Home Materiały i Technologie ESPES – TWORZYMY PRZYJAZNĄ, NOWOCZESNĄ PRZESTRZEŃ
ESPES – TWORZYMY PRZYJAZNĄ, NOWOCZESNĄ PRZESTRZEŃ
0

ESPES – TWORZYMY PRZYJAZNĄ, NOWOCZESNĄ PRZESTRZEŃ

0
0

Ostatnie miesiące, mimo trudnego czasu pandemii, były dla załogi firmy Espes bardzo pracowite. Postawiono na rozwój od podstaw całkiem nowego produktu. Tak powstał autorski system ścian szklanych Espes na miarę XXI wieku. Co go wyróżnia? O tym w rozmowie z Natalią Chylińską opowiada MARCIN LORYCH, Dyrektor Zarządzający w Espes.

MARCIN LORYCH Dyrektor Zarządzający w Espes

Natalia Chylińska: Czy jedną z ważniejszych cech ścian szklanych, na którą zwracają uwagę inwestorzy, są kwestie akustyki?
Marcin Lorych: Zdecydowanie! W procesie rozwoju nowego produktu postawiliśmy na kilka niezwykle ważnych dla rynku kwestii – akustyka była oczywiście numerem jeden na liście naszych priorytetów. Zrobiliśmy wszystko, aby nasz produkt wyznaczał nowe standardy na rynku, i udało się to osiągnąć. Nasze nowe ściany jednoszybowe osiągają izolacyjność akustyczną do 40 dB, dwuszybowe zaś 60 dB. Jako pierwsi w Polsce mamy w swojej ofercie ścianę szklaną, która spełnia Polską Normę Akustyczną dotyczącą sal konferencyjnych. Również drzwi, które są dopełnieniem systemu, zapewniają topową akustykę – przeszklone z ramą aluminiową 44 dB i 41 dB drzwi pełne, co gwarantuje najwyższy poziom wyciszenia przestrzeni pracy.

N.Ch.: Jakie normy spełniają Wasze produkty?
M.L.: Wszystkie ściany szklane Espes przeszły rygorystyczne testy akustyczne i statyczne w Instytucie Techniki Budowlanej. Dodatkowo spełniają wszelkie polskie oraz europejskie normy bezpieczeństwa (ETAG/ EAD) wymagane do wykorzystywania wyrobów w budynkach użyteczności publicznej. Nasze ściany mogą być stosowane w pomieszczeniach, które charakteryzuje najwyższa klasa użytkowania

N.Ch.: Tłumienie hałasu w biurze to jednak nie wszystko. Liczy się także design. Każdy woli pracować w ładnie zaprojektowanej przestrzeni. Czy na tym polu rozwiązania Espes także przewyższają inne dostępne na rynku?
M.L.: Nowy system to efekt wielu spotkań i konsultacji z architektami oraz pracowniami projektowymi. Naszą misją było spełnienie ich najbardziej wygórowanych oczekiwań, również tych estetycznych. Powstały designerskie rozwiązania idealnie odpowiadające na potrzeby rynku, takie jak dwuszybowa ściana gięta, szprosy konstrukcyjne na ścianie jednoszybowej, elementy świetlne w profilu czy też różnokolorowe wypełnienie międzyszybowe. Zadbaliśmy również o drobne, ale ważne dla architektów rozwiązania systemowe, takie jak możliwość schowania w profilu szyny od żaluzji, przylgowe drzwi zlicowane obustronnie z ościeżnicą czy elegancki panel instalacyjny wykonany ze szkła lakierowanego na kolor stolarki. Rozwiązania te dają spójny efekt całości konstrukcji, a także powodują, że ściany harmonijnie wpisują się w projekty architektów.

