Home News 2021: rewelacyjny rok w ACCIONA
2021: rewelacyjny rok w ACCIONA
0

2021: rewelacyjny rok w ACCIONA

0
0

Deweloper podsumowuje zrealizowane projekty i zdradza ambitne plany na kolejne 12 miesięcy

Ukończenie i oddanie do użytku kolejnych inwestycji, ekspansja na nowe rynki w Polsce oraz prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie w obszarze diversity & inclusion – działający na polskim rynku od ponad 30 lat deweloper ACCIONA ma za sobą niezwykle udany rok. O realizacji założonych celów, nowoczesnym podejściu do zarządzania i ambitnych planach na nadchodzące 12 miesięcy opowiada Katarzyna Unold, Dyrektor Zarządzająca ACCIONA w Polsce.

2021 rok nad Wisłą upływał pod znakiem niepewności ekonomicznej wywołanej pandemią oraz szybującej inflacji. Wiele osób w tym czasie zdecydowało się na zmianę mieszkania, zakup własnego lokum lub też podjęło działania mające na celu zabezpieczenie oszczędności w gotówce czy na lokatach. – W minionym roku wielu Polaków postawiło na zakup mieszkania, co niewątpliwie sprzyjało dobrej koniunkturze w branży deweloperskiej. Nieruchomości wciąż stanowią jeden ze skuteczniejszych sposobów na ochronę kapitału przed spadkiem wartości pieniądza – tłumaczy Katarzyna Unold, Dyrektor Zarządzająca ACCIONA w Polsce. – Natomiast mimo iż obserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania zakupem u tzw. klientów gotówkowych, wciąż największą grupę kupujących stanowiły osoby, które przy zakupie mieszkania wspierały się kredytem hipotecznym. Pozwala to przypuszczać, że w znacznej mierze były to transakcje kupna mieszkania na własne potrzeby. Badania pokazują bowiem, że Polacy nie zmienili swojego podejścia do własności i mimo rosnących cen za metr kwadratowy, wciąż chcą mieszkać „na swoim”. Dodatkowo w obliczu ostatniego roku oraz pandemii część z nas po prostu zdecydowała się czy to na zakup własnego mieszkania, czy też na zmianę obecnego mieszkania na takie, które sprosta naszym potrzebom np. większe mieszkanie lub mieszkanie z ogrodem – dodaje Katarzyna Unold.

Ukończenie AR4 i U-City Residence

W 2021 roku ACCIONA ukończyła w Warszawie dwie kolejne inwestycje. AR4, zlokalizowana w samym centrum Miasteczka Wilanów, to już szósta inwestycja dewelopera w tej części Warszawy. W budynku mieści się 116 mieszkań oraz 10 usytuowanych na parterze lokali usługowych. I jak przystało na ACCIONA to nowoczesna i funkcjonalna architektura o kameralnym charakterze z dużymi oknami w otoczeniu zieleni. Budynek posiada pięć kondygnacji wraz z parterem oraz jedną kondygnację podziemną. Jego mieszkańcy mają do dyspozycji całodobową ochronę, plac zabaw, klub mieszkańca, monitoring, usługi w budynku, windę, rowerownię, wózkownie oraz dziedziniec. W sierpniu 2021 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na użytkowanie, a jej generalnym wykonawcą był Mostostal Warszawa.Zaledwie miesiąc później pozwolenie na użytkowanie otrzymała również kolejna realizowana przez ACCIONA inwestycja w Warszawie – U-City Residence. Osiedle zlokalizowane jest w willowej części dzielnicy Warszawa Ursus – Gołąbki i mieści się przy ulicy Henryka Brodatego. Budowa rozpoczęła się w lutym 2020 roku. Powstało tam 6 wielorodzinnych, wolnostojących budynków o niskiej zabudowie, liczących łącznie 171 mieszkań. To, co szczególnie wyróżnia tę inwestycję to sielankowy charakter zarówno osiedla jak i okolicy. Do głównych atutów tej części Warszawy należą niska zabudowa, bliskość zieleni, liczne place zabaw, parki, szkoły, przedszkole i żłobki. Jednocześnie pobliska, doskonale rozwinięta infrastruktura pozwala dotrzeć do centrum Warszawy w 20 minut (zarówno samochodem, jak i kolejami mazowieckimi).

