Home Biznes i Ludzie 30 LAT NA TOPIE
30 LAT NA TOPIE
0

30 LAT NA TOPIE

0
0

Z Jackiem Łazuką, Product Managerem, ekspertem Balex Metal rozmawia Danuta Burzyńska, Redaktor Naczelna „Buildera”.

Danuta Burzyńska: Firma i marka Balex Metal są obecne na rynku od 30 lat. Jak wyglądał ich rozwój oraz jaki ładunek emocjonalny dzisiaj ze sobą niosą?

Jacek Łazuka: Historia firmy charakteryzuje się konsekwentnym inwestowaniem w innowacje. Jej właściciele podjęli przy tym szereg decyzji noszących znamiona wizjonerskich. Najlepszym tego przykładem są płyty izolacyjne z rdzeniem ze sztywnej pianki PIR. Płyty Thermano były pierwszym tego typu produktem wytwarzanym w Polsce. Na rynkach zachodnich to rozwiązanie było już powszechnie znane, a w Polsce tak bardzo innowacyjne, że nikt nie wróżył mu zbyt wielkiej przyszłości. Jak się okazało, płyty Thermano nie tylko dobrze się mają, ale ich technologia jest nieustannie rozwijana pod szczególne wymagania, m.in. branży przemysłowej, a kolejni producenci analogicznych produktów podążają szlakiem wytyczonym przez Balex.

Nadal mamy w Baleksie chęć na wielkie wyzwania. Dlatego jednym z motorów przy tworzeniu produktów jest propagowanie takich rozwiązań, które pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi i zmniejszą wpływ człowieka na otoczenie w sektorze budownictwa. I znów historia zatacza koło – Balex wkracza w nowe obszary, inwestując we własną infrastrukturę – panele fotowoltaiczne, zbiorniki odzyskiwania wody deszczowej. Konsekwentnie podejmujemy też działania, które mają nas doprowadzić do stania się podmiotem zeroemisyjnym oraz niewytwarzającym odpadów. Jednocześnie podejmujemy szereg inicjatyw, które mają podnieść świadomość pracowników i zaangażować ich w walkę o środowisko.

D.B.: Co jeszcze, Pana zdaniem, ma wpływ na permanentny rozwój flagowego produktu Waszej firmy –termoizolacji i płyt warstwowych?

J.Ł.: Termoizolacja Thermano i płyty warstwowe są marką samą w sobie. Klienci przyzwyczaili się, że są to produkty o najwyższej efektywności mierzonej na podstawie różnych parametrów. Oprócz tego w tych kategoriach produktowych wciąż dostarczamy nowe rozwiązania i kolejne warianty aplikacji. Jako przykładem posłużę się płytą ścienną PIR Light. Jest doskonała dla tych, którzy szukają dobrego izolatora w przystępnych cenach. Jej pomniejszone grubości skłaniają do przejścia od styropianu na tę bardziej ekonomiczną, a zarazem ekologiczną wersję izolacji. Jest przeznaczona zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Modyfikacja geometrii pozwoliła na maksymalizację powierzchni efektywnej przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich parametrów płyt z rdzeniem PIR. W dobie galopujących cen taka oferta jest bardzo zauważana oraz doceniana.

D.B.: Przypomnijmy, jak wiele zastosowań w obiektach magazynowych i przemysłowych mają produkowane przez Balex Metal płyty warstwowe.

J.Ł.: Płyty warstwowe to doskonały materiał konstrukcyjny, który wspiera suche techniki montażu. Zaczynając od aspektu oszczędności wody czy szybkości realizacji inwestycji, a kończąc na braku występowania takich problemów jak usterki wynikające z ograniczania czasu niezbędnego na odparowanie wody technologicznej. Płyty są elementem konstrukcyjnym oraz izolacyjnym, a jednocześnie mogą spełniać funkcje elewacji i pokrycia dachowego.

W obiektach magazynowych płyty mogą być zarówno ścianą, jak i elewacją o charakterze termoizolacyjnym. Tak samo w przypadku dachu – płyty o profilu trapezowym od strony zewnętrznej można użyć jako pokrycie dachowe, które będzie jednocześnie poszyciem od wewnątrz. Można też obłożyć płytą warstwową dachową starą powierzchnię dachu. Tego typu rozwiązania pozwalają na ich wykorzystanie w zależności od danego przypadku.

