WYRZEŹBIONE Z PRECYZJĄ W SYSTEMACH PONZIO
W Rosji, a dokładniej w stolicy Obwodu Kaliningradzkiego, powstaje okazały wielofunkcyjny kompleks budynków. Obejmuje on m.in. centrum biznesowe, handlowe, konferencyjno-hotelowe. Podczas budowy tego obiektu biznesowego nie zabrakło polskiego akcentu w formie wykorzystanych systemów fasadowych Ponzio Polska.
Obiekt został ulokowany przy głównym wjeździe do Kaliningradu od wschodu regionu. Znajduje się na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii komunikacyjnych miasta. Umiejscowienie inwestycji przyczyniło się do przypisania jej funkcji hotelowej i administracyjnej. Projekt powstał na podstawie planu generalnego osiedla w wyniku analizy potrzeb mieszkańców. Jego charakterystyczną cechą jest wszechstronność. Nie ma on jednego dominującego celu, a wszystkie funkcje znajdują odzwierciedlenie w architekturze budynku.
Architektura realizowanej inwestycji jest unikalna na tle pozostałych budynków dzielnicy. Została ukształtowana w formie brył o różnych kubaturach, kształtach, wykończeniach, co niewątpliwie stanowi duże wyzwanie zarówno w projektowaniu, jak i realizacji. Szeroka gama różnorodnych funkcji wymaga doświadczenia w zakresie zarządzania budynkami, a także współpracy z najemcami.
Najwyższa wieża centrum biznesowego składa się z 13 pięter (w tym 2 technicznych). Z kolei wieża hotelowa ma 12 kondygnacji (w tym 1 pośrednia techniczna). Część handlowa liczy 3 piętra z otwartym parkingiem na trzecim poziomie. Parking podziemny został ulokowany na 2 kondygnacjach. W kompleksie nie brakuje również zaplecza dla gastronomii oraz odnowy biologicznej (centrum fitness i spa).
Cała stolarka aluminiowa jest wykonana w systemach Ponzio. Stanowi kilkadziesiąt tysięcy m2 powierzchni elewacji. Na zamówienie inwestora zostały przygotowane specjalne dekoracyjne listwy wy-kończeniowe mocowane do ściany osłonowej słupowo-ryglowej Ponzio PF152.
Piotr Pikalski
Kierownik ds. eksportu Ponzio Polska
Jestem pewny, że na wybór firmy Ponzio jako partnera przy realizacji tej prestiżowej inwestycji wpłynął profesjonalizm, z jakim podeszliśmy do tematu. Szereg spotkań zorganizowanych zarówno w Polsce, jak i w Rosji doprowadził do tego, że zostaliśmy głównym dostawcą systemów aluminiowych do firmy Okna Megapolisa oraz flagowej realizacji, jaką jest kompleks Centrum Biznesu. Grupa Megapolis – jako holding – jest jednocześnie projektantem, wykonawcą i inwestorem Parku Wschodniego. Bardzo pomogło to w szybkim podejmowaniu decyzji odnośnie do zastosowanych rozwiązań, szczególnie iż koncepcja wyglądu zewnętrznego ewoluowała. Chcąc nadać elewacji indywidualny charakter, fasada Ponzio PF152 została między innymi „ozdobiona” kilkoma rodzajami specjalnych listew dekoracyjnych. Zmiany decyzji w sprawie wyglądu budynku nie zakłóciły jednak planowych terminów realizacji poszczególnych etapów.
Igor Konovalchuk
główny architekt projektu z ramienia Grupy Megapolis
Stanęliśmy przed zadaniem efektownego ukształtowania i dopełnienia linii
zabudowy osiedla Wostok, a także stworzenia takiego wizerunku bryły budynku, by pełnił on funkcję reprezentacyjnej bramy wjazdowej do tej części miasta. Tak powstały dwa wieżowce, których zewnętrzne krawędzie pokrywają się z linią zabudowy budynków mieszkalnych, a zmienna wysokość dominant skierowanych ku sobie zatrzymuje wzrok patrzącego w centrum budynku, wyznaczając punkt końcowy w budowie osiedla. Na całościowy wygląd inwestycji miał wpływ owalny kształt działki oraz znajdujący się w pobliżu 16-piętrowy apartamentowiec. Zależało nam na tym, aby w jak największym stopniu zachować cechy charakterystyczne dla budynku mieszkalnego i stworzyć ogólny układ przestrzenny tak dużych form. Efektem jest rodzaj kompozycji, której tłem jest budynek mieszkalny, a dominantami – masywne bryły. Podjęliśmy decyzję o innym kształcie dominanty oraz wyglądzie elewacji, ponieważ budynek administracyjny jest wykonany w całości ze szkła, a hotelowy łączy przeźroczyste, ażurowe sekcje z perforowanego metalu. Aby bryła budynku tworzyła całość, zastosowaliśmy przyciemniane szyby, a także zaprojektowane przez systemodawcę aluminiowe ozdobne klipsy elewacyjne o zwiększonym przekroju, które na owalnych powierzchniach dają efekt spójności, a w zależności od kąta patrzenia zmieniają optykę elewacji budynku. Projekt przewiduje dodatkowo dekorację elewacji płytkami klinkierowymi. Ten rodzaj wykończenia jest bardzo przyjemnym bodźcem w odbiorze wizualnym. Z kolei pierwsze piętra przyjęły formę licznych przecinających się brył, gdzie dominują stałe i przeszklone elewacje. Podział budynku na poszczególne części sprawia, że nie są one przytłaczające, lecz „lekkie” w odbiorze. Dzięki projektowi elewacji ukształtowanej w formie cofnięcia w stosunku do budynku mieszkalnego udało się uzyskać dodatkową przestrzeń wykorzystaną jako skwer, który stanie się miejscem różnego rodzaju kameralnych wydarzeń dla lokalnej społeczności.