Home Architecture Design Wędrówka dźwięków według Sony
Wędrówka dźwięków według Sony
0

Wędrówka dźwięków według Sony

0
0

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa zabawę w „echo”. I zdziwienie: jak to wykrzyczane jedno słowo wraca do nas ze zdwojoną siłą. Teraz wiemy, że to akustyka, czyli wędrówka dźwięków. Stosując tynki akustyczne, można zapomnieć o zabawie w „echo” – ten materiał po prostu nie pozwala na odbicia dźwięków, zdecydowanie podnosi komfort akustyczny i zrozumiałość mowy.

JACEK PIOTROWSKI Prezes Zarządu Sona Sp. z o.o.

MARIA KAMIŃSKA Project Manager Sona Sp. z o.o.

Zła akustyka pomieszczeń, w których żyjemy, powoduje zmęczenie, brak koncentracji, ograniczoną zdolność do zapamiętywania i stres. Powodem tego są niekontrolowane odbicia dźwięku oraz ograniczone tło akustyczne. Aby temu zapobiec, należałoby sięgnąć do nowoczesnych materiałów akustycznych…

Tynki akustyczne – korzyści
Ze względu na funkcje tynki te nanoszone są natryskowo na stropy lub ściany bez konieczności stosowania dodatkowych rusztów zabierających powierzchnie. Łuki, krzywizny czy nisze w podłożu są idealnie odwzorowywane na tynku. Pokryte powierzchnie pochłaniają dźwięki niczym dywan, niwelując ich odbicie. Grubość natryśniętego materiału ma bezpośredni wpływ na stopień pochłaniania dźwięku – to współczynnik αw, dlatego każde wygłuszane pomieszczenie powinno być analizowane indywidualnie. Stosując tynki akustyczne, możemy uzyskać nawet 60% absorpcji dźwięku, co pozwoli na otrzymanie czystego dźwięku i znacząco poprawi komfort pracy. Porowata oraz dość miękka struktura tynku najlepiej sprawdza się na stropach, czyli tam, gdzie istnieje minimalna możliwość uszkodzenia. Tynki są wykonane z materiałów naturalnych i odpornych na ogień. Mają certyfikaty środowiskowe oraz badania ppoż. Występują w wielu kolorach i strukturach, aby mogły zadowolić indywidualne gusta klientów. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest to, że można nim pokryć praktycznie każdą powierzchnię. Beton, metal, szkło – na wszystkich tych powierzchniach tynk doskonale przylega do podłoża. Stare, remontowane pomieszczenia, nowe lokale – wszędzie
tam mają zastosowanie tynki akustyczne. Ułożone bezpośrednio na stropie nie wymagają przeróbek instalacji, szczególnych napraw podłoża, co znacząco obniża koszty realizacji. Szybka realizacja pozwala na ułożenie na „gotowo” nawet do 1300 m2 tynku tygodniowo. Montażyści firmy Sona, rozpoczynając prace w piątek po południu, już w poniedziałek rano oddają do użytku gotowe sale szkolne. Brak podkonstrukcji i zawiesi na basenach pozwala na całkowitą eliminację dotychczas stosowanych materiałów nierdzewnych. Tynk nie boi się wilgoci. Natrysk bezpośrednio na stropie z blachy trapezowej pozwala na nieograniczony dostęp do podwieszonych instalacji, np. na salach sportowych. Nałożenie tynku w kolorach betonu umożliwia uzyskanie, tak ostatnio preferowanej, surowej powierzchni w biurach. Od kilku lat na rynku polskim akustyczne tynki celulozowe coraz częściej wypierają inne technologie wygłuszające.

Stosując tynki akustyczne, możemy uzyskać nawet 60% absorpcji dźwięku, co pozwoli na otrzymanie czystego dźwięku i znacząco poprawi komfort pracy.

