. Powerproject pomaga identyfikować zadania na budowie, logikę powiązań między nimi, wpływ czynników zewnętrznych, wykonać analizę zasobów i cash-flow, a dzięki temu stworzyć dobry cyfrowy harmonogram prac. Oprogramowanie umożliwia przewidzenie pewnych zdarzeń, zanim wpłyną one na ewentualne opóźnienia i jednocześnie rzuca światło na sytuacje niemożliwe do przewidzenia bez odpowiednich narzędzi informatycznych. Ważne, aby na bieżąco śledzić zmiany i analizować ich wpływ na zadania pozostałe do wykonania. Dla EUROVIA kluczowym aspektem wyboru oprogramowania była możliwość wykorzystania interfejsu z już używanym narzędziem do wycen przetargów oraz kontrolingu finansowo-technicznego projektów, a także polska wersja językowa. Innym ważnym czynnikiem sukcesu jest lokalne wsparcie firmy konsultingowej DAT Computer Concepts oraz bieżąca kontrola i mentoring osoby koordynującej wdrożenie, a także rozwój narzędzia w ramach organizacji, za co jestem odpowiedzialny, wykorzystując doświadczenie zdobyte w dotychczasowej karierze zawodowej.
______________________________________________


IWONA BOGUCKA Dyrektor Zarządzający
oraz Członek Zarządu DAT Computer Concepts Sp. z o.o.DAT Computer Concepts jest f irmą konsultingową cyfrowej transformacji biznesu. W ofercie posiada światowej klasy rozwiązania informatyczne, m.in.: Powerproject, Tilos, ISETIA, Oracle Primavera, Oracle Aconex, CostOS.

tel. 604 158 030 • bogucka@datcc.pl • www.datcc.pl

open