Home Biznes i Ludzie 10 LAT SWISSPACER W POLSCE
10 LAT SWISSPACER W POLSCE
0

10 LAT SWISSPACER W POLSCE

0
0

Firma SWISSPACER otworzyła swoją polską siedzibę w Gliwicach 30 sierpnia 2011 roku. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło. Dziś w samej Polsce zatrudnia niemal 90 osób i jest uważana za największego pracodawcę w branży w kraju. O swoich doświadczeniach w pracy opowiada czworo członków załogi.

Builder: Byli Państwo jednymi z pierwszych pracowników, kiedy otwierano zakład w Gliwicach. Co utkwiło Wam w pamięci z tamtego okresu?

Ewa Reis: Kiedy dołączaliśmy do zespołu SWISSPACER, liczył on zaledwie 12 osób, wśród których był dyrektor zakładu, koledzy z produkcji i jeden pracownik biurowy. Stanowiliśmy bardzo małą grupę zmotywowanych ludzi, gotowych stawić czoła nieznanemu. Aby zdobyć know-how, wszyscy rozpoczęliśmy szkolenia w innych oddziałach SWISSPACER w Szwajcarii i Niemczech. Jak każdy startup, był to niezwykle wymagający projekt. Obiekt w Gliwicach został zbudowany od podstaw w ciągu 6 miesięcy. Po tym czasie wszyscy mogliśmy rozpocząć naszą przygodę w firmie.

Z perspektywy 10 lat z przyjemnością obserwujemy, jak firma się rozwijała i przekształcała. W roku 2011 korzystaliśmy tylko z części budynku z dwiema liniami produkcyjnymi oraz małym magazynem. Obecnie wykorzystywany jest cały obiekt – biura, kolejne linie produkcyjne, profesjonalnie wyposażony magazyn. Zapewniamy również wielojęzyczną obsługę klienta.

Mariusz Dendra: W sierpniu 2011 r. wyprodukowaliśmy pierwsze ramki dystansowe. W tym czasie zaopatrywaliśmy tylko naszą centralę w Niemczech. W kolejnych latach zaczęliśmy świadczyć usługi dla Saint-Gobain Glass oraz Glassolutions Polska. W miarę rozwoju firmy, a także zatrudniania kolejnych osób w dziale produkcji oraz obsługi klienta, zwiększaliśmy produkcję. Co więcej, poszerzaliśmy grono odbiorców – zaczęliśmy dostarczać towar bezpośrednio do polskich odbiorców zewnętrznych, na Ukrainę, na rynki azjatyckie do Korei Południowej, Chin i Japonii, do Kanady, USA oraz do zakładu SWISSPACER w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, zapewniamy nie tylko transport drogowy, ale również morski i lotniczy. W tym się wyspecjalizowaliśmy, a także dzięki długoletniej współpracy z naszymi spedytorami jesteśmy w stanie wspierać klientów w najdalszych zakątkach świata, zapewniając im najlepszą obsługę.

Jako pracownicy najbardziej cenimy sobie rodzinną atmosferę panującą w zakładzie w Gliwicach. Mimo że liczba współpracowników wzrosła do około 90 osób, dbamy o nasze dobre samopoczucie i do tego aspektu przykładamy ogromną wagę. Naszym zdaniem wynika to z wartości oraz ideałów, jakimi się kierujemy a nasz personel jest naprawdę zaangażowany w to, co robi.

B: Jest Pan odpowiedzialny za zakłady produkcyjne SWISSPACER na całym świecie. Patrząc wstecz, co może Pan powiedzieć o zakładzie w Gliwicach i czy może Pan zdradzić, co czeka nas w przyszłości?

Matthias Bach: Niebywały wzrost w ostatnich latach sprawił, że placówka SWISSPACER w Gliwicach stała się dziś sercem naszej europejskiej sieci produkcyjnej i logistycznej. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, takim jak systemy transportowe bez kierowców, zautomatyzowane linie produkcyjne lub wysoce wydajne systemy załadunku kontenerów zagranicznych, w Gliwicach udało się wdrożyć wysokie, szwajcarskie standardy jakości. W ten sposób zakład sprostał roli lidera rynku, również dzięki wysokiej niezawodności oraz doskonałej obsłudze klienta. Oprócz mocno rozwiniętego wewnętrznego zespołu sprzedaży, którego pracownicy posługują się biegle wszystkim kluczowymi językami, mamy teraz również lokalnego technologa, który wspiera klientów w Europie Wschodniej w prawidłowej obsłudze i wykorzystaniu naszych produktów. W tym zakresie oczekiwania zostały nawet przekroczone pod względem wzrostu, pozycji rynkowej, a także postępu technologicznego.

A to przecież jeszcze nie koniec – codziennie pracujemy nad utrzymaniem i zapewnieniem jakości naszych produktów na stałym, wysokim poziomie. Ponadto nadal inwestujemy w przyszłościowe technologie, obsługę klienta oraz badania i rozwój, aby w dalszym ciągu udowadniać, że SWISSPACER oferuje najlepszy na rynku pakiet usług z zakresu ciepłej ramki.

B: Co z Pana punktu widzenia wyróżnia zakład w Gliwicach?

Rafał Rączka: Od pierwszego dnia pracy w SWISSPACER byłem pod wrażeniem wysokiej jakości i skali lokalnej produkcji ciepłej ramki. Oczywistym był dla mnie fakt, że zakład w Gliwicach idealnie łączy wszystkie najistotniejsze aspekty doskonale prosperującego zakładu: gwarantuje wyjątkowo sprawną produkcję, obsługę logistyczną, krótkie terminy dostaw, a jednocześnie opracowuje ambitne plany zwiększania sprzedaży na rynku lokalnym. Czas pokazał, że rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Z perspektywy ostatnich lat widzę, że przy aktywnym wsparciu marketingowym i sprzedażowym duża część największych polskich firm z obu sektorów – produkcji szyb zespolonych oraz okien – bardzo silnie identyfikuje się z marką SWISSPACER, a także szeroko promuje ją w swojej komunikacji rynkowej. Dziś, po kilku latach, polski zespół sprzedaży jest odpowiedzialny za działania w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Estonii, na Ukrainie i Białorusi. Nasi lokalni klienci reprezentują wiodących światowych producentów szyb zespolonych oraz okien – zarówno pod względem ilości, jak i bardzo wysokiej jakości, SWISSPACER, tak jak na początku, pozostaje synonimem ramki dystansowej o niezrównanych parametrach jakościowych.


SWISSPACER to firma obecna na całym świecie, lider innowacji w dziedzinie ciepłych ramek dystansowych. Jej produkty wyróżniają się doskonałymi parametrami funkcjonalnymi i dopracowaną estetyką. Ważnym elementem oferty jest membrana SWISSPACER AIR, która umożliwia wyrównanie ciśnienia w szybach zespolonych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1998 r. i należy do Grupy Saint-Gobain.

Zdjęcie arch. SWISSPACER

open