N.Ch.: Jakie innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne zaprojektowano?
M.L.: Nowy system Espes to przede wszystkim prostota – to jedno rozwiązanie dostępne w wielu różnych konfiguracjach, które doskonale ze sobą grają. System obejmuje subtelne ściany jednoszybowe o wąskim profilu 35 mm oraz dwuszybowe w trzech różnych szerokościach – 80, 100 i 125 mm. Został zaprojektowany tak, aby maksymalnie skrócić czas montażu oraz oszczędzać pieniądze inwestora. Zależało nam na wprowadzeniu rozwiązań, których poszukiwali i oczekiwali nasi klienci. Ważną innowacją, którą wkomponowaliśmy w system, jest Frontslide® – to rozwiązanie, które pozwala na zachowanie wizualnie ciągłości przeszklenia, szczególnie w układzie korytarzowym, gdzie przestrzeń podzielona jest na kilka bądź więcej gabinetów. Frontslide® umożliwia systemowe przejście ściany szklanej korytarzowej przed dzielącymi na poszczególne pomieszczenia ścianami gipsowo-kartonowymi lub mobilnymi przy zachowaniu wysokiej akustyki. Uzyskujemy więc wyjątkowy efekt wizualny nieprzerwanej ściany szklanej, na którym dzisiaj tak bardzo zależy pracowniom architektonicznym i najemcom. Kolejnym atutem konstrukcyjnym nowego systemu jest możliwość obustronnego zlicowania profilu ściany szklanej ze ścianą gipsowo-kartonową. Stworzyliśmy profile, które odpowiadają grubością najczęściej stosowanym ścianom pełnym. Dodatkowo, co niezwykle istotne, system opaskowy, jakim cechują się nasze ściany szklane, zwalnia generalnych wykonawców z obowiązku czasochłonnego przygotowywania otworów w ścianie gipsowo-kartonowej (z obróbki na gotowo, osadzenia kątowników, szpachlowania itd.). Estetycznym wykończeniem styku profilu ze ścianą g-k jest systemowa opaska zachodząca na ścianę. Dzięki temu rozwiązaniu możemy rozpocząć prefabrykację elementów nawet bez wstępnych pomiarów, co znacznie skraca okres realizacji.

Dentons, biuro w EC Powiśle – Zdjęcia Szymon Polański

N.Ch.: Obecnie podczas projektowania oraz realizacji inwestycji nie liczy się tylko tu i teraz, ale patrzy się w przyszłość przez pryzmat wpływu na środowisko naturalne. Czy nowe produkty Espes wpisują się w zero waste?
M.L.: Bazując na naszych poprzednich doświadczeniach, zaprojektowaliśmy system tak, aby możliwie zredukować wykorzystanie aluminium i zminimalizować jego odpad. Dodatkowo zależało nam, aby system wpisywał się w nasz projekt ZERO WASTE, który wdrożyliśmy już w 2020 roku. Ma on na celu, przy współpracy z architektami i projektantami, maksymalne ograniczenie produkcji odpadu szklanego poprzez świadome projektowanie szerokości, a także wysokości ścian szklanych. Szkło oraz aluminium to nasze DNA. Jesteśmy dumni, że bazując na naszym prawie 25-letnim doświadczeniu, znajomości branży i jej potrzeb udało nam się stworzyć produkt nowoczesny, elastyczny, idealnie dopasowany do oczekiwań rynku, dający szeroki wachlarz ciekawych rozwiązań.

N.Ch.: Jakie kolejne wyzwania przed Wami?
M.L.: Dynamicznie rozwijamy nowość, którą wprowadziliśmy na początku 2021 r., jaką są balustrady aluminiowo-szklane Rail One (www.railone.pl). Rynek niezwykle entuzjastycznie przyjął nasze rozwiązania, które w połączeniu ze znajomością materiałów, know-how i doświadczeniem idealnie wpisują się w gamę produktów Espes. Przed nami również kolejne wyzwanie, które uzupełni ofertę – rozwijamy własne ściany ogniowe, które będą doskonale dopasowane do nowego systemu Espes.

Dowiedz się więcej o nowym systemie ścian szklanych Espes

open