Home Komentarze Zadaszyć przyszłość
Zadaszyć przyszłość
0

Zadaszyć przyszłość

0
0

„Podnoszenie kwalifikacji, uzyskiwanie certyfikatów i ciągłe doszkalanie się powinno być stałym elementem działania każdego fachowca, a szczególnie dekarza. Inwestorzy chcą mieć profesjonalnych wykonawców z dużym doświadczeniem oraz znajomością najnowszych materiałów i technologii”. Komentarz BOGDANA KALINOWSKIEGO, Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Dach chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi, przez co jest bardzo ważnym jego elementem. Wymagania dotyczące kwalifikacji ludzi zajmujących się wykonywaniem zarówno konstrukcji, jak i pokryć dachowych powinny być więc bardzo wysokie. Konsekwencją tego jest potrzeba rozwoju dekarzy oraz ich firm, a także promowanie tego zajęcia wśród młodych ludzi. To właśnie od młodzieży stojącej przed decyzją wyboru zawodu będzie w dużej mierze zależała przyszłość branży.

Brak dekarzy już od wielu lat bardzo uwidocznia się na rynku pracy. Ten stan ma wiele przyczyn. Oczywiście jednym z powodów jest niewielka liczba młodzieży podejmującej naukę w szkołach branżowych, w klasach o profilu dekarz. Odwrócenie tej tendencji jest możliwe, ale wymaga zdecydowanego zaangażowania w promocję zawodu, zarówno wśród młodych ludzi, jak i ich rodziców oraz doradców zawodowych podczas targów edukacyjnych, targów branżowych, dni otwartych w szkołach ponadpodstawowych, a w czasach pandemii – w formie materiałów wideo i lekcji doradztwa zawodowego online.

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy jako organizacja branżowa w porozumieniu z producentami materiałów dachowych od wielu lat poświęca temu zadaniu bardzo dużo uwagi. Przygotowujemy młodzież do startów w zawodach branżowych, takich jak: Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, Złota Kielnia, EuroSkills czy Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa. Od trzech lat prowadzimy projekt Zawód Przyszłości Dekarz mający na celu propagowanie zawodu wśród młodzieży oraz zachęcenie ich do nauki w tej specjalności. Stowarzyszenie pracuje również nad wprowadzeniem koniecznych i trwałych zmian w kształceniu przyszłych dekarzy. Dzięki naszej inicjatywie powstał nowy zawód: technik dekarstwa, który otwiera ścieżkę edukacyjną do zdania matury czy ukończenia studiów. Opiekujemy się uczniami dekarstwa, dostarczając im materiały dydaktyczne, publikacje merytoryczne, materiały do ćwiczeń praktycznych i odzież roboczą. Współorganizujemy z producentami materiałów profesjonalne szkolenia. Udostępniamy uczniom specjalistycznie wyposażone ośrodki kształcenia dekarzy, w których najlepsi szkoleniowcy uczą ich fachu. Prowadzimy także programy stypendialne.

Właściwe działanie systemu edukacyjnego wymaga kadry do praktycznej nauki zawodu. W tym celu podnosimy kwalifikacje aktywnych zawodowo dekarzy przez kursy pedagogiczne i kursy mistrzowskie, aby zapewnić uczniom miejsce do odbywania praktyk zawodowych.

Rozwój potrzebny jest również dekarzom pracującym już w zawodzie. Stałe podnoszenie kwalifikacji jest niezbędne do właściwego funkcjonowania na rynku w obecnych czasach, kiedy pojawiają się nowoczesne technologie i materiały, które wymagają wielu nowych informacji oraz umiejętności.

Dobry dekarz powinien być wyspecjalizowany w konkretnych technologiach. Coraz częściej inwestorzy oczekują od wykonawcy certyfikatów zawodowych – mistrz w zawodzie – oraz certyfikatów producentów materiałów. Certyfikacją dekarzy według najwyższych kryteriów zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, które w swoich ośrodkach kształcenia dekarzy realizuje specjalistyczne szkolenia prowadzone przez profesjonalnych fachowców. Stały rozwój, podnoszenie kwalifikacji i udział w szkoleniach jest niezbędny do właściwego wykonywania zawodu dekarza przy stale rosnących wymaganiach ze strony inwestorów.

open