Home Architecture Design Innowacyjna stolarka okienna w Nowym Werdonie
Innowacyjna stolarka okienna w Nowym Werdonie
0

Innowacyjna stolarka okienna w Nowym Werdonie

0
0

Nowy Werdon to inwestycja doskonale wpisana w kontekst miejsca. Zaprojektowana z szacunkiem dla historii, ale jednocześnie w duchu nowoczesności. Żaden element nie jest tu przypadkowy. Również stolarka okienna została dobrana bardzo starannie i z uwzględnieniem konkretnych wymogów wizualnych oraz technicznych. O oknach w realizacji Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej rozmawiamy z Mariuszem Babskim – managerem działu obiektowego w GEALAN Polska Sp. z o.o.

Grzegorz Przepiórka: Kto decydował o wyborze okien w realizacji Nowy Werdon i jakie były wymagania odnośnie stolarki?
Mariusz Babski: Koncepcja zarówno stolarki, jak i całego budynku to wizja biura architektonicznego Małeccy, na którą przystał inwestor. Nowy Werdon to budynek idealnie wpisujący się w otaczające go miejsce. Stolarka PVC oraz wszystkie dodatki są w ciemnym kolorze, przez co na tle czerwonej elewacji nadają charakteru i industrialnego piękna temu budynkowi

MARIUSZ BABSKI – manager działu obiektowego – Polska zachodnia GEALAN Polska Fot. arch. Gealan Polska

G.P.: Co ostatecznie przekonało decydenta do wyboru okien w systemie GEALAN S 9000?
M.B.: System GEALAN S 9000 to rozbudowana platforma, dzięki której okna mogą zostać „uszyte na miarę”. Bardzo dobra izolacyjność termiczna, głębia koloru, duże gabaryty, izolacyjność akustyczna oraz design sprawiły, że wybór padł właśnie na ten system.

G.P.: Kolorystyka okien to ważny element tego projektu. Aby uzyskać kolorowe ramy okienne, w Polsce najczęściej poddaje się je laminacji. GEALAN Polska w swojej ofercie posiada innowacyjny produkt, jakim jest acrylcolor. Na czym polega innowacyjność tej technologii i czym różni się od popularnej laminacji?
M.B.: Różnica jest zasadnicza. Laminacja to nic innego jak oklejenie profilu folią w wybranym kolorze, natomiast produkcja profili acrylcolor opiera się na koekstruzji. Jest to proces, w którym następuje stopienie ze sobą białego podkładu z PVC oraz kolorowego szkła akrylowego (PMMA). Szkło akrylowe jest najbardziej trwałym tworzywem sztucznym na świecie i wielokrotnie już potwierdziło swoje właściwości w przemyśle motoryzacyjnym czy architekturze PROMOCJA wnętrz. Profil z tworzywa sztucznego pełni funkcję materiału nośnego, podczas gdy warstwa pleksiglasu zapewnia wybarwienie profili oraz nadaje im wyjątkową trwałość. W efekcie powstaje profil, który po stronie zewnętrznej ma elegancką, gładką satynową powierzchnię odporną na działanie czynników atmosferycznych. Okna z profili acrylcolor są wyjątkowo trwałe, odporne na nagrzewanie, blaknięcie, starzenie oraz spełniają najwyższe wymogi techniczne i funkcjonalne. Pomimo że GEALAN już od ponad 40 lat wytwarza kolorowe profile acrylcolor, technologia ta pozostaje bezkonkurencyjna w dziedzinie uzyskiwania wybarwienia profili, a na przestrzeni lat okna acrylcolor wielokrotnie udowodniły swoją wyjątkowość w kontekście wyglądu i trwałości. Jestem pewien, że również w Rudzie Śląskiej okna acrylcolor będą pięknie się prezentować przez wiele, wiele lat.

