Home Inwestycje PO PIERWSZE RIVERVIEW
PO PIERWSZE RIVERVIEW
0

PO PIERWSZE RIVERVIEW

0
0

Riverview to pierwsze w Polsce certyfikowane ekologicznie osiedle mieszkaniowe. Legitymuje się certyfikatem LEED na poziomie gold. Zespół 7 obiektów nad Motławą spełnia wysokie wymagania, począwszy od samej lokalizacji poprzez oszczędność wody energii i niskoemisyjność aż po oferowanie dużych terenów zielonych dla mieszkańców.

KLARA JANICKA
Architektka Prowadząca APA Wojciechowski Architekci

Współpraca naszej pracowni z Vastint rozpoczęła się w 2012 r. od projektu Business Garden Wrocław. Nowoczesny kompleks dziewięciu budynków biurowo-usługowych jest zlokalizowany przy ulicy Legnickiej i cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zaufaniem najemców. Z biegiem lat Vastint został jednym z naszych najważniejszych klientów. Podzielamy wspólne wartości – takie jak tworzenie długoterminowych rozwiązań społecznych, ekonomicznych i środowiskowych oraz stawianie na certyfikowane obiekty przyjazne użytkownikom i otoczeniu (oparte na sprawdzonych technologiach tworzenia energooszczędnych rozwiązań).

Po sukcesach wspólnych działań przy obiektach biurowych mieliśmy ogromną przyjemność współtworzyć z Vastintem przyjazne mieszkańcom oraz środowisku naturalnemu osiedle mieszkaniowe. Na lokalizację wybrano Gdańsk, a w nim obszar położony w samym centrum, z widokiem na Główne Miasto i jego zabytki. Riverview, bo o nim mowa, jest zlokalizowany pomiędzy ulicami: Angielska Grobla, płk. Jana Dziewanowskiego oraz bulwarem Na Stępce. Składa się z 7 budynków połączonych wspólnym dziedzińcem. Co nas wyjątkowo cieszy, Inwestor zdecydował niewygradzaniu założenia, aby stanowiło ono spójny z otoczeniem, żyjący kawałek miasta. To wciąż nowatorskie podejście na polskim rynku, zwłaszcza mieszkaniowym. Teren wspólny jest przestrzenią otwartą, przepływową, będącą integralną częścią miasta. Nie powoduje wyłączenia czy ograniczenia dostępności. To ogromna wartość tego projektu.

Zespół 7 budynków nad Motławą otrzymał nominację do nagrody Miesa van der Rohe.

W lokalnym nurcie

Teren inwestycji mieści się w obszarze znajdującym się w rejestrze zabytków, a zatem ogromnym i ważnym wyzwaniem było dla nas wpisanie się we współczesny sposób w historyczny kontekst, z szacunkiem oraz odniesieniem do otoczenia i dziedzictwa miejsca. Czerpaliśmy z nurtów lokalnych, proponując współczesne formy z minimalistycznym detalem. Inspirowaliśmy się m.in. obecną w Gdańsku architekturą hanzeatycką, stąd rytm pionowych podziałów i zwieńczenia spadzistymi dachami od strony Na Stępce, a także eklektyczną zabudową mieszczańską, której charakter przywołaliśmy w dwóch budynkach odtwarzających dawny po-dział fasad, zapisany również w planie miejscowym. Bryły od strony kanału mają zróżnicowaną wysokość – rosną tarasowo w kierunku wnętrza kwartału, są przez to lżejsze w odbiorze i oferują atrakcyjny widok nawet z okien dalszych mieszkań. Jednocześnie tworzą spójną w odbiorze pierzeję o ludzkiej, spacerowej skali. Ustawienie to również nawiązuje do układu architektury Hanzy, gdzie fronty były wąskie, z cennym dostępem do wody, a kubatury sięgały daleko w głąb działek. Z uwagi na historyczne sąsiedztwo i wyjątkową lokalizację analizie poddaliśmy również to, jak sylweta, kolor oraz układ Riverview wpisuje się w panoramę miasta z różnych punktów obserwacyjnych.

Zwięźle i na temat

Zależało nam na stworzeniu zwięzłego i minimalistycznego detalu o wysokiej klasie wykonania, który stanowiłby o współczesności oraz ponadczasowości tej architektury. Szukając jakości i autentyczności, zastosowaliśmy na fasadach cegłę z polskiej cegielni o ponad 100-letniej tradycji.

Zdjęcia: Aleksander Małachowski

Metryka inwestycji

Riverview
Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski Architekci
Architekci: Szymon Wojciechowski, Dżafar Bajraszewski, Klara Janicka, Joanna Siejak, Piotr Gałecki, Daria Zając, Paweł Majewski, Piotr Janczewski, Katarzyna Pudlarz, Beata Książek, Monika Wielocha, Grzegorz Gurgacz, Karol Wojnarowski, Klaudia Lachcik
Lokalizacja inwestycji: ul. Angielska Grobla 30-35; 80-756 Gdańsk
Inwestor: Vastint Poland Sp. z o.o.
Wstępna koncepcja: ARC-ML
Generalny wykonawca: CFE
Konstrukcje: ARCADE Polska Sp. z o.o.
Instalacje: Artec Projekt Sp. z o.o.
Zieleń: RSAK Architektura Krajobrazu
Data projektu: 2015–2018
Realizacja: 2018–2020
Powierzchnia działki: 13 661 m2
Powierzchnia całkowita: 37 939,19 m2
Część podziemna: 10 408,98 m2, część nadziemna: 27 530,21 m2
Powierzchnia zabudowy: 11 894 m2
Powierzchnia użytkowa: 18 334 m2
Kubatura: część naziemna: 96 216 m3, część podziemna: 33 767 m3
Liczba mieszkań: 232
Liczba lokali usługowych: lokale usługowe w parterach – 21; biura – 29; liczba miejsc parkingowych: 265

Nad całym garażem podziemnym powstał zielony dziedziniec, co redukuje powstawanie tzw. wysp ciepła. Ponadto, dzięki dużej liczbie otwarć urbanistycznych i zintegrowanemu z miastem charakterowi przestrzeni wspólnej, powietrze swobodnie przepływa, ułatwiając przewietrzanie.

