Home Biznes i Ludzie SILIKATY – ODPOWIEDŹ NA DZIŚ I NA JUTRO
SILIKATY – ODPOWIEDŹ NA DZIŚ I NA JUTRO
0

SILIKATY – ODPOWIEDŹ NA DZIŚ I NA JUTRO

0
0

Po 10 latach owocnej współpracy na rzecz rozwoju branży Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” postawiło kropkę nad i, organizując konferencję „Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa”. To pierwsze, lecz z pewnością nie ostatnie – sądząc po dużym zainteresowaniu i licznie poruszonych kwestiach, żywo rozbudzających uwagę – tego rodzaju seminarium, którego gospodarzem było obchodzące w tym roku jubileusz Stowarzyszenie.

Bez wątpienia. Silikaty stanowią odpowiedź na współczesne wyzwania budownictwa. Przemawiają za nimi zarówno parametry wytrzymałościowe konstrukcji, jak i najwyższe standardy akustyczne, a do tego są w pełni ekologiczną technologią, pozwalającą na wznoszenie obiektów energooszczędnych oraz pasywnych. Innowacyjny materiał, jakim są silikaty, domaga się większej popularyzacji i właśnie naprzeciw tej potrzebie wyszło „Białe murowanie”, organizując 23 czerwca w warszawskim hotelu Sound Garden spotkanie branży. W wydarzeniu uczestniczyli inżynierowie budownictwa, architekci, przedstawiciele wyższych uczelni, instytutów badawczych i reprezentanci innych aktywności branżowych mających wpływ na kształt budownictwa.

Rynek polski na europejskim podium

Głównym gospodarzem spotkania był Robert Turski, prezes Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” (fot. 1.), który otworzył sesję, dokonując podsumowania działań SBM na rzecz rozwoju branży w ciągu ostatniej dekady. Szef organizacji zwracał uwagę na bardzo dobrą atmosferę współpracy pomiędzy firmami członkowskimi, pomimo że na co dzień stanowią one dla siebie konkurencję, podkreślał wkład ekspertów, którzy są motorem „Białego murowania” oraz wagę realizowanej misji edukacyjnej. Łącznie ponad 800 słuchaczy seminariów i webinariów, cykliczne wykłady w wybranych ośrodkach akademickich, 250 publikacji – to tylko część dorobku Stowarzyszenia. Robert Turski mówił nie tylko o przeszłości, ale i przyszłości, zarysowując perspektywy i przekonując: „Kadra zarządzająca wierzy zarówno w rynek, jak i branżę silikatów”. To wiara uzasadniona, bo rynek polski zajmuje drugą pozycję w Europie.

APA Wojciechowski Architekci to pracownia znana ze zrównoważonego projektowania, dlatego nie bez powodu wykład otwarcia, jako kolejny prelegent, wygłosił prezes biura – Szymon Wojciechowski (fot. 2.). Są dwie słuszne drogi, ukierunkowywał architekt, we współczesnym budownictwie: budować trwale lub budować w sposób cyrkularny. Silikaty, jak łatwo się domyślić, mają tutaj swoje miejsce.

Podróż do przyszłości

Wspomniane wystąpienia to był właściwie przedsmak konferencji, w trakcie której podjęto trzy ważne obszary tematyczne. W pierwszym panelu prelegenci zabrali uczestników w przyszłość konstrukcji murowych w Polsce. Wykład wprowadzający wygłosił Tomasz Nicer, wykładowca Politechniki Lubelskiej (fot. 4.), jednocześnie praktyk prowadzący Biuro Usług Projektowych Tomasz Nicer. Przedstawiony zarys przyszłości obejmował wiele kwestii, hasłowo m.in. takich jak modelowanie i analiza BIM, drukowanie 3D, ograniczenie śladu węglowego, prefabrykaty murowe, inne podejście do termiki i przyszłość dużego formatu. Kolejni prelegenci w tym panelu skoncentrowali się na szczegółowych zagadnieniach. O tym, jak istotne znaczenie ma ochrona konstrukcji murowych przed zarysowaniem, mówił Tomasz Połubiński z firmy NOVA. Efektywne rozwiązania konstrukcyjne z zastosowaniem silikatów zaprezentował Michał Zieliński z firmy Xella Polska (fot. 3.). Co istotne, według przedstawionego przez niego zestawienia – ściana żelbetowa versus ściana z bloków silikatowych – oszczędność na korzyść silikatów wynosi 35%! Panel dotyczący przyszłości domknął Kamil Dziedzic z firmy Graitec Polska wykładem na temat wybranych zagadnień obliczeń statycznych konstrukcji murowych w ujęciu MES.

