Home Komentarze W perspektywie duży biznes
W perspektywie duży biznes
0

W perspektywie duży biznes

0
0

Modernizacja w Energetyce Cieszyńskiej to pierwszy projekt typowo energetyczny, który Unibep SA zrealizuje w segmencie budownictwa energetyczno-przemysłowego. Dlaczego zdecydowaliśmy się zainwestować w ten obszar? To dobry czas na poważne włączenie się naszej firmy w zmiany rynkowe oraz transformację energetyczną w Polsce. Komentarz Przemysława Janiszewskiego, Dyrektora Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA.

Rynek energetyczny do 2030 roku będzie wart kilkaset mld zł – takie są szacunki. Po pierwsze jest to rynek stabilny, który w moim odczuciu będzie rósł. Dlaczego? Presja Unii Europejskiej, konieczność modernizacji krajowej energetyki, będą wymagały szybkich działań. Po drugie dynamiczny wzrost cen paliw powoduje, że przemysł będzie szukał nowych rozwiązań i nowych technologii. To wszystko wymusza zmiany, na które musi reagować branża budowlana. Trendy wskazują, że będzie coraz mniej budownictwa kubaturowego, a coraz więcej energetyczno-przemysłowego, w tym budownictwa specjalistycznego, połączonego z technologią. My w Unibep myślimy o przyszłości, o rozwoju i o zmianach rynkowych. Dlatego zupełnie oczywiste było dla nas podjęcie decyzji o włączeniu się w transformację energetyczną.

Modernizacja w Energetyce Cieszyńskiej to nasz historyczny projekt i pierwszy podpisany w ramach nowego segmentu energetyczno-przemysłowego, który formalnie w Unibep SA funkcjonuje od niedawna. Umowa dotyczy dostosowania źródła ciepła w Energetyce Cieszyńskiej do obowiązujących przepisów ochrony środowiska. Kolejne umowy, które podpisaliśmy, to projekt budowy nowego kompleksu Olefin III w zakładzie produkcyjnym PKN ORLEN SA w Płocku oraz wykonanie zespołu obiektów w ramach budowy kompleksu Polimery Police dla Hyundai Engineering Oddział w Polsce.

Biznes energetyczno-przemysłowy to w perspektywie duży rynek. Musimy jednak mieć świadomość, że wchodząc w projekty technologiczne, bierzemy na siebie większe ryzyko. Ale jest też bonus w postaci wyższej marży. Oczywiście trzeba takimi procesami efektywnie zarządzać. Na rynku zachodzi duża zmiana – potencjalni klienci coraz częściej oczekują, że wykonawca przyjdzie do nich z kompleksową usługą. I my również o tym myślimy. Naszym celem jest bycie postrzeganym na rynku jako wykonawca, któremu można powierzyć budowę ambitnego projektu –
od dokumentacji projektowej przez realizację obiektów budowlanych, konstrukcji stalowych, po dostawę i montaż technologii, AKPiA oraz instalacji wspomagających, kończąc na procesie rozruchu i uruchomienia.

W jaki segment celujemy? Nie chcemy być na całym rynku, koncentrujemy się na wybranych obszarach: zamierzamy wchodzić w projekty kogeneracyjne, chcemy modernizować źródła energii na zero- i niskoemisyjne, pomóc samorządom w problemach ze śmieciami, ale także będziemy zajmować się serwisem oraz remontami. Interesuje nas także przemysł ciężki – chemiczny, petrochemiczny. Jeśli w Polsce udowodnimy, że potrafimy robić poważne projekty w segmencie energetyczno-przemysłowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ze swoimi kompetencjami wyjść na rynki zagraniczne. To jest nasz cel na 2023 rok.

I już na koniec warto dodać, że Komitet Energii Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, w grudniu 2021 r. opublikował Kodeks Dobrych Praktyk dla Branży Energetycznej. Kodeks jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost liczby zadań inwestycyjnych w branży energetycznej, które będą zmuszeni podjąć wszyscy interesariusze sektora w najbliższym czasie. Dokument ma stanowić podstawę w relacjach Inwestor–Wykonawca i w efekcie przyczyni się do przyspieszenia energetycznych inwestycji w naszym kraju. Zachęcam
do zapoznania się z treścią Kodeksu, który powstał we współpracy firm z branży energetycznej i budowlanej.


PRZEMYSŁAW JANISZEWSKI

Absolwent Politechniki Białostockiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył również studia Master of Business Administration na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także International Institute for Management Development w Szwajcarii oraz IESE Advanced Management Program w Barcelonie. Jest menedżerem z ponad 20-letnim doświadczeniem w kraju i za granicą. Zajmował kluczowe stanowiska menedżerskie w takich firmach, jak: Skanska, Polimex Mostostal, Colas, Siemens.

open