To nieoceniona wartość we współczesnym świecie, a w naszym fachu równie ważne jak tworzenie nowych struktur jest czerpanie z cennego dorobku, podkreślanie wartości kulturowych i dziedzictwa. Do materiałów podeszliśmy z dużym zaangażowaniem. Na podstawie szeregu mockupów (makiet) wybraliśmy żądane proporcje kolorystyczne, nasycenie oraz procent wypalenia. Zależało nam na tym, aby efekt był autentyczny i żywy, bez wrażenia „płaskich” ścian. Zaproponowaliśmy również kilka innych kolorów ceramiki oraz kilka rodzajów płyt włóknocementowych, aby odtworzyć i podkreślić efekt zabytkowego podziału elewacji. Dach zaprojektowaliśmy w dachówce ceramicznej o prostej, płaskiej formie, w kolorze czerwieni oraz antracytu. Całość spina kolorystycznie stonowana szarość, która pojawia się na okładzinach ram okiennych, elementach obróbek, kominów, balustrad.

Na odnotowanie zasługuje fakt, że decyzją Inwestora wszystkie lokale były sprzedawane z pełnym wykończeniem, w skład którego wchodziły podłogi, drzwi, szafy w zabudowie, pełne wyposażenie kuchni i łazienek. To kolejne bardzo nowatorskie podejście na polskim rynku w wykonaniu Vastint. Projektanci wnętrz zaproponowali trzy style, w jakich urządzono mieszkania: klasyczny, skandynawski oraz nowoczesny. Również sztuka znalazła swoje miejsce w Riverview: na terenie dziedzińca znajdują się drewniane siedziska nagrodzone w konkursie organizowanym przez Inwestora wspólnie z ASP w Gdańsku.

Certyfikat na wagę złota

Co bardzo ważne i podkreślane przez nas w wielu publikacjach, Riverview jest pierwszym w Polsce certyfikowanym ekologicznie osiedlem mieszkaniowym (legitymuje się certyfikatem LEED na poziomie gold). Jako obiekt certyfikowany spełnia wysokie wymagania, począwszy od samej lokalizacji poprzez oszczędność wody energii i niskoemisyjność aż po oferowanie dużych terenów zielonych dla mieszkańców. Dalej wymienimy kilka największych zalet budynków.
Po pierwsze: osiedle jest położone w ścisłym centrum miasta, w okolicy występuje szeroki wachlarz usług i atrakcji, który pozwala ograniczyć przemieszczanie się indywidualnie samochodem w celu załatwienia codziennych spraw.
Po drugie: projektując fasady, założyliśmy więcej niż minimum izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych wymagane w momencie powstawania projektu. Okna osadziliśmy w warstwach izolacji, w tzw. systemie ciepłego montażu, co oznacza, że niwelują one kwestię mostków termicznych. Są drewniane, dwukomorowe, wypełnione argonem, dające wysoką izolację termiczną i akustyczną. Mają też duże przeszklenia dające dużo światła dziennego, tworząc korzystny mikroklimat do życia we wnętrzach.

Po trzecie: jak już wspomniałam, do wykończenia fasad użyliśmy w dużej mierze produktów pochodzenia krajowego, niwelując konieczność dalekich transportów. Materiały są wysokiej jakości i niskoemisyjne, ponadto mieszkania są sprzedawane w stanie wy-kończonym, więc nie wymagają już żadnych nakładów ani prac budowlanych. Oszczędza to czas użytkownika, a także energię, transport, koszty, a tym samym redukuje niepotrzebne odpady.

Po czwarte: nad całym garażem podziemnym powstał zielony dziedziniec, co redukuje powstawanie tzw. wysp ciepła. Ponadto, dzięki dużej liczbie otwarć urbanistycznych i zintegrowanemu z miastem charakterowi przestrzeni wspólnej, powietrze swobodnie przepływa, ułatwiając przewietrzanie.

Inwestor zdecydował o niewygradzaniu założenia, aby stanowiło ono spójny z otoczeniem, żyjący kawałek miasta. To wciąż nowatorskie podejście na polskim rynku, zwłaszcza mieszkaniowym.

Po piąte: w zakresie instalacji, dzięki wykończonym wnętrzom, zostało ograniczone zużycie wody, gdyż w bateriach są zamontowane perlatory. Oświetlenie części wspólnych bazuje na LED oraz czujnikach ruchu, zaś oświetlenie zewnętrzne sterowane jest czujnikami zmierzchowymi i zegarem – pozwalającymi na tworzenie harmonogramów oświetlenia, oszczędzającymi energię, a także minimalizującymi zanieczyszczenie światłem.

Architektoniczne złoto nad Motławą

Na koniec kilka słów o osiągnięciach. Riverview otrzymało liczne nagrody, takie jak: Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna, tytuł Budowa Roku w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Centralnym Biurem Nadzoru Budowlanego, Property Awards (w dwóch kategoriach: Multiple Residence oraz Residential), Brick Award (w kategorii Living Together), CIJ Awards (w kategorii Best Architecture Development), European Property Awards, Kompas Inwestycji, a także nominacje: do nagrody Miesa van der Rohe oraz do Golden Trezzini Awards (w dwóch kategoriach: Best Implemented Project of Residential Estate, Best Implemented Façade or Interior Project Using Ceramics).

open