Home Materiały i Technologie NOWOCZESNY DEKARZ, CZYLI JAKI?
NOWOCZESNY DEKARZ, CZYLI JAKI?
0

NOWOCZESNY DEKARZ, CZYLI JAKI?

0
0

Czy można być nowoczesnym, wykonując zawód dekarza, który jest bardzo tradycyjny? Prowadząc własną firmę, powinniśmy zadać sobie pytanie: co jest potrzebne, żeby dobrze działać oraz rozwijać się? Dlaczego są firmy, które odnoszą sukcesy i są takie, które upadają? Niezależnie od dziedziny, w jakiej prowadzimy biznes, powinniśmy działać nowocześnie.

Elementów składających się na nowoczesny biznes jest wiele. Zanim jednak spróbujemy wymienić część z nich, to zwrócić uwagę, że praca powinna sprawiać nam przyjemność. Jest to możliwe pod warunkiem, że będziemy funkcjonowali w zgodzie ze sobą. Każdy z nas jest inny, dlatego dobrze opracować własną, dopasowaną do siebie drogę. Warto pomyśleć nie tylko o tym, co jest tu i teraz. Bardzo ważne okazuje się działanie z planem oraz perspektywą. Postęp, stały rozwój i wychodzenie poza stereotypy sprawi, że nasza firma sprosta konkurencji. Musimy stale myśleć, jak być lepszym, sprawniejszym – i nie chodzi wcale tylko o to, aby być lepszym od innych, ale być lepszym w ogóle.

Poświęcając czas na inne działania niż wykonanie kolejnych dachów, pozornie tracimy pieniądze. Zyskujemy jednak coś niepowtarzalnego – inwestujemy w swoją przyszłość, a właśnie myślenie o przyszłości jest najważniejsze.

Marka osobista

W dzisiejszych czasach niezależnie od dziedziny działalności bardzo ważne jest stworzenie silnej marki osobistej. Jest to jedyna skuteczna droga do sukcesu zawodowego. Wiedza, umiejętności i kompetencje – są bardzo istotne, ale równie konieczna jest autopromocja. Marka osobista musi być autentyczna, spójna osobowościowo oraz wiarygodna.

Oczywiście wydaje się, że mówimy o ogólnie znanych zagadnieniach, ale czy jesteśmy ich świadomi i pamiętamy o tych wszystkich, nawet najdrobniejszych elementach? Wszyscy wiemy o tym, że musimy być dobrymi fachowcami. Powinniśmy mieć umiejętności zawodowe oraz biegłą znajomość nowych technologii. Nie możemy jednak zapominać, że na wzmocnienie właściwego wizerunku wpływają w znaczący sposób takie czynniki, jak wygląd (odpowiednia prezentacja), narzędzia, jakich używamy (cenione marki). To one wzmacniają nasz wizerunek jako eksperta. Równie ważne jak kompetencje twarde są kompetencje miękkie. Mowa ciała, umiejętności interpersonalne, sposób mówienia, a nawet modulowanie głosu mają znaczny wpływ na nasz obraz w oczach klienta. Warto specjalizować się w konkretnych umiejętnościach, nie zapominając jednocześnie, że w pewnym zakresie trzeba być wszechstronnym.

Nowoczesna firma to również social media – Facebook, Twitter, Instagram oraz aktywny udział w fanpageach. Ważne jest obserwowanie stron tematycznych związanych z wykonywaną pracą. Warto stawać się częścią społeczności branżowej. Pomocne w tym są organizacje branżowe, takie jak Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Nieodzowne jest wymienianie spostrzeżeń i poglądów oraz podpatrywanie innych (w sensie pozytywnym).

