Home Builder Awards BUDOWLANA FIRMA ROKU 2021 JEMS ARCHITEKCI SP. Z O.O. – BUDOWLANA FIRMA ROKU 2021
JEMS ARCHITEKCI SP. Z O.O. – BUDOWLANA FIRMA ROKU 2021
0

JEMS ARCHITEKCI SP. Z O.O. – BUDOWLANA FIRMA ROKU 2021

0
0

JEMS Architekci od ponad 30 lat tworzy projekty architektoniczne, które zmieniają krajobraz polskich miast. Pracownia została założona w 1988 roku, ale zespół architektoniczny stanowiący fundament biura działa nieprzerwanie od początku lat 80. Dzisiaj JEMS to 8 wspólników i partnerów oraz ponad 60 współpracowniczek i współpracowników.

OBSERWACJA, INTUICJA I WIEDZA JAKO KLUCZ DO ARCHITEKTURY

JEMS jest biurem otwartej dyskusji, a partnerską współpracę realizujemy w formule warsztatowej, przy współuczestnictwie całego zespołu. Tworzymy przestrzeń rozmów, poszukiwań, wymiany idei oraz poglądów. Nasze projekty opierają się na przekonaniu, że odczytywanie kultury, historii, kontekstu miejsca i potrzeb człowieka są warunkiem oraz podstawą tworzenia architektury. Próbujemy odnaleźć to, co jest dla poszczególnych zagadnień specyficzne. Pragniemy zdefiniować temat tak, aby stał się kanwą poszukiwań architektonicznych. Przemierzamy obszary, które często nie dają szans na sformułowanie szybkiej, jednoznacznej i syntetycznej odpowiedzi projektowej. Nie marzyliśmy nigdy o uniwersalnej metodzie-strategii, ponieważ wierzymy w wartość powolnego odkrywania, studiowania przez obserwacje, obrazy czy skojarzenia poparte wieloletnim doświadczeniem. Odwołujemy się do tego, co ponadhistoryczne: do porządku, tektoniki, fascynacji naturalnymi możliwościami materiałów, światła, upływającego czasu, proporcji oraz reguł budowy formy.

Intensywny rok 2021 obfitował w prace nad ciekawymi, złożonymi projektami. Wśród skończonych realizacji nie sposób pominąć projektów, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie lata. W pierwszej połowie roku oficjalnie otworzył się pierwszy z trzech budynków LPP Fashion Lab w centrum Dolnego Miasta w Gdańsku. Ich charakter nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części miasta, industrialny styl determinuje użycie surowego betonu i przeszkleń na dużych powierzchniach fasady. Dziedziniec, wokół którego zostaną rozmieszczone wszystkie budynki zespołu, będzie pełnić rolę otwartej przestrzeni spotkań.

Rok zamykamy z pełnymi życia Browarami Warszawskimi. To kompleks złożony z budynków mieszkalnych i biurowych, odrestaurowanych zabytkowych obiektów oraz otwartych na miasto przestrzeni publicznych. Ma on być żywym, multifunkcjonalnym fragmentem warszawskiej Woli. Realizacja tego obiektu to wynik długich studiów nad sposobem ożywienia i włączenia w istniejącą już tkankę miasta terenów dawnych zakładów piwowarskich Haberbusch Schiele. Nowopowstałe budynki nawiązują proporcjami oraz tektoniką elewacji do historycznej zabudowy. Różnorodne elementy Browarów Warszawskich spajają przestrzenie publiczne – ulice, place i ogrody, harmonijnie wkomponowane między zabudowę.

Rozpoczęliśmy również budowę apartamentowców w Poznaniu, przy ulicy Solnej. To realizacja, w której mocno podkreślamy symbiozę między architekturą a środowiskiem. Miękkie, lekko pofałdowane ściany nowych budowli będą się przenikać ze starymi drzewami, rzucającymi cień na światłocieniowe elewacje. Cechy te podkreśli dobór materiałów takich jak gruby, szlachetny tynk o miękkiej piaskowo-wapiennej fakturze, drewniane okna i wykończenia loggii w formie delikatnych, plecionych barierek.

Pracujemy również nad rewitalizacją pohutniczego obszaru miasta w północnej części Katowic, w ramach projektu Nowy Wełnowiec. Koncepcja zakłada stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni, w większości złożonej z terenów zielonych. Chcemy pokazać, iż to, co dzieje się między budynkami, jest często ważniejsze od samych budynków, że struktura nowych założeń miejskich powinna wspomóc życie oraz kontakty społeczne, a także spełniać wszelkie wymogi środowiskowe związane z ekologią.


https://jems.pl/

https://www.facebook.com/JemsArchitekci

open