SYSTEMY DETEKCJI GAZÓW
Polskie ustawodawstwo w sposób jasny i czytelny reguluje kwestie wykrywania oraz usuwania z garaży podziemnych tlenku węgla (CO) i propan-butanu (LPG). Konieczność stosowania systemów detekcji CO oraz LPG w tego typu obiektach jest opisana w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia każdy garaż podziemny wielostanowiskowy powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną sterowaną detektorami tlenku węgla, a w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem płynnym – sterowaną detektorami propan-butanu (Dział III, Rozdział 10, § 108, pkt 1, ust. 3 i 4).
Firma Gazex opracowała unikatowe w swojej prostocie i niezawodne w działaniu rozwiązanie dedykowane garażom podziemnym. Architektura systemu detekcji oparta jest o moduł sterujący MDD-256/T. Za monitoring stężenia gazów odpowiedzialne są detektory CO typu DG-22.EN/M i detektory LPG typu DG-15.EN/M. System wentylacji jest uruchamiany zgodnie z opracowanym przez projektanta scenariuszem, tak aby zapewnić odpowiednie parametry jakości powietrza.
Tlenek węgla jest gazem toksycznym o gęstości zbliżonej do gęstości powietrza. Gdy w zamkniętych pomieszczeniach o ograniczonej kubaturze wraz ze spalinami trafia do otaczającego powietrza, może powodować dyskomfort lub stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających w nim osób. Ze względu na fakt, że gaz ten wnika do organizmu wyłącznie przez układ oddechowy, to właśnie wysokość twarzy stojącego dorosłego człowieka przyjęto jako optymalną dla montażu detektorów (1,6–1,8 m nad poziomem posadzki).
Propanbutan jest gazem wybuchowym blisko 2 razy cięższym od powietrza. Cecha ta determinuje lokalizację detektorów – dolna krawędź urządzenia powinna znajdować się maksymalnie 0,3 m nad poziomem posadzki. Najpowszechniejszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż detektorów parami – CO oraz LPG w tych samych miejscach, lecz na różnych wysokościach. Wówczas detektor LPG jest zasilany bezpośrednio z zamontowanego wyżej detektora CO. Firma Gazex jest prekursorem takich rozwiązań na polskim rynku.
Detektory LPG, ze względu na wysokość montażu, są narażone na uszkodzenia mechaniczne. W miejscach szczególnie eksponowanych, np. na ścianach lub słupach sąsiadujących bezpośrednio z traktami komunikacyjnymi, którymi poruszają się pojazdy, warto je wyposażyć w osłony rurowe AR-1d. W rozwiązaniu tym detektor nie jest umieszczany bezpośrednio na ścianie, lecz przykręcany do osłony rurowej AR-1d, a ta mocowana jest do elementu konstrukcji budynku.
Uzupełnieniem systemu detekcji są tablice ostrzegawcze jednostronne TP-4.s lub dwustronne TP-4.ds, wyświetlające ostrzeżenia przed potencjalnym zagrożeniem CO i/lub LPG. Są wyposażone w syrenkę o ograniczonej głośności, której zadaniem jest skierowanie uwagi użytkowników na wyświetlany komunikat. Ważne, aby treść komunikatu była czytelna i nie stała się przyczyną wybuchu paniki, a dała impuls do odpowiednich zachowań. Przykładowe treści napisów: „Uwaga! Nadmiar spalin”, „Opuścić garaż. Nadmiar spalin”, „Nie wchodzić. Nadmiar spalin”.
Opisany system detekcji sprawdza się zarówno w przypadku współpracy z wentylacją kanałową, jak i strumieniową. Przy wyborze systemu wentylacji należy zwrócić uwagę, czy inwestor zaplanował montaż detekcji CO oraz LPG czy wyłącznie CO. Wentylatory strumieniowe zamontowane pod stropem hali garażowej nie usuną LPG, a jedynie rozrzedzą jego stężenie. Projektując wentylację kanałową w garażu, w którym dopuszczono parkowanie samochodów wyposażonych w instalację gazową, część kanałów wyciągowych jest sprowadzana nad posadzkę, gdzie gaz będzie się gromadzić i skąd można go skutecznie usunąć.
ASBIG® – aktywny system bezpieczeństwa
Paliwem gazowym wykorzystywanym w celach grzewczych i technologicznych jest gaz ziemny lub propan-butan. Oba gazy stwarzają zagrożenie wybuchem w momencie rozszczelnienia instalacji gazowej. Aby temu zapobiec, w pomieszczeniach, w których znajdują się odbiorniki gazu, montowane są tzw. systemy sygnalizacyjno-odcinające dopływ gazu.