G.P.: To bardzo ciekawa technologia. Czy GEALAN ma w swoim portfolio inne tak nowatorskie rozwiązania?
M.B.: Od kilkunastu lat GEALAN Polska kładzie duży nacisk na innowacyjność. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom technicznym i wizualnym, tworząc produkty ukierunkowane na konkretne potrzeby. W naszym portfolio znajduje się między innymi rozwiązanie pozwalające projektować oraz produkować okna o dużych gabarytach – tzw. technologia STV®. Na skutek sklejenia szyby z profilem skrzydła statyka szklanej tafli przenosi się na skrzydło i przez to cały system staje się bardziej stabilny.
W swojej ofercie mamy także system okienny GEALAN-KUBUS®. Specjalna kombinacja ramy ze skrzydłem, jak również złożenie ze słupkiem ruchomym w tym systemie sprawiają, że okna o różnych funkcjach (rozwierno-uchylne, rozwierne ze słupkiem ruchomym, szklenie stałe) od zewnątrz wyglądają identycznie, co tworzy elegancki, harmonijny efekt wizualny.
Innym wartym uwagi innowacyjnym systemem jest GEALAN-LINEAR®. Cechuje go minimalizm i wizualna perfekcja. System bazuje na prostych konturach będących wiodącym trendem we współczesnej architekturze. Wyraziste kształty skrzydeł oraz listew przyszybowych tworzą unikalny, nowoczesny design oraz pozwalają na konstruowanie efektownych, dużych przeszkleń.

G.P.: Na czym polega Pana praca jako Managera Działu Obiektowego w GEALAN Polska? W jaki sposób doszło do współpracy z biurem projektowym Małeccy?
M.B.: Ideą Działu Obiektowego jest wszechstronna pomoc architektom. Oferujemy wsparcie, zapewniając bezpieczeństwo użytkowość i wykonalność projektów zawierających nawet śmiałe wizje architektoniczne. Dzięki naszej bezpłatnej pomocy wiele odważnych projektów jest możliwych do wykonania w stolarce PVC. Dział Obiektowy GEALAN Polska łączy inwestorów oraz architektów z generalnymi wykonawcami i producentami stolarki. Mogę tylko nadmienić, że GEALAN Polska jako jedna z niewielu firm w Polsce posiada dział techniczny, który tworzą specjaliści ukierunkowani na rozwiązanie nawet najbardziej zaawansowanych zagadnień technicznych, co zapewnia kompleksową obsługę inwestycji od projektu do realizacji. Dodatkowo prowadzimy szereg szkoleń z zakresu akustyki, statyki, termiki czy obsługi naszego programu, które skierowane są zarówno do architektów, jak i producentów stolarki PVC.
Z biurem architektonicznym Małeccy współpracujemy już kilka lat. Staramy się wspomagać merytorycznie oraz dostarczać rozwiązania, które są wizją architekta, w taki sposób, aby generalny wykonawca był w stanie wprowadzić je na danej inwestycji.

Fot. arch. Gealan Polska

System GEALAN S 9000 to rozbudowana platforma, dzięki której okna mogą zostać „uszyte na miarę”. Bardzo dobra izolacyjność termiczna, głębia koloru, duże gabaryty, izolacyjność akustyczna oraz design sprawiły, że wybór padł właśnie na ten system.

G.P.: W jaki sposób architekt, inwestor czy generalny wykonawca może skontaktować się z Państwem, aby skorzystać z doradztwa w zakresie stolarki otworowej?
M.B.: Wszelkie informacje oraz dane kontaktowe można uzyskać na naszej stronie internetowej www.gealan.pl. Nasz Dział Obiektowy składa się z dwóch osób, z czego ja jestem odpowiedzialny za region Polski zachodniej. Dyrektorem działu Obiektowego jest Pan Maciej Borowczyk, a już niebawem pojawi się nowa osoba, która będzie odpowiedzialna za region Polski wschodniej. Zapraszamy do współpracy.

Pomimo że GEALAN już od ponad 40 lat wytwarza kolorowe profile acrylcolor, technologia ta pozostaje bezkonkurencyjna w dziedzinie uzyskiwania wybarwienia profili.

Fot. Patryk Pohl

open