Bogata oferta – wiele możliwości
Liderzy pracujący w tym obszarze, jak np. firma Sona, oferują coraz większą gamę produktów. Barankowate tynki Acosorb, gładkie tynki na wełnie FADE, sufity wyspowe czy panele – produktów jest coraz więcej. Jak je dobrać? Najlepiej skontaktować się ze sprawdzonymi wykonawcami. Aktualnie na rynku najczęściej wybieraną firmą w natryskach akustycznych jest Sona, która wykonuje ponad 20 tys. m2 tynków rocznie (m.in. Muzeum WP, Muzeum II Wojny Światowej, wiele szkół i uczelni, siedziby dużych firm internetowych, baseny, restauracje, studia muzyczne oraz kluby). Obecnie najczęściej stosowany jest tynk celulozowy Acosorb Acospray DC. Dzięki współpracy z pracowniami architektonicznymi powstają projekty mające doskonałą akustykę i nowoczesny design.


Gładkie tynki akustyczne na wełnie szklanej
Ogromna, stale powiększająca się oferta rozwiązań oraz materiałów budowlanych zmusza producentów do dostosowywania się do zapotrzebowania klientów i wizji architektów. Dzięki temu powstał materiał będący odpowiednikiem tynku gipsowego, czyli całkowicie gładkiej, bezspoinowej powierzchni, mający jednocześnie fantastyczne parametry akustyczne. Takie właściwości ma produkt o nazwie FADE Acustic Plaster. Jest to system akustyczny składający się z wełny szklanej o grubości 20 do 40 mm, na którą nakłada się 3 mm warstwę mieszanki perlitu (skała wulkaniczna) i celulozy. Powstaje w ten sposób materiał całkowicie gładki, który można montować na każdą powierzchnię lub instalować na podkonstrukcji. Można go malować na dowolny kolor z palety RAL, NCS lub Panthone. Rozszerzając swoją działalność oraz szukając nowych, innowacyjnych produktów, firma Sona dodała ten produkt do swojej oferty. Bezspoinowe rozwiązanie akustyczne FADE Acustic Plaster ze współczynnikiem pochłaniania dźwięków (NRC) na poziomie 1,0 to prawdziwy Mercedes wśród rozwiązań akustycznych, zaspokający potrzeby inwestorów na całkowicie gładkie powierzchnie. I tutaj otwierają się nieograniczone możliwości zastosowania FADE. Nie ma żadnych granic do stosowania tego rozwiązania, można je montować zarówno na powierzchniach płaskich, jak i na łamanych. Mogą to być duże, otwarte biura czy niewielkie mieszkania, salony sprzedaży, galerie, szkoły, komercyjne przestrzenie, obiekty wypoczynkowe, hotele, baseny i hale sportowe. Czyli niemal wszędzie. I do tego jest ekologiczne – ma certyfikat Cradle to Cradle v3, poziom Silver, osiąga współczynnik pochłaniania dźwięków αw na poziomie 1, klasę A reakcji na ogień oraz klasę pochłaniania A. Do zalet tynku FADE należy dodać wysoki współczynnik odbicia światła 81%, co daje odczuwalne korzyści z maksymalizacji dostępu do światła dziennego. Reasumując: tynk FADE Acustic Plaster jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań dźwiękochłonnych. Warto zajrzeć na firmową stronę internetową Sony (www.sona.net.pl), żeby uzyskać więcej informacji. Stosując tynki akustyczne, można zapomnieć o dziecięcej zabawie w „echo” – ten materiał po prostu nie pozwala na odbicia dźwięków, a ponadto zdecydowanie podnosi komfort akustyczny i zrozumiałość mowy.

Bezspoinowe rozwiązanie akustyczne FADE Acustic Plaster ze współczynnikiem pochłaniania dźwięków (NRC) na poziomie 1,0 to prawdziwy Mercedes wśród rozwiązań akustycznych, zaspokający potrzeby inwestorów na całkowicie gładkie powierzchnie.

open