Home Aktualności Biznes świadomy ekologicznie
Biznes świadomy ekologicznie
0

Biznes świadomy ekologicznie

0
0

Po raz szósty Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, we współpracy z Ambasadą Szwajcarii, zorganizowała Polish-Swiss Innovation Day. To kolejna odsłona cyklu dorocznych konferencji poświęconych wymianie doświadczeń między Polską i Szwajcarią dotyczących rozwoju w ramach innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Tegoroczne spotkanie odbyło się 14 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a jego motywem przewodnim był CLEANTECH – biznes świadomy ekologicznie.

Prezes ABB Tomasz Wolanowski – jeden z pierw-szych prelegentów, mówiąc o roli technologii w większym zrównoważeniu przyszłości, zauważył, że takie zjawiska jak powszechna digitalizacja czy odejście od eksploatacji paliw kopalnych, w perspektywie zmian, jakie mogą przynieść, należy stawiać na równi z transformacją ustrojową początku lat dziewięć-dziesiątych. Przy czym rewolucja energetyczna – jak stwierdził – wcale nie będzie podyktowana kryzysem w dostępie do surowców, ponieważ tak jak epoka kamienia łupanego nie skończyła się z powodu braku kamieni, tak epoka ropy naftowej dobiegnie końca na długo przed wyczerpaniem jej zasobów.

Prelegenci kolejnego panelu dyskusyjnego stwierdzili natomiast, że zmianę świadomości co do przestawienia branży budowlanej na tory zielonej energii od kilku lat dyktuje pojęcie tzw. śladu węglowego. W debacie o niskoemisyjnej produkcji uczestniczyli: Krzysztof Müller z Alpiq SE, Piotr Szkoda z ABB, a także goście z zagranicy: Magnus Willers z Jobst Willers Engineering AG oraz Francesco Crivelli ze Swiss Center for Electronics and Microtechnology. Rozmowa zakończyła się kilkoma istotnymi wnioskami, gdzie zaznaczono przede wszystkim rolę inwestowania w technologie, które pozwalają na emisję energii w miejscu jej zużycia. Firma ABB – jak zaznaczył Piotr Szkoda – wkrótce uruchomi farmę fotowoltaiczną, która będzie w stanie zasilić jej placówki. Inwestycja powstaje na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Krzysztof Müller zauważył jednak problem magazynowania zielonej energii. Baterie, które są w tej chwili najbardziej skutecznym rozwiązaniem w tej kwestii, to wciąż bardzo droga technologia.

Trwałość i optymalizacja kluczem rozwoju

W części poświęconej zielonej przyszłości z perspektywy Szwajcarii David Avery – szef Cleantech Switzerland Global Enterprise, przedstawił szereg interesujących danych o rozwoju rozwiązań na rzecz cleantech w skali globalnej. Szwajcaria pod tym względem plasuje się w światowej czołówce i obok Singapuru, Helsinek czy Auckland może pochwalić się największym postępem w zestawieniu Smart City Rating za rok 2020. Istotną rolę w postępach Szwajcarii w zakresie budowania bardziej zrównoważonej przyszłości odegrała m.in. czysta gospodarka wodna, do której w kolejnym panelu odniósł się Michał Turlejski z Franke, kreśląc obraz oszczędności, jakie może generować stosowanie filtrów wodnych w gospodarstwach domowych.

Podczas wieńczącej konferencję dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa przedstawiono szereg argumentów, za którymi w redukcji śladu węglowego ma pomóc m.in. stosowanie trwałych materiałów. Janusz Potrzebowski z Sika Poland zwrócił uwagę, że takie elementy konstrukcji jak stosowane przez ich firmę membrany dachowe to gwarancja niemal pięćdziesięcioletniej żywotności produktu przy ledwie kilkuprocentowym spadku jakości, a co za tym idzie – niskich kosztów serwisu i ewentualnego przetwarzania oraz składowania odpadów. Z kolei Paweł Wierzbicki – CEO Schindler Polska przedstawił plany firmy na zoptymalizowanie systemu przewozu pasażerów wind poprzez inteligentne grupowanie ich użytkowników w budynkach biurowych, tak aby wykluczyć pojedyncze czy puste przeloty. W planach jest również udoskonalenie systemu zdalnego serwisowania systemów Schindlera celem ograniczenia całego procesu do wyłącznie niezbędnych interwencji pracowników fizycznych.

Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej, a partnerowały mu takie firmy jak ABB, Alpiq Group, Franke Group, GWF, Hilti Polska, Realti, Schindler Polska, Sika Polska, Jobst Willers czy Zehnder Polska – liderzy w promowaniu innowacyjnych rozwiązań pomagających zredukować emisję dwutlenku węgla oraz zyskać większą efektywność energetyczną.

Czas na zdecydowany krok w stronę zielonej energii

Dobrym podsumowaniem tegorocznej edycji Polish-Swiss Innovation Day są wnioski Magnusa Willersa, który podkreślając kwestię długofalowej odpowiedzialności za etykę budownictwa, powiedział, że znajdujemy się w najlepszym momencie, aby ostatecznie wkroczyć w erę zielonej energii. Właściwa ku temu technologia jest już dostępna, stąd warto zrobić wszystko, aby nie przeoczyć tej okazji, zwłaszcza że wiele zależy od małych działań już na poziomie gospodarstw domowych. Z kolei Alicja Kuczera – dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, przypomniała, że coraz więcej firm deklaruje zupełną redukcję śladu węglowego do 2050 roku. Nie bez powodu przytoczono w tym miejscu przykład Szwajcarii, która ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 50% już w ciągu najbliższych lat, do czego zobligowała się w podpisanym blisko rok temu porozumieniu paryskim.

Konferencja poświęcona cleantech to kolejny krok do zbudowania świadomego biznesu w Polsce. Coraz to nowe idee oraz projekty poprzez tego rodzaju wydarzenia zrzeszają branżę w realizacji jej celów biznesowych bez szkody dla środowiska. To bardzo istotna kwestia zwłaszcza w świetle najnowszego raportu IPCC i konieczności przyspieszenia zielonej transformacji. W działania na rzecz bardziej przyjaznej przyszłości, u boku Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, włączył się również miesięcznik „Builder”, który już po raz kolejny patronuje medialnie konferencji Polish-Swiss Innovation Day. Oprócz niniejszej relacji z wydarzenia zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych z konferencji zrealizowanych w ramach Builder Movie TV i dostępnych na builderpolska.pl, YouTube oraz na naszych kanałach w mediach społecznościowych.


Zdjęcia: archiwum PSIG

open