Wytyczne stosowania systemów detekcji gazu opisano dokładnie w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisami rozporządzenia tzw. urządzenia sygnalizacyjno-odcinające do-pływ gazu należy stosować w pomieszczeniach, w których łączna nominalna moc cieplna zainstalowanych urządzeń gazowych przekracza 60 kW (Dział IV, Rozdział 7, §158, pkt 5). Integralnym elementem systemu jest zawór odcinający instalowany poza budynkiem: między kurkiem głównym a wprowadzeniem przewodu do obiektu (§ 158, pkt 6).
Obowiązek stosowania systemu sygnalizacyjno-odcinającego dopływ gazu dotyczy zatem m.in. kotłowni, kuchni restauracyjnych i hotelowych, stołówek, hal przemysłowych oraz magazynowych z systemem grzewczym w postaci nagrzewnic lub promienników gazowych i innych pomieszczeń, w których łączna moc zainstalowanych urządzeń gazowych przekracza 60 kW.
Firma Gazex jest prekursorem w dziedzinie systemów sygnalizacyjno-odcinających na krajowym rynku. Architektura ASBIG® (Aktywny System Bezpieczeństwa Instalacji Gazowej) jest oparta na kilku podstawowych urządzeniach:
- detektory serii DEX/F (DEX-12/N dla metanu, DEX-15/N dla propanu-butanu);
- moduły alarmowe MD-1.Z, MD-2.Z, MD-4.Z, MD-8.Z lub MD-16.Z (liczba oznacza maksymalną ilość detektorów obsługiwanych przez centralkę);
- zawór odcinający elektromagnetyczny klapowy MAG-3;
- sygnalizator optyczno-akustyczny SL-21 lub SL-32.
W zależności od potrzeb i specyfiki obiektu ww. konfiguracja ASBIG® może być modyfikowana. Zawory MAG-3 występują w zakresie średnic DN32-DN100. Ich zamknięcie wyzwalane jest impulsem prądowym generowanym bezpośrednio z modułu alarmowego MD-…Z. Gdy długość przewodu łączącego moduł alarmowy z zaworem przekracza 44 m, wymagane jest zastosowanie dodatkowego modułu sterującego zaworem MAG-3 o symbolu MD-X.ZWA i wówczas to on bezpośrednio odpowiada za jego zamknięcie. Moduł MD-X.ZWA wykorzystywany jest również w przypadku, gdy system detekcji gazu współpracuje z dwoma zaworami MAG-3.
ASBIG® jest produkowany w trzech wersjach zasilania: 230 V, 24 V lub 12 V z układem awaryjnego podtrzymania zasilania (zasilacze buforowe serii PS). Nieco inną formę awaryjnego zasilania przyjęto w nowo wprowadzonym do sprzedaży module alarmowym MD-1.Z. Nie wymaga on zastosowania zasilacza buforowego PS i gwarantuje pracę systemu w przypadku braku zasilania przez godzinę w trybie pracy normalnej (bez stanów alarmowych).
ASBIG® jako system, który daje możliwość odcięcia dopływu gazu do budynku, bywa integrowany z innymi systemami pracującymi w danym obiekcie. Najczęściej spotykaną praktyką jest podłączenie ASBIG do systemu zarządzania budynkiem BMS. Rzadziej spotykanym, ale praktykowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w obiektach przemysłowych i budynkach komercyjnych, jest uruchamianie funkcji sterowania zamknięciem zaworu przez system sygnalizacji pożaru (SSP).
CSGD® Cyfrowy System Detekcji Gazu
System detekcji gazu w pomieszczeniu o dużej liczbie zainstalowanych urządzeń grzewczych, np. w halach przemysłowych, w których zamontowano nagrzewnice lub promienniki gazowe, wymaga zastosowania innego rozwiązania. Do tego typu obiektów zaprojektowano cyfrowe systemy detekcji gazu (CSDG®). W tym układzie wykorzystano protokół komunikacyjny Modbus RTU, a transmisja danych odbywa się w standardzie RS-485. Umożliwia on wizualizację stanów pracy poszczególnych detektorów na ekranie monitora po zainstalowaniu programu MDD256 view, dostępnego bezpłatnie na stronie gazex.pl.
Podstawowa konfiguracja cyfrowego systemu detekcji gazów (CSDG):
- detektory serii DG/M (DG-14/M dla metanu i DG-15/M dla propan-butanu),
- moduł sterujący MDD-256/T (możliwość podłączenia 224 detektorów w 7 strefach i 21 modułów dodatkowych),
- moduł wizualizacyjny MDD-32/T (wizualizacja pracy 32 detektorów),
- zawór odcinający MAG-3 wraz z modułem MDD-ZW,
- sygnalizator optyczno-akustyczny SL-32,
- zasilacz PU/T lub PU/TB (wraz z akumulatorem)
Rys. arch. Gazex