Home Biznes i Ludzie BUDIMEX NIE ZWALNIA TEMPA
BUDIMEX NIE ZWALNIA TEMPA
0

BUDIMEX NIE ZWALNIA TEMPA

0
0

Ponad pół wieku na rynku budowlanym, nie zamierza ustąpić z wypracowanej pozycji lidera, a co więcej, wyznacza kierunki zmian dla swojej konkurencji i przoduje we wdrażaniu nowinek technicznych. Mowa o firmie Budimex. O tym, jak utrzymać silną pozycję na rynku, a także o największych realizacjach z ostatniego czasu w portfolio opowiada w rozmowie z Natalią Chylińską – JAKUB NAGRABA, Dyrektor Budownictwa Ogólnego Budimex SA.

Natalia Chylińska: Ponad 50 lat na rynku. Od wielu lat niezmiennie na pozycji lidera. Trudniej zdobyć tę pozycję czy się na niej utrzymać?Jakub Nagraba: Zarówno zdobycie pozycji lidera, jak i późniejsze jej utrzymanie wymaga systematycznej pracy. Przez ponad 50 lat obecności na rynku Budimex osiągnął wiele sukcesów, jednocześnie podnosząc jakość życia milionów Polaków. Mając tak duże doświadczenie, nie spoczęliśmy na laurach. Ciągle się rozwijamy i wprowadzamy w życie innowacyjne rozwiązania. W ramach zrównoważonego budownictwa coraz więcej inwestujemy w zielone technologie. Chcemy, aby do 2030 roku cała energia, jaką wykorzystujemy, pochodziła z zielonych źródeł. Ponadto testujemy możliwości ponownego zastosowania odpadów budowlanych, zastępujemy klasyczne materiały kompozytami lub zamiennikami ekologicznymi, wykorzystujemy możliwości prefabrykacji. Podczas realizacji kontraktów aktywnie stosujemy nowoczesne rozwiązania, takie jak np. technologia BIM, drony, scanning 3D czy robotyzacja procesów. W zeszłym roku zakończyliśmy realizację Centrum Badań i Rozwoju dla PKN Orlen w Płocku. Budujemy najnowocześniejszą w Polsce fabrykę leków onkologicznych dla Polfa Tarchomin w technologii BIM. Realizujemy także najnowszy zakład przemysłowy dla PepsiCo w Środzie Śląskiej o powierzchni 54 700 m2. Budynek będzie wyposażony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Chcemy być liderem na rynku, podchodzimy do naszych realizacji rzetelnie, z zachowaniem terminów oraz najwyższych standardów środowiskowych, stale podnosząc kwalifikacje naszych pracowników.

N.Ch.: Tematem ostatnio niezwykle gorącym jest to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Czy Budimex w jakiś sposób odczuł konsekwencje działań wojennych? Jak reagujecie na bieżące wydarzenia?

