MAGIA BIZNESU
0

MAGIA BIZNESU

0
0

Sprzedaż to finalny element, a cała „magia” odbywa się wcześniej i jest moim zdaniem znacznie ważniejsza od samej ceny produktu. Z MARCINEM DMOWSKIM, Prezesem Zarządu GEZE Polska, rozmawia Danuta Burzyńska, Redaktor Naczelna „Buildera”

Danuta Burzyńska: Jakie produkty, rozwiązania systemowe i usługi firma GEZE dedykuje budynkom energooszczędnym, a jakie mogą wspomagać projektowanie oraz obsługę budynków inteligentnych?

Marcin Dmowski: Oferta GEZE jako firmy istniejącej na rynku niemal 160 lat jest bardzo szeroka. Możemy zacząć od najprostszych rozwiązań, jak samozamykacze, które ograniczają czas otwarcia drzwi i dbają o to, aby były one zamknięte. Wśród naszych propozycji jest szeroka grupa automatyki drzwiowej, która odpowiednio zaplanowana, może zagwarantować lepszą izolację termiczną budynku. Podobnie wygląda kwestia drzwi karuzelowych, które jednocześnie pełni ważną funkcję reprezentacyjną . Kolejna grupa naszych rozwiązań to systemy wentylacji naturalnej oraz cała mechanika i automatyka związana z oknami. To wszystko domyka system centralnego, zdalnego sterowania wszystkimi produktami, który można połączyć z głównym systemem sterowania budynkiem. Oczywiście te rozwiązania są wspierane szerokimi usługami doradczymi, projektowymi, a także serwisowymi, które gwarantuj właściwe funkcjonowanie obiektu oraz redukuj ryzyko ewentualnych awarii.

D.B.: Na czym polega innowacyjność produktów i świadczonych przez firm“ usług?

M.D.: Innowacyjności nazwałbym stałe dostosowywanie się do potrzeb naszych klientów – właśnie to sprawia, że nasze rozwiązania muszą być na czasie, a wręcz nieco wyprzedzać oczekiwania rynku. Budynki stają się coraz bardziej zautomatyzowane, a różnego rodzaju systemy wspierają ludzi w zarządzaniu nimi. Dlatego dążymy do integracji wszystkich naszych produktów i rozwiązań, tworząc integralne środowisko automatyki okiennej oraz drzwiowej. Nowy design i oczekiwania architektów to również wyzwanie – nasze produkty muszą obsłużyć coraz większe, cięższe drzwi, a przy tym być (najchętniej) niezauważalne, a czasem jednocześnie stać się elementem wręcz dekoracyjnym.

D.B.: Produkt roku z asortymentu GEZE to…

M.D.: Nie wiem, czy można to nazwać produktem roku, ale z pewności kierunek naszego działania na rzecz budynków energooszczędnych to bardzo ważny krok naprzód. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy świadomi użytkownicy chcą oszczędzać energię i dbać o naszą planetę, rozwiązania tego typu zyskuj na znaczeniu. Inteligentna integracja odpowiednich systemów okiennych może dać nam dobrą wentylację oraz poprawę klimatu w pomieszczeniach. Tu chętnie do-radzimy i zaprojektujemy rozwiązanie na miarę.

Kolejnym rozwiązaniem, na które zwróciłbym szczególną uwagę w kontekście Pani pytania, jest GEZE Counter, który wspiera zarządzających budynkami czy sklepami w kontroli ilości osób przebywających w obiekcie. System liczy osoby wchodzące oraz wychodzące z obiektu i może po integracji z systemem drzwi automatycznych odpowiednio sterować ruchem. Możemy to też zobrazować różnymi dodatkowymi sygnałami, jak choćby monitor czy sygnalizacja świetlna. To rozwiązanie zostało wdrożone w odpowiedzi na regulacje wynikające z pandemii COVID-19.

D.B.: No właśnie: „Łącząc doświadczenia – budujemy rozwiązania” – tak też brzmi motto GEZE. A jakich rozwiązań potrzebuje dzisiaj segment nieruchomości biurowych? Jaką rolę odgrywa w nim Państwa firma? Jak duży stanowi on dla GEZE obszar biznesowy?

M.D.: Dokładnie tak – uważamy, że do większości rozwiązań należy podchodzić indywidualnie, właśnie na bazie wieloletnich doświadczeń z różnych zrealizowanych projektów. Najpierw wysłuchać oczekiwań klienta, jego potrzeb wobec danego rozwiązania, a dopiero potem przygotować odpowiednią propozycję wspartą konkretnymi argumentami. Nasi projektanci na tej podstawie projektują docelowe rozwiązania. Jeśli chodzi o przestrzeń biurową, to główne oczekiwania dotyczą ograniczania bezpośredniego kontaktu wielu użytkowników z drzwiami i oknami. Tutaj doskonale sprawdzają się wszelkie rozwiązania bezdotykowe, których mamy dużo w naszym portfolio. Możemy na wiele sposobów zautomatyzować działanie drzwi czy też okien, wykorzystując różnego rodzaju sensory, które będą reagować na przechodzącą osobę albo choćby ruch ręką. Oczywiście możemy do tego dodać kontrolę dostępu, aby mieć pewność, że po biurze poruszają się tylko uprawnione do tego osoby. Kolejnym wymaganiem jest przearanżowanie powierzchni w wyniku innego wykorzystania przestrzeni biurowej, co jest skutkiem trybu pracy mieszanego biuro – home office. Tu doskonale sprawdzają się nasze systemy szklane oraz systemy specjalnych okuć i samozamykaczy do szkła.

