Home Inwestycje UMCS LUBLIN
UMCS LUBLIN
0

UMCS LUBLIN

0
0

Nowoczesne oblicze nauki

Edukacja w tak przyjaznym i inteligentnym środowisku, jakie zostało stworzone w nowym budynku Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie, to komfort korzystania nie tylko z wiedzy, ale i osiągnięć nowoczesnych technologii.

Oddany do użytku w kwietniu tego roku obiekt Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stał się wizytówką kampusu przy ul. Głębokiej. Jest integralną częścią realizowanego stopniowo miasteczka akademickiego ulokowanego na tym obszarze.

Dominanta: aluminium i szkło

Pięciokondygnacyjna bryła komponuje się z wcześniej wybudowanymi obiektami akademickimi: Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutem Psychologii. Dominuje tu szkło i aluminium. Oprócz transparentnej fasady dodatkowym źródłem światła jest przeszklony dach, który poprzez szereg kondygnacji tworzy wewnętrzne nasłonecznione lobby, rozjaśniając wnętrze budynku. W parze z nowoczesną elewacją idą funkcjonalne, przestronne, wyposażone w infrastrukturę na miarę współczesnych czasów wnętrza. Mieszczą się tu aule konferencyjne z zapleczem multimedialnym dla kilkuset studentów, przestronne sale dydaktyczne, a także specjalistyczne pracownie, w tym laboratoria z aparaturą badawczą, a nawet sala baletowa, muzyczna czy kameralny teatr.


Punktem wyjścia w doborach systemowych było wykonanie ponadgabarytowych maskownic na elewacji, które ustawione wertykalnie tworzą gęstą palisadę przed szklaną ścianą. Z racji dużych sił poziomych i pionowych oddziałujących na profil osadzenie takiego elementu jako maskownicy fasadowej wymagało stabilnej podstawy, czyli ponadgabarytowego słupa aluminiowego. Prawdziwym wyzwaniem było wkomponowanie jednokondygnacyjnych, gładkich, strukturalnych wstawek w regularnie poprzecinaną żyletkami elewację.

W przypadku tego projektu architekci od wczesnej fazy projektu budowlanego rozpoczęli z nami konsultacje rozwiązań elewacyjnych i to zaowocowało wzorową realizacją. Profesjonalizm architektów oraz zaufanie do naszego doradztwa pozwoliły urzeczywistnić projekt jeden do jednego, bez ustępstw kierowanych ceną. Praca wielu osób z naszej firmy i wybranego do realizacji ślusarki właściwego wykonawcy pozwoliła zoptymalizować rozwiązania również pod względem ekonomicznym, z korzyścią dla inwestora.


W nowo wzniesionym budynku Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie wykonaliśmy ok. 3 000 m2 fasad aluminiowo-szklanych w systemie PONZIO PF152.  Elewacja  została  zaprojektowana  w  sposób  bardzo  urozmaicony  poprzez przenikanie się systemu „tradycyjnego” PF152HI z systemem semistrukturalnym PF152ESG. Fasady w systemie tradycyjnym zostały wykonane przy użyciu specjalnie zaprojektowanych słupów o szerokości 101 mm oraz listew maskujących pionowych o wymiarach 100 x 300 mm, które pełnią funkcję żyletek – zacieniaczy. Jest to bardzo nowatorskie, ale trudne technicznie do wykonania rozwiązanie. Dodatkowe trudności sprawiało nam opracowanie i wykonanie połączeń tych fasad z przenikającymi się z nimi fasadami semistrukturalnymi (wykonanymi na słupach o szerokości 50 mm) w sposób zapewniający odpowiednią ich nośność oraz szczelność. W ścisłej współpracy z Działem Technicznym firmy PONZIO udało nam się wszystkie te trudności pokonać, a efekty naszych działań najlepiej widać, patrząc na gotowy obiekt.

Fasada montowana była do boków słupów oraz podciągów żelbetowych z dokładnością do +1 mm. Jej konstrukcja jest utrzymana w kolorze białym. Elewacja budynku obrazuje fasadę z żyletkami oraz bez żyletek aluminiowych. Szklenie wykonano ze szkła hartowanego. Jak to na budowie bywa, były oczywiście problemy z montażem elementów składowych fasady. Największym z nich było zamontowanie żyletek  aluminiowych,  które  były  przymocowywane  na  zasadzie  zatrzasków.  Mocno  spasowane elementy powodowały trudności w montażu żyletek aluminiowych. Całość fasady jest zwieńczona na dachu obróbką z blachy tytanowo-cynkowej oraz podświetlona oświetleniem LED.