Rozwój i ekspansja na nowe rynki w Polsce

Popyt na mieszkania w stolicy, podobnie jak i w całym kraju, nie maleje. Poważnym wyzwaniem, z którym muszą coraz częściej mierzyć się deweloperzy jest natomiast niska podaż gruntów budowlanych w Warszawie i związany z nią rosnący koszt budowy kolejnych nowych mieszkań. Dlatego ACCIONA już w 2021 po 30 latach realizowania projektów na terenie stolicy, rozpoczęła nowy rozdział w historii firmy, by umocnić swoją pozycję na rynku ogólnopolskim. W 2021 roku rozpoczęła się budowa osiedla BLANCO w Pruszkowie. – Wybór Pruszkowa jako kolejnego miejsca na realizację naszej inwestycji nie był przypadkowy. Szukaliśmy lokalizacji, która z jednej strony pozwoli nam zaoferować mieszkania w atrakcyjnej cenie, a z drugiej, dzięki doskonale rozwiniętej i dobrze funkcjonującej infrastrukturze, zapewni mieszkańcom dogodną komunikację z centrum Warszawy. Tworzymy kolejną inwestycję, co do której mamy pewność, że stanie się atrakcyjną i komfortową przestrzenią do życia – mówi Katarzyna Unold, Dyrektor Zarządzająca ACCIONA. BLANCO to docelowo 7 budynków, łącznie 300 mieszkań 2, 3 i 4 – pokojowych od 37,5m2 do 87 m2. BLANCO wyróżnia się na mapie Pruszkowa nowoczesną architekturą. Dodatkowo inwestycja znajduje się nieopodal centrum miasta i stacji WKD także lokalizacja tej inwestycji to jej duży atut.

To jednak nie koniec ambitnych planów dewelopera. Na 2022 rok zaplanowany jest start realizacji dwóch kolejnych pozawarszawskich projektów, tym razem na terenie Trójmiasta. Gdańsk i Gdynię już od lat charakteryzuje stale rosnący popyt na rynku pierwotnym, zarówno w kategorii mieszkań, jak i lokali użytkowych o wysokim standardzie wykończenia i przystępnej cenie za metr kwadratowy. W portfolio dewelopera ACCIONA znajduje się niezwykle atrakcyjny teren zlokalizowany na Dolnym Mieście w Gdańsku, przy ul. Kamienna Grobla 28/29 – powstanie tutaj inwestycja o charakterze mieszkaniowo – komercyjnym (z usługami na parterze). To dawna Fabryka Batyckiego, w której przed wojną funkcjonowały zakłady usługowe, a w późniejszym czasie odbywały się tam spotkania ludzi ze świata kultury i biznesu. Realizowana przez ACCIONA w tym miejscu inwestycja stanowić będzie harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności. Dwa dawne budynki fabryczne, położone przy samej Motławie, zostaną odrestaurowane tak, by pełniły funkcję lokali mieszkalnych i apartamentów wraz z lokalami usługowymi na parterze. Natomiast działka od strony ulicy Jałmużniczej wzbogacona zostanie o nowoczesny budynek mieszkalny o minimalistycznej, nowoczesnej architekturze. Deweloper już teraz planuje też realizację kolejnej trójmiejskiej inwestycji. Zakłada ona stworzenie komfortowego i przystępnego cenowo osiedla mieszkaniowego na terenie Gdyni, którego wyróżnikiem będzie połączenie bliskości miasta i natury. Szczegóły na temat inwestycji zostaną ujawnione już na początku 2022 roku.