J.N.: Na tę chwilę Budimex nie odnotował większej liczby przypadków powrotu pracowników z Ukrainy do ojczyzny. W innej sytuacji są niestety nasi podwykonawcy, u których ze względu na wojnę absencja zatrudnionych może wynieść aż 30%. Na dziś nie ma istotnego zagrożenia dla harmonogramów większości prowadzonych przez nas kontraktów. Podstawowym problemem jest zapewnienie ciągłości dostaw wybranych materiałów na czas montażu. Oczywiście cały czas monitorujemy sytuację i jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy reagować odpowiednio do sytuacji. Co też ważne, nasi pracownicy z Ukrainy, którzy wyrażają chęć powrotu do ojczyzny, bez żadnych przeszkód mogą to zrobić. My ze swojej strony gwarantujemy, że ich miejsca pracy będą na nich czekać. Pomagamy naszym ukraińskim pracownikom oraz ich rodzinom przede wszystkim finansowo i logistycznie, organizując m.in. przyjazdy do Polski oraz zakwaterowanie. Na prośbę lekarzy ze Lwowa dostarczyliśmy również spory transport specjalistycznych leków do Szpitala Dziecięcego we Lwowie. Prowadzimy zbiórkę funduszy wśród pracowników, którą podwoimy jako pracodawca. Zależy nam na tym, aby nieść długoterminową pomoc. Natomiast jeśli chodzi o konsekwencje obecnej wojny, dla całej branży jedną z nich jest z pewnością dalszy wzrost cen materiałów budowlanych. Przykładowo ceny stali, które powoli się już stabilizowały, w ujęciu za I kwartał 2022 roku wzrosły średnio o 110–140% w stosunku do I kwartału 2020 roku. Podobnie ceny asfaltu są większe o ok. 70%, płyty OSB o ok. 80%, nie wspominając już o energii elektrycznej, której cena wzrosła o ok. 250%. Co też trzeba podkreślić, Budimex jako firma odpowiedzialna społecznie w geście solidarności z Ukrainą zaprzestała współpracy z dostawcami z Rosji i Białorusi. Budujemy w większości z polskich surowców oraz we współpracy w 90% z polskimi podwykonawcami.

N.Ch.: Mimo wszystko trzeba wciąż działać i realizować swoje zamierzenia. Budimex, mając tak ugruntowaną pozycję w branży, na przestrzeni ostatnich lat był zaangażowany w wiele kontraktów. Które z niedawno realizowanych inwestycji są szczególnie istotne?

J.N.: Wśród naszych ostatnich realizacji z pewnością warto wymienić takie projekty jak zaawansowane konstrukcyjnie oraz technologicznie wspomniane wcześniej Centrum Badań i Rozwoju PKN Orlen w Płocku. Inwestycja ta była realizowana w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction). Poza projektem naszym zadaniem było zbudowanie, a także wyposażenie budynków CBR „pod klucz” wraz z uruchomieniem dostarczonego sprzętu, m.in. aparatury pomiarowej i laboratoryjnej. Takie kontrakty wymagają największego doświadczenia oraz potencjału od generalnego wykonawcy. Jednym z większych projektów była też budowa Centrum Serwisowania Silników Lotniczych dla XEOS w Środzie Śląskiej. Wymienić można również Monopolis w Łodzi, nominowane do MIPIM Awards 2020. To najbardziej prestiżowy ogólnoświatowy konkurs branży nieruchomości na świecie. Monopolis znalazło się wśród czterech najlepszych inwestycji, obok Singapuru, Montrealu i Bangkoku. Obiekt zdobył również polską nagrodę Budowa Roku 2020, podobnie jak modernizowana przez nas Wola Retro w Warszawie.

N.Ch.: Portfolio obecnych realizacji jest również zapewne długie. Jakie najważniejsze inwestycje, te w trakcie realizacji, warto wymienić?

J.N.: Z pewnością takim projektem jest budowa zakładu produkcyjnego PepsiCo w Środzie Śląskiej, który jest największą inwestycją PepsiCo w Polsce i jednocześnie ma bardzo duże znaczenie dla polskiej gospodarki. To szczególnie ważny kontrakt, o wartości ponad 350 mln zł. Powstająca fabryka ma być neutralna klimatycznie oraz zostać wyposażona w zaawansowane i najbardziej efektywne technologicznie linie produkcyjne. Oprócz tego aktualnie realizujemy m.in. budowę Centrum Administracyjnego w Ciechanowie oraz końcową fazę przebudowy Teatru Polskiego w Szczecinie. Nowy budynek teatru będzie znajdował się 2 metry poniżej poziomu morza. Konieczne więc było obniżenie zwierciadła wody gruntowej. Wywieziono ponad 60 tys. metrów sześciennych ziemi i przepompowano ok. 150 tys. metrów sześciennych wody gruntowej. Realizujemy obecnie około 90 budów kubaturowych w Polsce – od Szczecina aż po Rzeszów.


Zdjęcia arch. Budimex

open