Home Architecture Design Food Town w Fabryce Norblina
Food Town w Fabryce Norblina
0

Food Town w Fabryce Norblina

0
0

Food Town to przestrzeń gastronomiczna w zrewitalizowanej Fabryce Norblina, obejmująca pięć zabytkowych hal fabrycznych dawnego wydziału mechanicznego, prasy 1000T i trawialni oraz hal wykańczalni. Łączna powierzchnia zajmująca ok. 3500 m2 sprawia, że to największe tego typu miejsce w Warszawie z dwudziestoma trzema różnorodnymi konceptami gastronomicznymi i z czterema oryginalnymi barami.

Główną regułą w projektowaniu poszczególnych etapów przestrzeni gastronomiczno-rozrywkowej we wnętrzach zabytkowych budynków dawnej Fabryki Norblina była zasada kontynuacji autentyzmu oraz zachowania w jak największym stopniu substancji zabytkowej. Naszym celem było wkomponowanie nowych funkcji gastronomicznych i rozrywkowych w zabytkowe zabudowania w sposób, który kontrastowałby z substancją historycznej, fabrycznej architektury o mocnej, dominującej formie, a jednocześnie nie stanowiłby konkurencji w zakresie skali i formy. Ważne było, aby w takim zestawieniu budynki historyczne zachowały swój unikalny charakter, a nowa funkcja była dla odwiedzających konsumentów elementem naturalnie i przyjaźnie komponującym się z otoczeniem fabrycznych hal.

Od początku projektu podstawową ideą była koncentracja multikulturowej oferty gastronomicznej, podzielonej lokalizacyjnie na pięć naw hal fabrycznych. Innowacyjna forma stanowiła kompromis między konkurencyjnością dla zachowania pofabrycznego charakteru a oczekiwaniami współczesnego konsumenta. Chcieliśmy osiągnąć efekt wizualny budujących się przez dekady miejskich dzielnic, ulic, skwerów i lokalnych sklepików, naturalnego nawarstwiania się szyldów, witryn oraz różnorodności kolorystycznych, w zależności od rodzaju serwowanych w Food Town posiłków. Założeniem projektu było osiągnięcie takiej formy bazowej dla poszczególnych konceptów gastronomicznych, aby zarówno dopasowanie technologii, jak i wystroju odrębnych lokali było łatwe do wprowadzenia na każdym etapie użytkowania obiektu.

Przyjęliśmy zasadę podziału zabytkowych hal tematycznie, wzorując się na podziale technologicznym działającej w przeszłości fabryki.

W hali śniadaniowej, w której znajduje się doświetlona przez okna fabryczne ściana, inspiracją jest światło i atmosfera poranka spędzanego na werandzie malowniczego miejskiego podwórka. W tej przestrzeni charakterystyczne jest drzewo z rozpościerającymi się gałęziami pod więźbą dachu oraz markizy, huśtawka i miękkie siedzenia. W wystroju dominują jasne barwy i naturalne materiały. Punkty gastronomiczne zostały zaprojektowane w sposób pozostawiający swobodę aranżacji dla poszczególnych najemców tak, aby zapewnić autentyczność i utrzymać zasadę przewodnią w Food Town, czyli zmienność oraz możliwość ciągłego urozmaicania i rozwoju elementów własnej identyfikacji indywidualnych konceptów.

Kolejnym pomysłem było stworzenie strefy centralnej, z ofertą kuchni ciepłej, od polskiej po amerykańską, w której dominującym elementem jest główny bar alkoholowy – Old Shaker. Jego inspiracją architektoniczną był produkowany w czasach świetności Fabryki Norblina shaker barmański. W tej strefie, poniżej drewnianej więźby dachowej podwieszone zostały miedziane kadzie browarnicze. Całość założenia baru i jego klasycznej formy podkreślają elementy widocznej technologii warzelniczej. Mimo skali inwestycji, można się tutaj poczuć swobodnie przez przytulny charakter miejsca.

W tej części budynku, w trzeciej jego nawie, powstała strefa eventowo – koncertowa z centralnie umieszczoną sceną, lożami z kanapami, stolikami oraz kolejnym barem. Bar Gimlet został urządzony w klasycznym stylu retro – glamour, z wykorzystaniem drewna, cegieł i stali.

W przeciwległym budynku, z uwagi na koncentrację konceptów azjatyckich, podjęliśmy próbę stworzenia namiastki Chinatown. Podobnie jak w przypadku hali śniadaniowej i centralnej, został przygotowany kompaktowy plan pozwalający na plastyczne wpasowanie niezbędnej technologii oraz indywidualnych projektów orientalnych stoisk. Motywem przewodnim są tu pagodowe daszki oraz ulice ze street foodem wprost z azjatyckich metropolii, chociaż nie tylko. Przeważa tutaj motyw lampionów oraz neonów, azjatyckich czcionek i budowanych przez lata naleciałości w postaci różnorodnych mebli, zwieszonych instalacji, skrzynek, zużytych beczek, a także innych sprzętów. Założeniem dla tej części było stworzenie strefy, która nigdy nie zamknie się w postaci jednolitego projektu. Odpowiednie przygotowanie całości koncepcji pozwala na niemal nieograniczone zmiany w zakresie scenografii, jaką tworzą poszczególne koncepty, ich fronty czy logotypy.

Strefa gastronomiczna Food Town zajmuje pięć zabytkowych hal Fabryki Norblina, przedzielonych pasażem z odtworzoną posadzką ceglaną. To ewidentny kontrast dla nowo zaprojektowanych żelbetowych ścian szczytowych poszczególnych naw, które zostały odtworzone w tym materiale celem odróżnienia od historycznej cegły i upamiętnienia momentu rozdzielenia hal prowadzonymi działaniami wojennymi. W posadzce poszczególnych hal zachowano autentyczne żeliwne płyty posadzkowe oraz fragmenty historycznych torowisk, po których poruszały się wózki transportowe. Fabryczne oprawy oświetleniowe oraz drewniana więźba dachowa uzupełniają wyjątkowy industrialny charakter tego miejsca.


Zdjęcia arch. Food Town

open