ACCIONA – światowy lider w zakresie różnorodności i inkluzji

Rozwój biznesu to dla ACCIONA również budowanie pozytywnego i przyjaznego środowiska pracy. Odzwierciedlają to nie tylko relacje z podwykonawcami, współpracownikami czy klientami, ale też globalne niezależne rankingi. Już drugi rok z rzędu, w październiku 2021 roku ACCIONA wybrana została jedyną firmą z sektora budowlanego i inżynieryjnego na świecie, uwzględnioną w Refinitiv Global Top 100 Diversity and Inclusion Index. W ogólnej klasyfikacji zajęła 36. miejsce. Wyróżnienie to odzwierciedla przyszłościową politykę ACCIONA w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz zarządzania, czyli ESG (z ang. Environmental, Social Responsibility, Governance), a także infrastruktury i energii odnawialnej oraz zaangażowania na rzecz równości płci, zawierania umów sprzyjających inkluzji i integracji społecznej oraz szkolenia w zakresie różnorodności kulturowej dla 38 000 pracowników, obejmujących 131 narodowości w ponad 40 krajach. Troska o różnorodność i inkluzję w miejscu pracy to wartości, które również na tle deweloperów w Polsce wyróżniają firmę ACCIONA. Doskonale odzwierciedla to między innymi udział zatrudnionych w firmie kobiet, które stanowią aż 78% całego zespołu. – Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią grupy, która tak dynamicznie rozwija się w obszarach budowania zdrowego środowiska pracy opartego na wzajemnym poszanowaniu, tolerancji oraz współpracy – mówi Katarzyna Unold. – Te wartości przyświecają także kulturze pracy w ACCIONA. Jesteśmy postępową firmą o bardzo wysokich standardach. Cenimy sobie partnerstwo i wzajemne poszanowanie w stosunkach biznesowych. Staramy się innych inspirować do zmian na lepsze, większej otwartości na ludzi oraz działań na rzecz środowiska – dodaje Katarzyna Unold.

Wsparcie dla lokalnych społeczności

ACCIONA aktywnie angażuje się też we wsparcie lokalnych społeczności. Deweloper chętnie podejmuje również nietypowe inicjatywy, których przykładem może być akcja zorganizowana jeszcze w grudniu ubiegłego roku na rzecz Powiślańskiej Fundacji Społecznej. Uroczystość zawieszenia wiechy to zgodnie z tradycją święto pracowników. Deweloper postanowił jednak wykorzystać tę okazję nieco inaczej i zainicjował powiązanie „wiechy” z akcją charytatywną, w której za namową ACCIONA udział wziął także generalny wykonawca oraz odpowiadające za projekt studio architektoniczne. Jak podkreśla Katarzyna Unold, to na pewno nie ostatnia tego typu inicjatywa, ponieważ utrzymamy nasz pomysł w realizacji przy kolejnej wiesze. Sam pomysł ma szansę zrewolucjonizować koncepcję wiechy w Polsce. Miarą sukcesu są dla nas nie tylko zrealizowane w ciągu roku projekty, ale przede wszystkim satysfakcja płynąca ze świadomości, że możemy częścią tego sukcesu podzielić się z innymi. Tak jak celem wiechy jest zagwarantowanie nieruchomości oraz jej mieszkańcom dobrego życia i opieki przez siły natury, tak celem ACCIONA jest polepszanie jakości życia ludzi, nie tylko poprzez tworzenie przyjaznych osiedli mieszkaniowych, ale także poprzez wspieranie lokalnych społeczności – mówi Katarzyna Unold.

ACCIONA opowiada się za wciąż jeszcze niestandardowym sposobem prowadzenia działalności, wykraczającym wyłącznie poza interesy ekonomiczne. Podejście to doceniają zarówno klienci, jak i podwykonawcy czy partnerzy biznesowi dewelopera. Motto grupy brzmi: Business as unusual, w centrum działań Grupa ACCIONA stawia bowiem człowieka i jego potrzeby. – Chcemy inspirować do czynienia dobra, by nasze projekty przekładały się na dobrobyt, nie tylko naszych klientów, ale także całej społeczności – podsumowuje Katarzyna Unold.

open