Home Materiały i Technologie WSPÓŁCZESNA PREFABRYKACJA BETONOWA WOBEC WYZWAŃ RYNKU BUDOWLANEGO
WSPÓŁCZESNA PREFABRYKACJA BETONOWA WOBEC WYZWAŃ RYNKU BUDOWLANEGO
0

WSPÓŁCZESNA PREFABRYKACJA BETONOWA WOBEC WYZWAŃ RYNKU BUDOWLANEGO

0
0

Kryzysowa sytuacja rynku gospodarczego minionego roku doprowadziła do wyznaczenia nowych rozwiązań w strategiach budowlanych na 2021 rok. Wśród inwestorów rosną bowiem oczekiwania wobec nowatorskich metod, które usprawnią proces budowlany i utrzymają koszt całościowy inwestycji na wyjściowej pozycji. Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest współczesna prefabrykacja, dzięki której nowoczesne budownictwo spod znaku jakości, a także efektywności staje się możliwe.

Ściany oraz stropy prefabrykowane używane przy tworzeniu architektury kubaturowej są dokładnie dopasowane do potrzeb inwestycyjnych, ponieważ ich szczegółowe wykończenie zostaje opracowane już na etapie projektowania. W ten sposób minimalizuje się ryzyko powstania niedoskonałości lub niekompatybilności z pozostałymi elementami budowy. Na zautomatyzowanych liniach powstaje beton najwyższej klasy, który poddawany jest nieustannej oraz rygorystycznej kontroli jakości w procesie produkcji. W kontrze do tradycyjnych rozwiązań budowlanych beton używany w prefabrykacji dojrzewa w kontrolowanych warunkach. W efekcie gwarantuje to długą żywotność produktów i odporność na działanie negatywnych warunków atmosferycznych.

Choć trwałość produktu pozostaje kluczowym czynnikiem zaufania, to producenci materiałów budowlanych nie są obojętni wobec innych oczekiwań i potrzeb rynkowych, przed którymi stoi branża w 2021 roku.

Trendy ekologiczne

Jak pokazują badania wśród przedstawicieli zarządów firm wykonawczych oraz deweloperów, współczesne budownictwo nie może dłużej pomijać kwestii ochrony środowiskowej. Rozwiązania proekologiczne stają się wiodącym trendem produktowym na rynku materiałów budowlanych. To zapotrzebowanie z pewnością pogłębi aktualizacja przepisów (warunki  techniczne w Dzienniku Ustaw) na temat standardu energetycznego, która ma na celu dostosowanie norm do unijnych przepisów regulujących zużywanie energii. Prefabrykaty betonowe POZBRUK są doskonale dostosowane do zachodzących zmian w prawie. Trójwarstwowe ściany prefabrykowane nie wymuszają bowiem na wykonawcach wprowadzania rozwiązań izolacyjnych post factum.

Redukcja odpadów

Dodatkowym atutem budownictwa prefabrykowanego na rzecz ochrony środowiska naturalnego są: redukcja odpadów budowlanych oraz zmniejszenie emisji CO2. W porównaniu do tradycyjnych metod wykorzystywanie elementów prefabrykowanych zmniejsza ilość zanieczyszczeń na placu budowy do 15%. Również na etapie samej produkcji zastosowanie proekologicznych rozwiązań daje zadowalające rezultaty. Budownictwo prefabrykowane zużywa bowiem do 100 kg mniej cementu, dzięki czemu minimalizuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Liczy się czas

Badania rynkowe jednoznacznie wykazały, że wśród wyzwań branży budowlanej w 2021 roku kluczową kwestią pozostaje utrzymanie kosztów budowy obiektów kubaturowych na obecnym poziomie lub niewiele niższym oraz dostosowanie do rozszerzającego się rynku powierzchni logistycznych. Jak nowoczesna prefabrykacja może odpowiedzieć na powyższe zapotrzebowania? Po pierwsze czas, który we współczesnym budownictwie nierzadko okazuje się cenniejszy niż złoto, jest czynnikiem kluczowym w optymalizacji kosztów. Prefabrykacja umożliwia nie tylko dokładne opracowanie elementów nośnych, ale również niezwykle krótki czas ich produkcji i montażu. Zastosowanie prefabrykowanych ścian oraz stropów przyśpiesza finalizację inwestycji nawet o 40%. Na uzyskanie oszczędności składa się również brak konieczności wykonywania szalunków, a tym samym brak kosztów związanych z ich zakupem i amortyzacją oraz krótszy czas pracy ekipy montażowej. Całkowity koszt inwestycyjny można zatem dokładnie zaplanować na początkowym etapie projektowym, a jego finalna wysokość jest niższa, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jak wykazują badania rynkowe, za sprawą sprawnej realizacji budynków użyteczności publicznej budownictwo prefabrykowane stanowi dziś standardową metodę pracy w krajach Europy Zachodniej.

Rozwój budownictwa kubaturowego

Mimo niestabilności branży budowlanej w minionym roku rynek powierzchni logistycznych dokonał spektakularnego przyrostu, głównie dzięki rozwojowi e-commerce. Wzrost popytu na obiekty magazynowe doskonale ilustruje, jak bardzo potrzebne są szybkie i stabilne rozwiązania w budownictwie kubaturowym. Za sprawą prefabrykatów betonowych budowa hal, magazynów czy obiektów przemysłowych przebiega sprawnie i nie wymaga zatrudniania dodatkowych podwykonawców oraz ekip montażowych. Firma POZBRUK wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, prezentując w swojej ofercie rozwiązanie dedykowane budownictwu mieszkaniowemu, usługowemu oraz przemysłowemu, czyli najwyższej jakości prefabrykaty betonowe produkowane w zakładach w Teolinie (k. Łodzi) oraz Sobocie (k. Poznania).


Zdjęcia archiwum POZBRUK

open