Nowoczesne technologie usprawniające pracę

Nowoczesny biznes to wyróżniający się produkt, monitorowanie aktualnych trendów i analiza rynku. Warto krok po kroku zbudować oraz prowadzić nowoczesną firmę dekarską. Każdy z nas ma swoje przemyślenia i umiejętności. Warto wymieniać się doświadczeniami. Powinniśmy poruszać tematy, które ułatwią nam pracę, a także życie. Musimy się rozwijać. Dobrze korzystać zarówno ze szkoleń produktowych, jak i podnosić swoje umiejętności z zakresu marketingu, rozmów z klientem oraz negocjacji. Wszystkie te umiejętności pozwolą nam wygodniej żyć i pracować, być odpornym na stres oraz lepiej zorganizować swoje życie zawodowe, tak aby móc również realizować swoje pasje.

Powodów do tego, aby się rozwijać i usprawniać pracę swojej firmy dekarskiej, jest wiele. Główne to: zarobienie większej ilości pieniędzy, zdobywanie nowych klientów, właściwe gospodarowanie czasem. To wszystko jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom usprawniającym pracę.

Zleceń na wykonanie nowych pokryć dachowych, jak również na naprawę i modernizację już istniejących, jest bardzo dużo. Największym problemem jest brak nowych wykwalifikowanych firm dekarskich, a także pracowników mogących zasilić kadrę wykonawczą. Promowanie zawodu wśród młodych ludzi podejmujących decyzję o kierunku kształcenia, jak również zaangażowanie organizacji branżowych takich jak Polskie Stowarzyszenie Dekarzy w organizację kursów i szkoleń, pozwalających na kształcenie oraz dokształcanie ludzi czynnych zawodowo, nie jest w stanie wypełnić tych braków.

W konsekwencji jedną z bardziej znaczących możliwości wykonywania większej liczby zleceń daje przyśpieszenie procesu realizacji prac dekarskich oraz ciesielskich. Urzeczywistnia się to poprzez wprowadzanie nowych materiałów i technologii dekarskich oraz oczywiście stosowanie nowoczesnych narzędzi i rozwiązań.

Biorąc pod uwagę, że dobry dekarz poświęca dużą część swojego czasu na szkolenia z zakresu nowych materiałów i technologii oraz jest ekspertem w zakresie wykonywanych prac, staje się najważniejszym doradcą inwestora w zakresie doboru materiałów służących do wykonania kompleksowego zlecenia, jakim jest budowa konstrukcji i pokryć dachowych. Dążenie do działania zgodnie z najwyższymi standardami oraz chęć wykonywania prac w jak najkrótszym czasie powoduje, że inwestorzy pod wpływem wykonawcy wybierają materiały dekarskie pozwalające na sprawne i bezproblemowe ich montowanie.

Przykładem na taką tendencję jest stosowanie blach modułowych, które wypierają dotychczas bardzo popularne blachodachówki cięte na wymiar. Blachodachówka modułowa to blaszane pokrycie dachowe w formie niewielkich arkuszy o określonych wymiarach. Jest łatwa w montażu, ponieważ nie wymaga dopasowywania arkuszy różnej długości, które do rozłożenia potrzebują znacznej powierzchni terenu. Przy zamawianiu blachy modułowej nie narażamy się na błędy w określeniu ilości. Z łatwością można brakujący materiał domówić, a nadmiar przeznaczyć na następną budowę. Pozostaje też mniej odpadów z dopasowywania do kształtu dachu. Łatwiej dostarczyć blachodachówkę na plac budowy, ponieważ blacha jest przewożona na niewielkich paletach.

Innym przykładem na usprawnianie i przyspieszanie pracy jest dopracowywanie przez producentów okien dachowych systemu ich montażu. Obecnie obowiązujące standardy sprawiają, że czas potrzebny do instalacji w ostatnich latach został znacząco skrócony, a elementy pomocnicze mocno redukują możliwość popełnienia błędu. Stosowane jako części dodatkowe elementy ułatwiające doizolowanie okna stały się powszechnie używane.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na szybkość wykonywanych prac jest sposób pakowania produktów. Nazbyt skomplikowane opakowanie utrudnia dotarcie do poszczególnych elementów, a zmarnowanie nawet kilku minut przy wielokrotnie powtarzalnej czynności wydłuża czas pracy i powoduje straty finansowe. Ponadto konieczność usunięcia zbyt dużej ilości opakowań rozmija się z ekologią, jak również uniemożliwia sprawne sprzątanie i kończenie prac.