Silikatowe cicho sza

W  drugim  panelu  głównym  tematem  była  akustyka.  To zagadnienie, które – mówiąc kolokwialnie i eufemistycznie – na budowie było przez lata niedoceniane. Na szczęście świadomość rośnie, co do tego prelegenci w tej części  byli  zgodni.  Jak  złożonym  i  szerokim  pojęciem  jest akustyka w budownictwie, można było się przekonać, przysłuchując się dyskusji, w której wzięli udział: dr  inż.  Leszek  Dulak,  wykładowca  Politechniki  Śląskiej,  AKUBUD; dr inż. Agata Szeląg, SzA Pracownia Akustyczna, wykładowca Politechniki Krakowskiej; Wojciech Rogala, Kierownik działu Product Development Xella Polska i Robert Janiak, Menedżer Produktu H+H Polska (fot. 6.). Eksperci  przytoczyli  wiele  przykładów  z  własnej  praktyki, pokazujących, jak unikać błędów podczas projektowania i wykonywania ścian akustycznych. Solidne wprowadzenie  do  tematu  dał  dr  Dulak,  który  w  wykładzie poprzedzającym dyskusję mówił m.in. o tym, jak silikaty sytuują się na tle wymagań w zakresie akustyki.

Murem za cyfryzacją

Podczas konferencji wiele mówiono o jutrze, bo przecież BIM też stanowi pieśń przyszłości. O ile w sektorze prywatnym  nie  jest  on  niczym  nowym,  o  tyle  w  zamówieniach publicznych pozostaje jeszcze wiele do nadrobienia w tym obszarze. Pojawiło się jednak światełko w  tunelu,  gdyż  w  kwietniu  br.  przy  Ministerstwie  Rozwoju i Technologii została utworzona grupa robocza ds.  BIM.  Jej  głównym  zadaniem  będzie  przygotowanie strategii wdrożenia BIM w Polsce i co istotne, w jej skład  wchodzą  przedstawiciele  wszystkich  organizacji BIMowych, w tym buildingSMART Polska. Nie bez przyczyny zostaje tutaj wyłuskana nazwa czołowej światowej organizacji napędzającej cyfrową transformację w  podejściu  openBIM.  Wykład  wprowadzający  w  trzecim panelu wygłosiła Anna Rydzy, dyrektor operacyjna w  buildingSMART  Polska,  która  następnie  moderowała  rozmowę, w ramach której dyskutowano o praktycznym wykorzystaniu cyfryzacji do projektowania i wykonywania murów w Polsce. Eksperci – Norbert Lewko z BIM Production,  Paweł  Górski  reprezentujący  Xellę  Polska  i Joanna Nowaczyk z H+H Polska – którzy wzięli udział w  tym  panelu,  wskazywali  na  korzyści  z  automatyzacji zarówno w projektowaniu, jak i na budowie, zwracali uwagę na deficyt w zakresie standaryzacji, wypunktowali również bariery wdrożenia, z których największe tkwią w legislacji.

Post scriptum

Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” była dobrą i potrzebną okazją do wymiany różnych spojrzeń na proces budowlany,  w  ramach  którego  zastosowanie  silikatów  wciąż zyskuje na znaczeniu. Głos zabrały osoby o znaczącym dorobku, dodatkowo foyer stało się przestrzenią do  wymiany  opinii  i  doświadczeń  (fot.  7.)  oraz  miejscem, w którym producenci silikatów zaprezentowali niektóre ze swoich rozwiązań (fot. 8.). Na architektów, projektantów,  wykonawców  czekali  również  doradcy  techniczni, dzięki czemu można było się przekonać, jakiego wsparcia technicznego udzielają liderzy wśród producentów (fot. 5.).

Zachęcamy  Państwa  do  obejrzenia  filmu  oraz  wysłuchania komentarzy, które w ramach Builder Movie TV, jako główny partner medialny konferencji, zarejestrowaliśmy podczas wydarzenia. Materiały zostały opublikowane w naszych serwisach online.

Grzegorz Przepiórka

open