Zdjęcia arch. Balex Metal

Nasze płyty mogą mieć szczególny rodzaj okładziny wewnętrznej, która powoduje, że magazyn będzie spełniał specjalne wymagania, w tym podwyższone standardy higieniczne i korozyjne. Gruba, karbowana folia aluminiowa lub nienasycona żywica poliestrowa zbrojona włóknem szklanym to okładziny, które zapewniają, że wnętrze obiektu jest zabezpieczone przed lotnymi związkami organicznymi, jest odporne na korozję oraz ciężkie związki organiczne. Ponadto obiekt można czyścić myjkami ciśnieniowymi. Kolejna kwestia to rdzeń z twardej pianki poliuretanowej, który powoduje, że taki budynek jak magazyn jest optymalnie zaizolowany – co oznacza, że niezależnie od pogody wewnątrz można łatwo utrzymać stałą temperaturę.

D.B.: Czym wyróżniają się płyty firmy Balex Metal na tle konkurencji?

J.Ł.: Już kilkanaście lat temu, będąc pracownikiem innej firmy, słyszałem na budowach opinie, że im większy obiekt i im dłuższe płyty warstwowe, tym bardziej warto kupować je w Baleksie. Po prostu w kwestii montażu były najlepszym produktem na rynku. Przez te wszystkie lata staramy się wykorzystywać tę oraz inne przewagi rynkowe i nie utracić zaufania klientów. Nasze płyty mają nie tylko te certyfikaty, które są wymagane wprost przepisami prawa. Uzyskana Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD) świadczy o tym, że płyty Balex Metal spełniają najwyższe standardy pod względem oddziaływania produktu na środowisko. I zachowują te najwyższe normy podczas całego „cyklu życia” – od pozyskania materiałów poprzez produkcję, ich transport, montaż, użytkowanie, utylizację i recykling.

Ponadto sama oferta jest bardzo bogata. Stawiamy na produkty, które mają pomóc klientom w rozwiązaniu konkretnych problemów – przy termomodernizacji obiektów czy też przy obowiązku spełnienia szczególnych wymagań. Jednocześnie pamiętamy tym, aby i ten produkt, tak bardzo kojarzony z branżą przemysłową, był coraz bardziej atrakcyjny wizualnie – poczynając od palety kolorów, rodzaju profilacji, a kończąc na bardzo innowacyjnym wzornictwie. Niedawno zaproponowaliśmy płytę łupkową, czyli pierwszą płytę warstwową na rynku – o takich walorach dekoracyjnych. Jej wzór od strony zewnętrznej to imitacja łupka skalnego, który wygląda bardzo naturalnie. Zastosowanie płyty łupkowej jest możliwe na dachu skośnym oraz na ścianie, dając wyjątkowy efekt. A rdzeń PIR zapewnia dotychczasowe właściwości izolacyjne naszych płyt.

D.B.: Czy istnieje możliwość dopasowania produktów do projektów specjalnych, zgodnych z indywidualnymi potrzebami klienta, tzw. szytych na miarę?

J.Ł.: Choć mówimy o wielkiej skali produkcyjnej, jak najbardziej naszym celem jest zapewnić klientom dokładnie to, czego potrzebują. Dlatego firma konsekwentnie rozwija swoje centra w Bolszewie, Tomaszowie Mazowieckim, Długołęce, a wkrótce w kolejnych lokalizacjach. Praca, jaką wkładamy w ciągłe podnoszenie naszej sprawności operacyjnej, pozwala na przygotowywanie indywidualnych zamówień w coraz krótszych terminach. Ponadto udostępniamy klientom konfiguratory – nasze autorskie aplikacje online. Między innymi konfigurator dachów skośnych umożliwia szybkie wyliczenie materiałów potrzebnych na dach, w tym odpowiedniej warstwy termoizolacji. Tak samo jest w przypadku konfiguratora profili zimnogiętych, gdzie w prosty sposób można zaprojektować miejsca otworowań, a szczegółowy projekt umożliwia nam szybkie i precyzyjne wykonanie zamówienia.

D.B.: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu kolejnych lat tak prężnego rozwoju marki.

open