Współczesny, wysoki standard nowej siedziby Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia studentów, którzy otrzymali nowoczesne przestrzenie do nauki, pogłębiania wiedzy, pielęgnowania pasji, odkrywania własnych możliwości oraz nowych ścieżek, jak i pracowników, którym zapewniliśmy odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na wysokim poziomie. Jest to bowiem gmach o nowoczesnej architekturze, a także wyposażeniu, odpowiadający standardom XXI wieku. Co istotne, nowa siedziba Instytutu powstała w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2020 roku obiektów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii UMCS. Dzięki kolejnej inwestycji nasz kampus stał się więc przestrzenią jeszcze bardziej unikatową, a do tego nowoczesną oraz funkcjonalną, ze względu na zgrupowanie obiektów uniwersyteckich na jednym obszarze. Przez tę inwestycję dopełnia się pewien pakiet warunków niezbędnych do tego, by UMCS stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce, konkurujących ze sobą pod względem poziomu, jakości i komfortu studiów.


Budynek Instytutu Pedagogiki jest więc miejscem wszechstronnie przystosowanym do pełnienia swoich funkcji. Przede wszystkim tych edukacyjnych. Ponadto jego projektant zadbał o pełen komfort dla studentów i wykładowców. Budynek jest także dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, spełnia najwyższe wymagania w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Systemowe rozwiązania Ponzio

Do realizacji głównych założeń projektowych: funkcjonalność, ekonomia i estetyka w dużym stopniu przyczyniła się firma Ponzio, dostarczając wytypowane pod kątem tej inwestycji systemowe rozwiązania aluminiowe. Elewacja budynku została wykonana w połączeniu aż trzech systemów fasadowych Ponzio, zależnie od aktualnie obowiązujących warunków technicznych i założeń architektonicznych. Zastosowano system PF152HI – ścianę osłonową o podwyższonej izolacyjności termicznej. Spełniając warunki ochrony ppoż., firma dostarczyła system PF152EI w klasie odporności ogniowej EI60. Z kolei odpowiedzią na zachowanie najwyższej jakości estetycznej jest fasada strukturalna PF152ESG tworząca z zewnątrz gładką taflę szkła o jednolitym wyglądzie (podzielona strukturą wąskich pionowych i poziomych linii o szerokości 22 mm przy zastosowaniu spoiny silikonowej). W fasadzie zostały zamontowane dwa typy okien. Okna wychylne dołem, klejone strukturalnie o niewidocznych ościeżnicach oraz skrzydłach, będące znakiem nowoczesności, prestiżu, a także okna o klasycznej funkcji uchylno-rozwiernej w systemie Ponzio PE78N HI z akcentem na design. Ciekawy efekt uzyskano dzięki nadaniu skrzydłom okiennym akcentów kolorystycznych, podkreślając białym kolorem profile aluminiowe. Osiągnięto w ten sposób harmonijne połączenie z listwami maskującymi w tym samym kolorze, które były projektowane specjalnie przez Ponzio i tłoczone na zamówienie dla tej inwestycji. Z kolei ciekawie kontrastują z nimi czarne pasy klejenia konstrukcyjnego skrzydeł okien wychylnych na zewnątrz ulokowane na fragmentach elewacji wykonanej w systemie strukturalnej fasady PF152ESG.

W interesujący sposób z białymi pionowymi listwami komponują się białe słupy konstrukcyjne o tej samej co listwy szerokości 100 mm, będące ich przedłużeniem w części parterowej budynku. Słupy te okalają część budynku, tworząc zacienioną przestrzeń na poziomie parteru.

Estetyczny, nowoczesny, praktyczny

Budynek Instytutu Pedagogiki jest doskonałym przykładem realizacji, w której za prostotą stylu i najwyższą funkcjonalnością stoi szereg różnorodnych, zaawansowanych technologii. Dzięki ich zastosowaniu osiągnięto zamierzony efekt: estetyczną, nowoczesną formę z praktycznym wnętrzem. Wybór aluminium jako materiału w pełni ekologicznego zapewni obiektowi długotrwałe i komfortowe użytkowanie, a dzięki energooszczędnym systemom aluminiowym uzyskano też korzyści ekonomiczne. Wszystkie te atuty tworzą wartość dodaną do celów edukacyjnych placówki, która wykształci w tym przyjaznym, inteligentnym budynku wiele mądrych, ukierunkowanych na nowoczesne myślenie pokoleń.

open