Przedstawiłem tylko wybrane przykłady na to, jak nowe materiały i technologie pozwalają na wykonywanie większej liczby zleceń przy dysponowaniu ograniczonymi zasobami ludzi oraz czasu.

Nowoczesne urządzenia i sprzęt

Jak wcześniej sygnalizowałem, nowoczesny dekarz to człowiek dobrze i wygodnie ubrany, posługujący się najlepszymi, profesjonalnymi narzędziami znanych marek. Wyjątkowo ważny jest samochód, którego używamy w pracy. Musi dobrze wyglądać oraz przede wszystkim być niezawodny. Te elementy tworzą wizerunek naszej osoby i firmy, ale również skracają czas niezbędny do wykonania zlecenia.

Warto także podać kilka przykładów na celowość korzystania z różnego rodzaju nowoczesnych udogodnień, bez których nie można wyobrazić sobie nowoczesnego wykonawcy. Bardzo często tylko przyzwyczajenie powstrzymuje przed wdrożeniem w naszych firmach takich rozwiązań. Oczywiście wartość takich maszyn jest często znacząca, ale po dokładnym przeliczeniu ekonomia wskazuje, że warto inwestować.

Wspominałem już o oknach dachowych, które wraz z nowymi standardami izolacyjności stają się równocześnie cięższe i przez to ich wbudowywanie wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch osób. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyciągarka do montażu okien dachowych. Urządzenie odciąża pracowników przy wkładaniu oraz wyjmowaniu skrzydła okna w trakcie jego instalowania.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić firmę wykonującą dachy płaskie bez urządzeń umożliwiających sprawdzenie szczelności pokrycia po jego montażu. Najprościej to zrobić, mając zestaw składający się z kamery termowizyjnej i próbnika iskrowego.

Lokalizacja przecieku lub nieszczelności przy użyciu takiego urządzenia jest dokonywana na podstawie identyfikacji obszarów, które umożliwiają przepływ prądu elektrycznego. Jest to metoda elektrooporowa, czyli opiera się na badaniu zmiennego potencjału pola w materiałach izolacyjnych. Praca przy użyciu takiego sprzętu wymaga zapoznania się z urządzeniem, przepisami bezpieczeństwa pracy i musi być poprzedzona szkoleniem.

Nowoczesność to oczywiście komputery oraz ich oprogramowanie. Do usprawnienia prac ciesielsko-dekarskich prowadzi korzystanie z profesjonalnego narzędzia, jakim są programy do projektowania konstrukcji drewnianych. Projekty więźb budynków mieszkalnych również można tworzyć przy użyciu oprogramowania 3D. Innowacyjna pracownia komputerowa dla dekarzy powstała w Ośrodku Kształcenia Dekarzy w Białymstoku. Została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Dekarze i cieśle stosujący tego typu rozwiązania podkreślają zalety takich urządzeń oraz ich wpływ na dokładność i szybkość pracy. Ważny jest także wizerunek nowoczesnego fachowca w oczach inwestorów oraz kierowników budów.

Praca dekarza nie jest ani prosta, ani bezpieczna. Niebezpieczeństwo rodzi głównie montaż na wysokości. Dlatego też szczególnie wartym rozważenia rozwiązaniem jest połączenie ubrania roboczego – ciepłej kurtki z szelkami bezpieczeństwa. Taki zestaw ułatwia nakładanie szelek na ubranie i powoduje większą wygodę pracy. Spełnia wszystkie wymagania BHP.

Dekarstwo to zawód z przyszłością. Pozwala na realizowanie się. Innowacyjne technologie, nowoczesne narzędzia powodują, że praca jest ciekawa, może trudna, ale z pewnością bardzo satysfakcjonująca.

open