D.B.: Jakie inne segmenty rynku budowlanego, obszary biznesowe, są dla Państwa rozwojowe?

M.D.: W ostatnich latach zauważamy szczególne zainteresowanie wszelkiego rodzaju systemami bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa pożarowego i ewakuacji. To właśnie w tym obszarze mocno się rozwijamy, niedawno uzyskaliśmy kolejne certyfikaty dla okien oddymiających (SHEV). Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie zaproponować praktycznie każdy rodzaj okna w rozwiązaniach największych systemodawców okiennych. Ponadto służymy fachową pomocą we wszelkiego rodzaju wyliczeniach i projektowaniu rozwiązań, które spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa pożarowego.

Ważny nurt wymusiła czy przyśpieszyła pandemia. Rozwiązania drzwi bezdotykowych to zatem nie tylko wymaganie w biurach, ale również w wielu placówkach handlowych, hotelach, restauracjach czy nawet na stacjach paliw. Klienci chcą swobodnie korzystać z tych obiektów, ale jednocześnie czuć się możliwie bezpiecznie. Ostatnio tyle się mówiło o higienie i unikaniu kontaktu z różnymi powierzchniami bez potrzeby, a między innymi klamki drzwi w przestrzeniach publicznych do takich właśnie należą.

D.B.: Na jakich fundamentach wspiera się dzisiaj profesjonalne doradztwo, które w przypadku GEZE jest interdyscyplinarne, bo dotyczy wielu dziedzin: budownictwa, architektury, mechaniki, automatyki, IT, facility managementu? Jaka jest Pana zdaniem jego rola we współczesnym biznesie, który zdaje się głównie sprzedawać?

M.D.: Solidną bazę stanowią nasi doświadczeni inżynierowie i doradcy wspierani przez zaplecze technologiczne oraz wieloletni know-how z centrali w Niemczech. Spotykając się przez lata z różnymi zagadnieniami do rozwiązania, mamy niezwykłą wiedzę, z której nasi klienci chętnie korzystają. Często bowiem nasz klient po raz pierwszy spotyka się z danym problemem, który my „przerobiliśmy” już wielokrotnie i wiemy, czego można się spodziewać, jakie rozwiązania sprawdzą się w konkretnej sytuacji, a których lepiej unikać, bo nie spełnią swojej roli. Tu wspomnę choćby o blokadach krzyżowych, które często funkcjonują w branży medycznej czy kompleksowych rozwiązaniach dla hoteli, restauracji i retailu. Kolejnym elementem są coraz lepsze narzędzia wspomagające naszą pracę. Nasi projektanci pracują w różnych programach graficznych, a także z powodzeniem działają w środowisku BIM. Mamy przygotowane modele naszych produktów do dyspozycji biur projektowych, a także sami możemy włączyć się w projekt. Według mnie sprzedaż to finalny element, a cała „magia” odbywa się wcześniej i jest moim zdaniem znacznie ważniejsza od samej ceny produktu. Nasi klienci to doceniają.

D.B.: Co było największym dotychczasowym wyzwaniem w działalności GEZE Polska?

M.D.: Myślę, że tu należy powiedzieć o długotrwałym procesie, który cały czas trwa. Chodzi o zmianę naszego sposobu funkcjonowania od dostawcy podzespołów i produktów na dostawcę kompleksowych, gotowych rozwiązań. Tego dzisiaj oczekuje rynek oraz nasi klienci. Jesteśmy dla nich zaufanym partnerem, który najlepiej doradzi, zna niezbędne normy i przepisy, zaprojektuje rozwiązanie, a często jeszcze je wykona.

D.B.: A jakie jest najważniejsze wyzwanie przed Panem oraz przed firmą, czyli najważniejsze cele na najbliższą przyszłość?

M.D.: Z pewnością kontynuacja budowania firmy, która daje naszym klientom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli chodzi natomiast obszary produktowe, to jeszcze mocniejszy rozwój infrastruktury zarządzania budynkiem. GEZE obecnie jest postrzegane głównie jako dostawca urządzeń elektromechanicznych dla producentów okien oraz drzwi, a chcielibyśmy być postrzegani jako dostawcy kompleksowych i inteligentnych rozwiązań dla wszelkiego rodzaju budynków – idziemy zatem w stronę smart building.

Zdjęcie archiwum GEZE Polska

open